Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/domacnost/loznice/postel-s-knihovnou-2-dil): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Postel s knihovnou - 2.díl - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Postel s knihovnou - 2.díl

Postel s knihovnou - 2.díl
V předchozí části jsme z nařezaných dílů lamina vyrobili knihovnu a základní korpus zvýšené postele. Nyní tuto knihovnu proměníme v praktický peřiňák. Postel dokončíme čtyřmi zásuvkami a zadním zvýšeným čelem, zásuvky opatříme čely s praktickými zapuštěnými úchyty.
reklama

Postup

 1. Korpus zásuvky je z proužků lamina, které jsme si připravili při formátování desky. Boky horních zásuvek jsou vysoké 10 cm. Dno zásuvky tvoří hřebíčky připevněný sololit ve stejném dezénu jako je lamino.

 2. Pro pohodlné používání zásuvky jsme použili kvalitní ložiskové plnovýsuvy. Jsou sice o něco dražší než obyčejné, zato však déle vydrží. Pojezd připevníme ke korpusu postele a k boku zásuvky.

 3. Obě zásuvku nasadíme na pojezdy. Nejprve však musíme uvolnit plastovou jistící páčku pojezdu. Ta brání rozpojení dvoučinného mechanismu zásuvkového pojezdu.

 4. U nasazených zásuvek zkusíme, zda správně fungují. Středový otevřený díl postele je cca o 10 cm nižší. Na něj se pak položí ložná deska pod matraci. Ta je na bocích podepřena lištami.

 5. Ložnou plochu postele tvoří dřevotřísková deska. Tu si upravíme na přesný rozměr. Vložíme ji do rámu postele. Uprostřed jí podepírá snížený otevřený policový díl zároveň sloužící i jako pomocné schůdky.

 6. Proti pohybu a abychom celou konstrukci postele zpevnili, přišroubujeme ložnou desku ke korpusu postele a do podložných krajních lišt. Použijeme vruty do dřevotřísky se zápustnou křížovou hlavou.

 7. Nad hranu horního šuplíku připevníme přední bok postele. Ten bude držet matraci, aby neujížděla. Přední lem připevníme delšími vruty k bokům postele. Uprostřed jej z vnitřní strany zajistíme úhelníčkem.

 8. Korpus postele je hotový. Nyní se můžeme věnovat knihovně. Asi v metrové výšce připevníme k pevnému lubu otevírací polici. Použijeme panty o šířce 2 cm, které připevníme malými vruty se zápustnou hlavou.

 9. Jednoduchým způsobem si tak z knihovny vyrobíme vestavěný peřiňák. Půlka dvířek vyrobených z police se bude otvírat nahoru a druhá půlka se bude vyklápět ven.

 10. Po spojení knihovny a postele vznikne úzký prostor pro ukládání lůžkovin. Přední část peřiňáku uzavře bok čela postele. Postel i knihovna jsou rozdílně hluboké. Knihovna je užší, aby nezasahovala do okna.

 11. Horní zásuvky jsou obě připevněné a tak nyní můžeme vyrobit i ty spodní. Ty však musí mít po stranách potřebnou vůli, aby se dobře zasouvaly. Od vnitřní šířky proto odečteme minimálně 1 cm na každé straně.

 12. Spodní zásuvka bude pojíždět přímo po zemi na vlastních kolečkách, pojezd proto nevyužijeme. Kolečka připevníme do dna zásuvky vruty 4 x 16 mm. Dno je proti zamezení průhybu z plného lamina.

 13. Obě zásuvky otevřeme a zasunem, abychom zjistili, zda o sebe čílka vzájemně nedrhnou. Případnou nápravu zajistíme jednoduchým spuštěním čílka spodní zásuvky o pár mm. Výška boků spodní zásuvky je podle výšky koleček cca 30 cm.

 14. Před připevněním čílka k zásuvkám opatříme úchyty. Vhodné jsou zapuštěné misky, pro které uděláme otvory vrtákem na panty o průměru 35 mm. V otvorech zajistíme úchyty silikonem.

 15. Pod připevněná horní čílka položíme 4 mm silný odřezek sololitu. Ten nám přesně vymezí dilataci spodního čílka. Polohu si označíme a čílko oboustrannou lepicí páskou připevníme na zásuvku.

 16. Když zásuvku s čílkem přichyceným páskou otevřeme, čílko by se nemělo vůbec pohnout. Z vnitřní strany zásuvky pak malým vruty 4 x 30 mm čílko připevníme. Otvor pro zapuštění hlav šroubů si pečlivě předvrtáme.

 17. V zadním zvýšeném obložení postele instalovaném proti chladu a odření stěny bylo nutné vyříznout otvor pro zásuvku. Ostrou přímočarou pilkou otvor pečlivě vyřízneme.

 18. Vyříznutý otvor zásuvky opatříme páskou. Pohledové vruty opatříme plastovými krytkami. Zvýšené čelo nasazené pouze na kolíky v zadní hraně postele nakonec zajistíme vruty s hmoždinkou do stěny.

Pepův tipJako úchyty na zásuvky zvolíme zapuštěné misky, které nebudou z čílek zásuvek vyčnívat a překážet při slézání z postele. Jednoduchou variantou je také vyvrtání kruhových otvorů vykružovací pilkou. Hrany otvorů zaoblíme frézkou a začistíme smirkem.
Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Postel s knihovnou - 1.díl 19  fotek

Postel s knihovnou - 1.díl

Trocha místa navíc se vždycky hodí a v dětském pokoji to platí dvojnásob. Spousta plyšáků a hraček přece potřebuje svoje místečko, stejně jako peřiny ...


Koncovky na konzole pro děti 11  fotek

Koncovky na konzole pro děti

Chtějí se vaše ratolesti realizovat při výzdobě svého pokojíku a zrovna nevědí jak? Malým tipem, který je navíc rychle hotov, jsou třeba koncovky na z ...


Jak si pohodlně ustlat 11  fotek

Jak si pohodlně ustlat

Vybavujete domácnost, obnovujete některé zařizovací předměty nebo vás bolí záda ráno i večer a přemýšlíte o nové posteli? Určitě se také rozmýšlíte na ...


Rozkládací sedačka 3  fotek

Rozkládací sedačka

Pořizujete-li si sedací soupravu nebo jen pohovku, většinou kladete důraz na to, aby měla více funkcí. V první řadě chcete, aby ji bylo možné rozlo ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
2
Položení koberce Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.2.2018 07:24 jana
5
parkety Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 6.2.2018 12:51 jana
1
nová skartovačka Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:26 Andrea Roubalová
1
Výroba pohovky pro 2 lidi Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:24 Martin Liškutín
1
1
nová kancelář Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 18.6.2012 18:43 jiřina bělková
0
Odvlhčovač (klima) Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Ondřej
0
Stavba palandy Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Martin
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
5
parkety Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 6.2.2018 12:51 jana
2
Položení koberce Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.2.2018 07:24 jana
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
1
nová skartovačka Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:26 Andrea Roubalová
1
Výroba pohovky pro 2 lidi Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:24 Martin Liškutín
1
nová kancelář Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 18.6.2012 18:43 jiřina bělková
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×