Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak vyrobit servírovací tác?

Jak vyrobit servírovací tác?
Snídani nebo odpolední džus či kafíčko si rádi vypijeme pěkně v klidu na zahradě. Abychom si jej měli na čem naservírovat, vyrobíme si jednoduchý tác a ozdobíme jej třeba mozaikou.
reklama

Tác na zahradu vyrobíme v přírodním stylu ze dřeva, s úchyty z provazu. Můžeme jej nechat v barvě dřeva, namořit pastelovou lazurou nebo ozdobit například mozaikou tak, že dno tácu vyložíme střípky rozbitých dlaždic nebo zbytkem mozaiky.Mozaikový obklad lze koupit jako jednu velkou dlaždici v prodejnách s obklady.

Rozměry tácu s mozaikou volíme podle rozměrů koupené dlažby abychom nemuseli kostičky řezat, nezapomeneme počítat rezervu na spárovačku po obvodu tácu. Naopak – pokud vyrábíme tác se střípky, můžeme si rozměry zvolit libovolně a střípky pak volně vyložit dno.

Postup

 1. Na výrobu tácu budeme potřebovat 2 + 2 smrková nebo borová prkénka 35 a 50 cm dlouhá, široká 6 cm a o tl. 2 cm. V pokosnici je zakrátíme na přesný rozměr. Jejich hrany strhneme smirkem.

 2. Rámeček spojíme na dřevěné kolíčky a lepidlem. Přesné otvory pro kolíčky můžeme vrtat ve stojánku nebo v kolíkovací šablonce. Po dobu schnutí zajistíme rámeček svěrkami.

 3. Po úplném zaschnutí připevníme k rámečku dno. To může být ze sololitu nebo tenké překližky. Dno připevníme ze spodní strany pomocí malých šroubků nebo hřebíčků. Hlavy šroubků zapustíme.

 4. Vyvrtané otvory začistíme smirkem srolovaným do kužele. Celý tác opatříme povrchovým nátěrem. Použít můžeme lazurovací barvy nebo zachovat přírodní vzhled a použít lak bezbarvý.

 5. Začištěnými otvory protáhneme silný provaz, naměříme jeho délku a zakončíme uzlem.

 6. Konce provazu z vnitřní strany tácu těsně za uzlem uřízneme a proti třepení ho ještě pro jistotu opálíme sirkou.

 7. Kvůli snadné pokládce se obkladové mozaiky, kterými tác vyložíme, prodávají nalepené na síti nebo na papíru. Připravíme si proto přesně takové díly, které budeme potřebovat.

 8. Připravené díly mozaiky začneme postupně lepit na dno tácu. K lepení použijeme montážní lepidlo nebo hřebíky a šrouby v tubě. Nanášíme je ve vlnovkách pomocí aplikační pistole.

 9. V případě mozaikových dlaždic nejprve přilepíme velké kompaktní kusy a pak teprve okrajové proužky. Pokud skládáme mozaiku ze střípků do obrazce, rozhodneme se podle motivu lepit buď od středu tácu nebo od okraje.

 10. Přilepenou mozaiku je třeba vyspárovat. Nejprve tác okolo mozaiky oblepíme proti znečištění krepovou páskou. Podle návodu si rozděláme v misce potřebné množství spárovací hmoty.

 11. Kvůli odstínu tácu jsme vybrali okrový odstín spárovací hmoty Bahama. Spárovací hmotu natlačíme do spár při roztírání gumovou stěrkou.

 12. Po zavadnutí přebytek spárovací hmoty setřeme vlhkou houbičkou.

Pepův tipNa lepení mozaiky je vhodné použít i flexibilní lepidlo na obklady, mozaika nepopraská.
Autor: PePa (text a foto)

Související články

Pítko pro ptáčky zdobené mozaikou 3  fotek

Pítko pro ptáčky zdobené mozaikou

V letních vedrech trpí žízní všechno živé, co se pohybuje v naší zahradě, na terase či na balkoně. Proto je zapotřebí rozmístit zde pítka a pravidelně ...


Podnos na svačinu 15  fotek

Podnos na svačinu

Hrnky, talířky, konvice, ubrousky a ještě misku s ovocem a… a jak to všechno pobrat najednou? No samozřejmě na podnosu, ale na kterém, když v obchodě ...


Podnos až pod nos 15  fotek

Podnos až pod nos

Snídani až do postele nebo na v létě terasu si můžeme dopřát, vyrobíme-li si elegantní servírovací podnos. Postačí nám k tomu odřezek překližky a p ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
1
0
Gumové těsnění u ledničky Indesit Kuchyně
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Hana
0
0
Myčka AEG 64850 nejde spustit Kuchyně
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Vladimír Beránek
0
Koupě sušičky Yden CI IR D5 Kuchyně
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Ema
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×