Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/domacnost/kuchyne/prakticky-sklopny-stolek-do-maleho-bytu): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Jak vyrobit sklopný stolek - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak vyrobit sklopný stolek?

Jak vyrobit sklopný stolek?
Může se hodit nejen do malé kuchyně, například v panelovém domě, ale i jako pracovna nebo stolek do menšího studentského pokoje. Zkrátka všude, kde místa není nazbyt a občas je tam nějaký stůl zapotřebí. Lze na něm nejen se nasnídat či navečeřet, ale i šít nebo žehlit, což využijí především naše krásné polovičky.
reklama

V případě potřeby je možné jej snadno složit i rozložit, vše netrvá déle než 10 vteřin. Malá pevná část slouží k umístění kořenek a drobností, které by jinak bylo nutné pokaždé odstraňovat.

Všechny rozměry je možné přizpůsobit stávajícímu prostoru. Nesmíme však zapomenout, že sklopná část nesmí být delší než výška stolu, jinak by nebylo možné ho sklopit úplně.

Povrchovou úpravu stolu můžeme provést bezbarvým lakem nebo barevně zatónovat mořidlem. Nátěr povrchu provedeme ve dvou až třech vrstvách. Před konečnou povrchovou úpravou všechny hrany strhneme jemným brusným papírem na špalíčku nebo houbičkou.

Rozložený stůl je dostatečně stabilní, abychom se u něj pohodlně najedli, stoupat však na něj raději nebudeme, mohli bychom se "sklopit" stejně rychle jako on sám.

Postup

 1. K výrobě dvou rámečků tvořících sklopné nohy, budeme potřebovat smrková prkénka 6x2 cm. Čtyři v délce 72 cm a čtyři kratší v délce 32 cm. Kratší budou vložena mezi delší, která určují výšku stolu.

 2. Pomocí šablonky a vrtáku s dorazem vyvrtáme otvory pro dřevěné spojovací kolíčky. Jejich průměr je 8 mm, délka 45 mm.

 3. Rámeček tvořící sklopnou nohu je vyvrtán tak, aby jedna vložená příčka byla asi o 5 cm odsazena a tvořila nožičky.

 4. Do otvorů nakápneme disperzní lepidlo a vklepneme kolíčky, rámeček spojíme a přebytečné vyteklé lepidlo ihned otřeme vlhkým hadříkem, aby nezaschlo.

 5. Truhlářskými svěrkami rámeček stáhneme. Dáváme pozor, abychom jej nepřetáhli a nezkřížili. Kolmost zjistíme přeměřením úhlopříček, které musí být shodné. Takto slepíme oba rámečky. Po dostatečném zaschnutí svěrky povolíme.

 6. Oba hotové rámečky k sobě spojíme dvěma krátkými panty. Můžeme též zvolit pant piánový, který bude probíhat po celé délce rámečků. Pant připevníme malými šroubky, hřebíčky nejsou vhodné.

 7. Na druhý konec jednoho rámečku je ještě zapotřebí připevnit úzkou lištu 2x2 cm. Ta je s nimi rovněž spojena panty. Lišta je pak pevně kotvena ke stěně a umožňuje skládání rámečků k ní.

 8. Příklepovou vrtačkou si předvrtáme do stěny otvory pro hmoždinky. Celý stůl a jeho menší nesklápěcí část je upevněna na dvou dřevěných lamelových podpěrách. Otvory pro jejich přichycení jsme nejprve pečlivě vyměřili pomocí úhelníku a vodováhy.

 9. Vzdálenost dřevěných podpěr od sebe musí být taková, aby nepřesahovaly stůl. Zároveň se mezi ně musí s malou rezervou - asi 2 cm – pohodlně vejít skládací rámová noha stolu.

 10. Stolová deska je vyrobena ze silnějšího smrkové spárovky o rozměru 90x60 cm, její síla je 28 mm. Přední hrany stolu zaoblíme. Jako šablona nám může posloužit větší poklička. Pomocí přímočaré pilky s ostrým plátkem pak rádius vyřízneme.

 11. Horní stopkovou frézkou zaoblíme hrany stolu. Při práci je nutné mít opracovávaný materiál pevně uchycený, předejdeme tak zbytečným úrazům. Hranu můžeme zakulatit i jemnějším pilníkem nebo brusným papírem na špalíčku.

 12. Takto opracovanou stolovou desku je zapotřebí o 25 cm zkrátit. Pod tuto kratší část se bude stůl skládat. Nemáme-li patřičné vybavení, necháme si stůl raději zkrátit v truhlárně tak, aby řez byl čistý a rovný.

 13. Obě části stolové desky spojíme dvěma panty. Otvory pro vruty si nejprve předvrtáme malým vrtáčkem. Po spojení část pantů připevněnou na větší části stolové desky opět povolíme a vruty vyšroubujeme.

 14. Menší pevnou nesklopnou část stolu položíme na dřevěné podpěry. Zespodu ji připevníme vždy dvěma vruty. Jejich délku volíme tak, aby materiálem neprošly skrz. Zahloubení pro hlavy vrutů je už předvrtáno v dřevěné konzole.

 15. Nyní můžeme celou skládací nohu rozevřít. Rozložení nohy pro použití má být takové, že první rám je našikmo a druhý je rovnoběžně s podélnou osou stolu. Rozložená noha nesmí přesahovat půdorys stolové desky.

 16. Na rozloženou podpěrnou nohu složenou ze dvou rámů položíme větší část stolové desky. Ze spodní strany stolové desky ji přes předvrtané otvory spojíme s pantem k nesklopné části stolu.

 17. Stůl máme hotový. Složený je na místo velmi skromný, zabere pouze 28 cm.

Pepův tip: Ze spodní strany stolové desky nakonec připevníme dvě malé lišty, mezi které se rozložený rámeček tvořící nohu stolu vsune tak, aby nebylo možné jej náhodným zakopnutím složit právě tehdy, kdy to nejméně potřebujeme.

Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Podnos až pod nos 15  fotek

Podnos až pod nos

Snídani až do postele nebo na v létě terasu si můžeme dopřát, vyrobíme-li si elegantní servírovací podnos. Postačí nám k tomu odřezek překližky a p ...


Atypické prostory srovná vestavěný nábytek 4  fotek

Atypické prostory srovná vestavěný nábytek

V důsledku postupné deregulace nájemného a zvyšování cen energie se lidé všech generací stěhují do menších bytů. Je nasnadě, že pak nastává doslova bo ...


Sklopný stolek na balkon 16  fotek

Sklopný stolek na balkon

Malý stolek na posezení s kávou využijeme určitě i na tom nejmenším balkoně, jak ale na něj najít místo? Potíže s prostorem pomůže vyřešit sklopný sto ...


Stolek na časopisy 15  fotek

Stolek na časopisy

Praktický stolek pro sběratele fotografií nebo velkých obrazových encyklopedií, ve kterých si rádi listují, ale do knihovny se jim ne a ne vejít, s ...


Stolek do dětského pokoje 16  fotek

Stolek do dětského pokoje

Také jste zakoupili sestavu nábytku a v obchodě k ní zrovna nemají stoleček podle vašich představ? Zkuste si jej vyrobit. Náš stolek není náročný na m ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
1
0
Gumové těsnění u ledničky Indesit Kuchyně
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Hana
0
0
Myčka AEG 64850 nejde spustit Kuchyně
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Vladimír Beránek
0
Koupě sušičky Yden CI IR D5 Kuchyně
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Ema
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×