Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Samolepicí tapety a nová kuchyň

Samolepicí tapety a nová kuchyň
Ještě slouží, ale už se nám vzhledem nelíbí? To je problém, který často provází nejeden předmět v našem okolí. Přitom nepatříme mezi odborníky, ani nemůžeme renovaci věnovat příliš mnoho času. Kdyby to tak šlo skoro samo a ještě ke všemu, aby byla práce rychle hotová... A také aby to nebylo příliš drahé... Na první pohled by se naše požadavky mohly zdát jako těžko splnitelné, ale přesto je zde možnost, jak se úkolu dobře zhostit. Zkuste samolepicí tapety.
reklama

Ze starého nové

Samolepicí tapety ocení každý kutil. Hodit se určitě budou také všem, kteří nebydlí ve vlastním, a proto nebudou chtít investovat velké částky do nábytku a vybavení pro přechodné bydlení. Přesto se však můžete zařídit byt pěkně, útulně, podle posledních trendů a za opravdu malý peníz. Samolepicí tapety představují rychlé, čisté a efektní řešení.

Samolepicí fólie jsou ideální pro renovaci kuchyňských linek, dveří, nábytku, umakartových jader a podobně. Jejich výhodou je snadná instalace, jednoduchá údržba a díky jejich cenové dostupnosti i možnost častější výměny vzorů a textur. Pokud se vám zachce, můžete mít třeba každé roční období kuchyni v jiném stylu a barvách.

Vytvořte si svůj svět

Budete potřebovat ořezávač papíru nebo nůžky, metr, fén, role samolepicích fólií d-c-fix a dostatečně velkou a rovnou podložku. Pokud jste se rozhodli například pro polepení skříněk, skříňky nejdříve změřte. Po zjištění rozměrů skříněk připočítejte na každou stranu rezervu na oříznutí fólie. Práci s nůžkami hravě zvládnete. Díky mřížkovanému rastru na rubové straně ustřihnete fólii rovně. Plochu je třeba před lepením zbavit prachu a nečistot. Jinak fólie nebude na povrchu dobře držet. Velké plochy se doporučují potřít před lepením vodou s trochou jaru. S fólií tak můžete lehce manipulovat a několikrát korigovat chybné nalepení. Stáhnete kousek spodní papírové vrstvy a potom ji přehnete. Následně přichytíte k podkladu asi 2 cm fólie. Přesahující části fólie, rohy, otvory a kouty vyřezáváte ostrým řezákem. Zaoblené tvary na kuchyňské lince se budou lepit snadněji, když fólii d-c-fix nahřejete fénem na vlasy. Pracovní desku, boky skříní a podobné rozměrnější plochy lepte raději ve dvojici. Odmotávání spodního rastrovaného papíru a uhlazování fólie musí probíhat najednou. Čištění je velmi snadné a praktičnost jistě také hraje svou roli v životě dnešní ženy. Plochy polepené samolepicí fólií se čistí teplou vodou s přídavkem saponátu.

Tip pro vás

Celou místnost pak můžete ještě oživit jemnými, dekorativními motivy v podobě nálepek a můžete jimi zkrášlit i další hladké plochy (stěny, dveře, okna, skříně a podobně). V poslední době se hodně používají například různé květinové vzory či siluety postav. Do kuchyně nebo do koupelny se hodí samolepicí bordury nebo nálepky na obklady či vypínače.

Pokud je kuchyně převážně rovných, jednoduchých tvarů, můžete si troufnout i na výraznější fólie s geometrickými vzory. Zvětšit prostor lze rovněž zrcadlovými fóliemi, které dokáží dělat s prostorem divy. Fólie se dají použít také na dveře (ty mohou být třeba z každé strany jiné, pokud se vám zachce), na okenní parapety, na lednici anebo třeba na okno. Pokud bydlíte v přízemí a chcete se chránit před nežádoucími pohledy, určitě oceníte fólie s krycím efektem.

Nezaskočí vás žádný nápad

Firma Hornschuch CS dodává na trh fólie s dětskými vzory, se vzory dřeva, dlaždic, mramoru, korku, cihel apod. V nabídce jsou i fólie transparentní, které jsou určeny k dekoraci skleněných ploch. Fólie jsou dodávány v šířích 45, 67,5 a 90 cm. Ačkoliv jde o fólii, většinou budí dojem, že je to ořechové nebo třešňové dřevo, že jde o keramiku, mramor, nejnovější kovovou metalízu a podobně. Kuchyň tak může mít neotřelý a zajímavý vzhled i za dostupnou cenu. Nás nejvíce zaujal design kůže nebo bambusu. Také to, že vzory a textury se dají různě kombinovat, fantazii se meze nekladou. Záleží jen na vás, co si vymyslíte! Vyhrajte si, skoncujte s nudou. A pokud se nechcete zrovna hned pouštět do renovace celé kuchyně, protože nevěříte své manuální zručnosti, zkuste nejprve něco menšího. Polepit třeba krabici, dveře, staré židle …

Rady pro vás

 • Samolepicí fólie d-c-fix jsou určeny pouze k lepení na dokonale hladký a pevný povrch (umakart, plast, kov, sklo, hladce obroušené dřevo), nikoliv na stěnu či plochu, která se drolí.
 • Plochu je třeba před lepením zbavit prachu a nečistot. Jinak fólie nebude na povrchu dobře držet.
 • Velké plochy se doporučují potřít před lepením vodou se saponátem. S fólií tak můžete lehce manipulovat a několikrát korigovat chybné nalepení.
 • Pokud se vytvořily po nalepení fólie na podklad na ploše bubliny, je třeba se jich zbavit. Propíchněte je tedy špendlíkem a vzduch vytlačte.
 • Pracovní desku, boky skříní a podobné rozměrnější plochy lepte raději ve dvojici. Odmotávání spodního rastrovaného papíru a uhlazování fólie musí probíhat najednou.
 • Přesahující části fólie, rohy, otvory a kouty vyřezávejte ostrým řezákem. Plochy polepené samolepicí fólií se čistí teplou vodou s přídavkem saponátu.
 • Malé odřezky fólie nevyhazujte. Mohou se hodit k polepení dekorativních předmětů (plechovek, krabiček, květináčů, apod.)

  Kde se také budou hodit?

  K dekorování a opravám: starého stolu a židlí, parapetů, staré lednice, obytného karavanu fóliemi, k výrobě originálních designových krabic na ukládání věcí, renovaci kuchyně, polepení vypínačů, výzdobě skříněk, vnitřku kuchyní a úložných prostor, na okna – jako ochrana před nežádoucími pohledy, k polepení reprobeden, dveří, k oživení místnosti dekorativními bordurami, v dětském pokojíčku.

  Vybíráme ze: Stavba a rekonstrukce, speciálního vydání internetového časopisu Trendy bydlení.

  Autor: Trendy bydlení, Dominika Bučková (text), Hornschuch CS (foto)

  Související články

  Fólie na okně spoří 4  fotek

  Fólie na okně spoří

  Jak už to bývá, teprve opravdový příchod zimy řadu z nás přesvědčil, že bychom něco měli udělat s okny, jimiž nám utíká víc tepla, než je nezbytné. Ex ...


  Tapeta a nůžky místo truhláře – 2. díl 17  fotek

  Tapeta a nůžky místo truhláře – 2. díl

  V první části naší renovace staré kuchyňské linky samolepicími tapetami d-c-fix jsme upravili dvířka a boky korpusů skříněk. Dnes adaptaci dvířek doko ...


  Tapeta a nůžky místo truhláře – 1. díl 16  fotek

  Tapeta a nůžky místo truhláře – 1. díl

  Už není vaše kuchyňská linka tím, čím bývala, když jste si ji pořídili? Nemá sice velké závady, ale je jaksi ošumělá a okoukaná. A také by jí slušela ...


  reklama
  reklama

  reklama
  Diskuze kutilů
  1
  Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
  Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
  2
  zapojení dvou zářivek Kuchyně
  Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
  1
  Trouba Kuchyně
  Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
  1
  Obklady v kuchyni Kuchyně
  Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
  1
  0
  Gumové těsnění u ledničky Indesit Kuchyně
  Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Hana
  0
  0
  Myčka AEG 64850 nejde spustit Kuchyně
  Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Vladimír Beránek
  0
  Koupě sušičky Yden CI IR D5 Kuchyně
  Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Ema
  2
  zapojení dvou zářivek Kuchyně
  Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
  1
  Obklady v kuchyni Kuchyně
  Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
  1
  Trouba Kuchyně
  Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
  1
  Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
  Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
  1
  reklama
  reklama

  Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

  © 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
  Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
  Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.  © 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
  ×