Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/domacnost/koupelny/koupelnova-skrinka-na-miru): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Koupelnová skříňka na míru - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Koupelnová skříňka na míru

Koupelnová skříňka na míru

Prostor pod umyvadlem bývá často odkladištěm pro saponáty, prášky na praní a zásobní kosmetiku. Aby koupelna vypadala příjemně, je vhodné pod umyvadlo podstavit skříňku. Pokud máme umyvadlo atypických rozměrů nebo se nám prodávané skříňky nelíbí či nehodí, můžeme si vyrobit koupelnovou skříňku na míru.

reklama

Pokud máme koupelnovou skříňku, jejíž vnější rozměry nám vyhovují, ale nevyhovuje uspořádání, můžeme si vyrobit jen její nové vnitřní členění.

Protože dvojumyvadlo je zasazeno do desky obložené dlaždicemi a stojí jakoby na sloupcích, musíme skříňku složit ze tří dílů, abychom mohli využít veškerý prostor. Skříňku uzavřeme žaluziovými dvířky, která budou zasahovat do čistého prostoru skříňky. Žaluziová dvířka jsou vhodná nejen proto, že pěkně vypadají a koupelnu zútulní, ale hlavně proto, že prostor pod umyvadlem bude větrat.

Jako materiál na výrobu skříňky jsme vybrali lamino s dezénem smrk, to ladí s dřevěnými žaluziovými dvířky.

Nejprve na vyzděné sloupky, na podlahu a pod desku s umyvadly připevníme pruhy lamina cca 10 cm široké, do bočních dílů vyvrtáme otvory a připevníme jednu část pantů, do žaluziových dvířek druhou část pantů a na dvířka do potřebné pohodlné výšky přišroubujeme dřevěné úchyty.

Postup

 1. Podle pečlivě změřeného prostoru si rozpočítáme velikost skřínky a rozměry jednotlivých dílů. Díly skřínky i zásuvek opatříme nažehlovacími hranami ve stejném dezénu, jako je lamino, hrany zásuvky mohou být bílé.

 2. Ohraňovací pásky se prodávají širší, než je síla lamina, přesahy hran proto musíme oříznout pomocí ostrého nože, dlátka nebo řezáku. Dáme pozor, abychom si nepoškodili lamino.

 3. Hrany ještě nakonec dočistíme pomocí jemného smirkového papíru, pokud by se někde odlepovaly, ještě jednou je přežehlíme teplou žehličkou. Z přesně nařezaných dílu opatřených nažehlovacími hranami začneme vyrábět skřínku.

 4. Díly skřínky jsou spojeny pomocí vrutů do dřeva o rozměrech 4 x 50 mm. Zapuštění pro hlavy vrutů vyrobíme pomocí většího vrtáku nebo zapouštěcí hvězdičky. Díly jsou těsně u sebe, hlavy vrutů proto nesmí přečnívat.

 5. Ani jeden díl nemá záda, dva otevřené boční díly mají tvar písmene U. Ve spodní zadní části nohou jsou kvůli větší stabilitě zavětrovány proužky materiálu cca 10 cm širokými.

 6. Otvory pro připevnění zásuvkových pojezdů si označíme špičkou nebo ostrým hrotem a paličkou. Šroubky tak nebudou po hladkém materiálu klouzat a dobře se chytnou.

 7. Při připevňování kolejnic zásuvkových pojezdů na boky skříňky je důležité, aby byly přišroubovány kolmo k přední hraně. Kolmost kontrolujeme pomocí úhelníku.

 8. Sestava je složena ze dvou jednoduchých skříněk ve tvaru U a z jedné se zásuvkami, ta je jako prázdný čtverec. Všechny skříňky jsou bez zad, aby větraly, stejně jako žaluziová dvířka, která umožňují skříňce dýchat.

 9. Zásuvku vyrobíme z proužků lamina sešroubovaných v rozích, její dno tvoří sololit. Svěrkami si přichytíme protikusy pojezdů a malými šroubky je připevníme přes prolisované otvory v kolejích.

 10. Vyzkoušíme, jak zásuvky jezdí v kolejích, a připravíme dvě čílka tak, aby jejich boky skryly spojení dílů skříněk. Úchyty vybereme takové, aby se vešly za žaluziová dvířka.

 11. Pomocí oboustranné lepicí pásky čílko přitiskneme k přední straně zásuvky. Z vnitřní strany pak čílko přišroubujeme vhodně dlouhými vruty, které neprojdou skrz, poté připevníme na zásuvky úchyty.

 12. Díky použití flexibilních sifonů nezabírá instalace odpadu ve skřínce tolik místa a je možné prostor pod umyvadlem rozčlenit. Po usazení dvou otevřených dílů vložíme prostřední díl připravený pro zásuvky.

 13. Dva sousední díly stáhneme k sobě pomocí svěrky vrtákem o průměru 8 mm, pak vyvrtáme otvory pro spojovací šrouby. Při vrtání si díl z druhé strany podložíme odřezkem proti vyštípnutí materiálu.

 14. Díly skříňky sešroubujeme pomocí spojovacích šroubů k sobě, vyzkoušíme zavírání zásuvek a nasadíme dvířka. Díly skříňky k sobě v žádném případě nelepíme – připravili bychom se o možnost skříňku rozmontovat při případném čištění instalací.

Pepův tipŽaluziová dvířka se poněkud obtížněji natírají. Vhodné je koupit si bezbarvý lak ve spreji, tím se pohodlně dostaneme všude. Dvířka je třeba stříkat v dobře větrané místnosti a na igellitové plachtě nebo jiném vhodném podkladu, abychom přes žaluzie „nenalakovali“ celou místnost.

Dvířka nemusí být upravena jen bezbarvým lakem, můžeme je natřít barevnou lazurou a pak teprve přestříkat lakem ve spreji.

Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Úložné prostory v koupelně 13  fotek

Úložné prostory v koupelně

Koupelna je specifický prostor. Dříve na ni nebyl kladen takový důraz, takže starší domy a panelové zvlášť disponují malinkým prostorem, kam se sna ...


Koupelnový nábytek 9  fotek

Koupelnový nábytek

Koupelnový nábytek – patří sem skříňky, umyvadlové skříňky, komody, poličky, ručníkové věšáky i koše na prádlo – mívají v současném módním provedení v ...


Koupelnové kouzlo s YTONGEM 13  fotek

Koupelnové kouzlo s YTONGEM

Přestavby či úpravy koupelen jsou stále aktuální téma nejen v panelácích. Ve většině případů přichází kromě sádrokartonu ke slovu zdivo YTONG, protože ...


Koupelnové poličky 5  fotek

Koupelnové poličky

V koupelně je většinou zapotřebí spousta odkládacího místa pro všechny ty šampony, sprchové gely, pěny, krémy, odličovadla, malování a parfémy, kte ...


Do koupelen už může i laminát 3  fotek

Do koupelen už může i laminát

Na koupelnu se obvykle nahlíželo jako na ryze funkční prostor. Také samotná nabídka sortimentu podlahových krytin do koupelen byla po dlouhou dobu zna ...


Rafinované řešení pro novou koupelnu 13  fotek

Rafinované řešení pro novou koupelnu

Jedním z nejlepších léků na každodenní stres může být uvolňující večerní koupel. Každý relaxační účinek však závisí na prostředí, ve kterém odpočíváte ...


Skříňka do koupelny 18  fotek

Skříňka do koupelny

Nesehnali jste koupelnovou skříňku na míru, nelíbí se vám ty prodávané, nebo chcete ušetřit? Pak stačí přiložit ruku k dílu a za den je hotová skříňka ...


Ytong-koupelna a kuchyň s novým půdorysem,1.díl 27  fotek

Ytong-koupelna a kuchyň s novým půdorysem,1.díl

Koupelnové jádro v panelovém bytě dosloužilo. Příběh, který se opakuje v mnoha bytech. Řešení však nemusí být tak složité, jak na první pohled vypadá. ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
1
desinfekce Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:32 Milos novy
1
oprava wc Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:29 Iveta
1
0
zápach z odpadu Koupelny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Válek Richard
0
Romana Koupelny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Romana
0
Nefunkční přepad vany Koupelny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel
0
instalace sprchového koutu Koupelny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jiří
0
Paneláková koupelna svépomocí Koupelny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milan
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
1
oprava wc Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:29 Iveta
1
desinfekce Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:32 Milos novy
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×