Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/domacnost/interier-a-dekorace/zmena-interieru): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Změna interiéru - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Změna interiéru

Změna interiéru

Efekty, jichž lze s pomocí panelů docílit, mohou být opravdu podstatné: obložíme-li jimi stěny, celý prostor se může opticky změnit. Položíme-li je podélně, prostor se opticky prodlouží. Změna interiéru je tak snadná.

reklama

Tento článek je připravený ve spolupráci s naším partnerem hobbymarkety OBI.

Položením v příčném směru se stěny naopak opticky zkrátí. Nedocenitelné jsou také při vyrovnávání některých nerovných proporcí, které se mohou (především v panelových bytech, ale i ve starších rodinných domcích) vyskytnout. Ušetří práci „namokro“, tedy s použitím malty. Navíc je lze velmi dobře využít ke zvukové či tepelné izolaci půdních vestaveb, instalaci stropních podhledů či ke stavbě příček, pokud chcete předělit příliš velký prostor nebo naopak v malých bytech vytvořit oddělený prostor pro děti nebo jídelní kout. A jak při práci postupovat? Především si musíte ujasnit koncepci úprav, které chcete provádět – např. prověřit si vlastnosti stropů nebo celkového charakteru upravovaných prostor. V sortimentu OBI najdete sádrokartonové panely, ale i panely a kazety v dekorativním provedení, z pravého dřeva, plastu či masivní dřevěné smrkové panely. Vzhledem k relativní snadnosti práce s panely můžete dát bez obav průchod vlastní fantazii a pustit se do úprav sami.
Panely z pravého dřeva se vyznačují vysoce kvalitním povrchem z dřevěné dýhy, jádro dekorativních panelů je zhotoveno z třískových nebo vláknitých desek (MDF). Povrch tvoří buď plastová vrstva na obou stranách, nebo jsou desky opatřeny na přední straně fólií a zadní stranu mají kašírovanou. Dekorativní panely se dodávají s nejrůznějšími vzory. Pro vlhké prostory jsou nejvhodnější panely z MDF. U všech druhů byste však měli panely před začátkem prací ponechat několik dní v místnosti, aby se mohly přizpůsobit její teplotě. U všech materiálů také rozhodně respektujte pokyny výrobce a pokyny pro práci.

Váš nákupní seznam

Příklad plochy 30 m2 (5×6 m)
cca 110 m - střešní latě/spodní konstrukce vč. prořezu
cca 68 ks – stropní panely (2,6×0,16 m) vč. prořezu
cca 400 ks – spony na profilová prkna vč. hřebíků
cca 24 m - podkladní dřevěné klíny
cca 100 ks – profilové/připojovací lišty
cca 100 ks – hmoždinky a šrouby nebo zatloukané hmoždinky
cca 20 ks – barevné hřebíky
cca 75 ks – hřebíky
lak/lazura podle potřeby

Vaše potřeby
vrtačka
vrták do betonu a dřeva
kladivo
děrovka a pilové listy nebo ocaska/pilka na dřevo
kapovací a pokosová pilka nebo ruční okružní pila či pokosnice a pilka
el./pneumatická sponkovačka
držák na hřebíky
elektrický šroubovák
kleště na panely
záhlubník
palcové měřítko
tužka
štětec
pila děrovka

U všech materiálů dbejte pokynů výrobce a návodů ke zpracování.

Postup

 1. Při úpravě stropů si především ověřte vlastnosti stropu. Poté na strop musíte upevnit spodní laťovou konstrukci. U betonových stropů se doporučuje upevňovat ji průvlečnými hmoždinkami. Do latí a stropu vyvrtejte otvory potřebného průměru, vložte hmoždinky a latě přišroubujte. Jako alternativu lze použít hmoždinky na hřebíky, které se zatloukají kladivem. Laťová konstrukce musí být uložena příčně ke směru pokládání panelů.

 2. Ve vlhkých prostorách a např. při osazování halogenových svítidel upevněte ve vzdálenosti 1 m ve směru kladení panelů kontralatě. Na ně pak příčně uložte vlastní laťovou konstrukci.

 3. Laťovou konstrukci ze střešních latí upevněte vodorovně a příčně. Vzdálenost latí se řídí velikostí jednotlivých panelů (cca 40 cm).

 4. „Stínovou spáru“ jako dilatační (cca 1–3 cm) vytvoříte umístěním černě natřené střešní latě po obvodu připojení ke stěnám. Aby „spára“ byla stejně široká, použijte distanční lištu, kterou pak odstraníte.

 5. Jsou-li stropy velmi nerovné nebo vysoké, můžete panely zavěsit. Pro profesionální provedení této práce máte na výběr závěsy s možností různého nastavení.

 6. Po upevnění laťové konstrukce položte kabely pro svítidla, zářiče apod. Dbejte pokynů uvedených v návodech k používání. Přípojky nechte provést odborníkem.

 7. Potřebné otvory lze zpravidla zhotovit jak před, tak i po montáži panelů. Aby byly výřezy na okrajích prováděné pilkou děrovkou přesné, použijte šablonu.

 8. První panel (s odříznutým perem) upevněte na straně stěny speciální sponou pro první panely a zafixujte standardní sponou. Dbejte na správné stínové/dilatační spáry.

 9. Další panel s drážkou nebo perem zasuňte do čelní strany prvního panelu. Druhá strana začíná zbytkem odřezu z první řady nebo panelem uříznutým podle vzoru.

 10. Při zkracování posledního panelu v každé řadě panel otočte a vyznačte si na něm místo, kde panel přečnívá k poslednímu položenému prvku (měřeno od stěny).

 11. Každá následující řada panelů se zasunuje vždy pevným nebo volným perem do předchozí řady panelů a upevní se panelovými svorkami. Práci vám usnadní držák na hřebíky.

 12. Panely lze upevňovat i elektrickou nebo pneumatickou sponkovačkou s ohledem na výběr správných spon.

 13. Nemáte-li pomocníka, můžete pro přidržení využít kleště na panely.

 14. Poslední panel zkraťte v podélném směru již popsaným postupem. Panel upevněte vhodnými barevnými hřebíky.

 15. Nepotřebujete-li stínovou spáru, můžete přechody vytvořit např. pomocí nalepených nebo sponami upevněných dekoračních profilových lišt.

Pepův tip

U krátkých panelů a kazet je nutno volit vzdálenost tak, aby byl každý panel upevněn nejméně na 2 latích.

Nejméně materiálu spotřebujete, pokud nebudete muset panely řezat, tj. zbývající úsek na konci jedné řady lze využít jako začátek další řady. Vznikne tak současně pravidelný vzorek vytvářený styky mezi jednotlivými panely. Přejeme vám mnoho úspěchů při této práci!

Autor: OBI (text, foto)

Související články

Plovoucí podlahy - průvodce jejich nákupem a pokládkou 11  fotek

Plovoucí podlahy - průvodce jejich nákupem a pokládkou

Opálky naplněné čerstvě natrhanými jablky, špajz plný vlastnoručně vyrobených marmelád a vítr vanoucí ze strnišť signalizují, že se podzim hlásí o ...


Jak připravit dřevo na zimu 13  fotek

Jak připravit dřevo na zimu

Zima se pokradmu blíží. Nejprve se ohlašuje jinovatkou a mrazíky a poté nás jednoho dne zahalí do bílého pláště sněhu. Jak už to tak v životě bývá ...


Březnová soutěž o dárkové karty OBI skončila, známe vítěze 4  fotek

Březnová soutěž o dárkové karty OBI skončila, známe vítěze

Březen, za kamna vlezem... Všichni známe toto staré přísloví a mnozí se jím dokonce i řídí. Ti z vás, co raději tráví tyto dny doma v teplíčku, se ...


Výherci listopadové soutěže o dárkové karty OBI 4  fotek

Výherci listopadové soutěže o dárkové karty OBI

I když některé listopadové dny přinášejí spíše smutný pohled do zahrady, čas na zimní spánek zatím nenastal. Příroda je sice na konci vegetačního o ...


Už máte svou dárkovou kartu OBI? 4  fotek

Už máte svou dárkovou kartu OBI?

Otevřením školních tříd sice končí prázdniny, ale léto se s námi rozloučilo až v druhé polovině měsíce září. Protože letošní počasí přeje právě lét ...


Vyhrajte i v listopadu dárkové karty OBI 4  fotek

Vyhrajte i v listopadu dárkové karty OBI

I když některé listopadové dny přinášejí spíše smutný pohled do zahrady, čas na zimní spánek zatím nenastal. Příroda je sice na konci vegetačního o ...


Hit, který se neochodí 20  fotek

Hit, který se neochodí

Plovoucí podlahy splňují všechny požadavky náročného uživatele, a tak není divu, že se staly hitem v široké nabídce různých typů podlah. Na první pohl ...


Pro útulný domov 18  fotek

Pro útulný domov

Záclony a závěsy zůstávají i nadále jedním z nejlepších prostředků pro zútulnění domova. Stejně tak ale mohou při nesprávné volbě našim příbytkům škod ...


Nové dveře změní interiér 21  fotek

Nové dveře změní interiér

Dveře jsou automatickou součástí každé místnosti, ne vždy však musí ty stávající vyhovovat našim představám: otevírají se na nevyhovující stranu, jsou ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×