Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/domacnost/kuchyne/policka-na-caj-a-korenky-jako-darek): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Jak vyrobit poličku do kuchyně? - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak vyrobit poličku do kuchyně?

Jak vyrobit poličku do kuchyně?
Ve které kuchyni by se nehodil kousek místa navíc pro kořenky nebo různé druhy čajů? A obzvlášť před rodinnou oslavou se takový tip hodí. Poličku vyrobíte za jedno odpoledne, koupíte do ní hezké kořenky nebo voňavé čaje a máte fajn dárek.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

 • sedm proužků lamina na poličky a boky o šířce 10 cm, délka pěti z nich je 60 cm, dva zbývající boky mají délku 45 cm (rozměry přizpůsobíme volnému místu v naší kuchyni)
 • hranovou pásku ve stejném nebo kontrastním dezénu
 • dřevěné týble – spojovací kolíčky
 • lepidlo na dřevo (např. Disperkol, Ceys)
 • hmoždinky a skobičky na zavěšení

Nářadí

 • přímočarou pilku
 • brusný papír
 • dlátko nebo ostrý řezák
 • žehličku
 • gumovou paličku
 • svěrky
 • akuvrtačku s vrtáky a bity
 • stojanovou vrtačku (nikoliv nezbytně)

Stačí jen objevit kousek nevyužitého prostoru na zdi. Nejlépe blízko sporáku, aby byly kořenky nebo dózy s čajem pěkně po ruce. Různých typů poliček se sice prodává velké množství, ale když my ji potřebujeme jinak velkou a v jiném odstínu, aby nám k naší kuchyni ladila. Jednoduše si ji tedy vyrobíme přesně na míru z proužků lamina.

Postup

 1. Přímočarou pilkou zakulatíme rohy boků. Polička tak bude elegantnější. Jako šablonu na obkreslení oblouku použijeme větší hrnek nebo pokličku.

 2. Hrany poličky zakryjeme páskou. Ta je opatřena tavným lepidlem a žehličkou ji snadno připevníme na hranu. Žehlička však nesmí být příliš rozpálená.

 3. Páska je o trochu širší než hrana, na kterou ji přižehlujeme. Přesah pásky po jejím vychladnutí opatrně odřízneme ostrým dlátem nebo nožem a smirkovým papírem na špalíčku pak načisto zabrousíme.

 4. Poličku spojíme dřevěnými kolíčky o průměru 8 mm. Shodným vrtákem vyvrtáme do poliček otvory pro vsazení kolíčků. Ze špalíčku si můžeme na vrták vyrobit doraz určující hloubku vrtání.

 5. Do hrany jedné z poliček a do plochy druhé vyvrtáme proti sobě otvory na spojovací dřevěné kolíčky. Ty disperzním lepidlem natřeme a poličky stáhneme k sobě svěrkami.

 6. Dvě spojené poličky tvoří L profil. Jím je polička zavětrována a nemusí být proto opatřena pevnými zády. Přes tento profil pak bude možné připevnit poličku vruty do hmoždinek ve zdi.

 7. Pomocí úhelníku a ostré tužky rozkreslíme na bocích místa otvorů pro kolíčky v kratších hranách poliček. Nejlépe se nám do plochy bude vrtat vrtačkou ve stojanu.

 8. Tak máme vše pro slepení poličky připraveno. Před samotným slepením však ještě jednou poličku sesadíme „nasucho“ bez lepidla. Tím zkontrolujeme, zda jsme vrtali a měřili přesně.

 9. Disperzním lepidlem na dřevo poličku slepíme. Naneseme ho do otvorů v bocích. Nemá-li lepidlo zúžené hrdlo, naneseme lepidlo malým štětečkem.

 10. Lepidlo naneseme i do druhého boku. Ten přiklopíme na vložené poličky a poklepáním gumovou paličkou jej pevně dorazíme na spojovací kolíčky.

 11. Truhlářskými svěrkami pak poličku pevně stáhneme. Jsou-li čelisti svěrky poničené, podložíme je malými pevnými odřezky. Zabráníme tak otlakům svěrek na poličce.

 12. Přes otvory v L profilu poličky si na stěnu označíme místa pro hmoždinky. Při práci se neobejdeme bez vodováhy, která nám pomůže přesně určit rovinu poličky na zdi.

Pepův tip: Stejným způsobem budeme vyrábět polici z odýhovaného materiálu nebo dřevěného masivu. Jen nám ještě přibude finální úprava lazurováním nebo lakováním.

Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Podpěrky a poličky 5  fotek

Podpěrky a poličky

Polička na zdi je užitečný kus nábytku. Můžete na ni umístit knihy nebo květiny, v dětském pokoji hračky, sběratel na poličkách vystaví svou sbírku a ...


Krabička na čaj 25  fotek

Krabička na čaj

K pohodovému posezení kromě voňavé kávy patří i čaj, horký s medem, nebo vlažný či vychlazený, který v zimě prohřeje, v létě osvěží i zažene žízeň. Ab ...


Polička na zábradlí 15  fotek

Polička na zábradlí

Šikovná polička na zábradlí, například u vyšších pater palandy, odkud na noční stolek lze těžko dosáhnout, nebo na čelo postele, může posloužit nám ...


Selská polička 17  fotek

Selská polička

V každé chatě nebo chalupě najde místo polička, na kterou můžeme vystavit oblíbené hrnečky, kořenky nebo třeba hmoždíř či kafemlýnek po babičce. Po ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
1
0
Gumové těsnění u ledničky Indesit Kuchyně
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Hana
0
0
Myčka AEG 64850 nejde spustit Kuchyně
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Vladimír Beránek
0
Koupě sušičky Yden CI IR D5 Kuchyně
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Ema
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×