Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/domacnost/interier-a-dekorace/radiator-muze-byt-i-pohledny): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Typy radiátorů - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Typy radiátorů aneb Radiátor může být i pohledný

Typy radiátorů aneb Radiátor může být i pohledný

Jakmile se venku ochladí, změní se během krátké doby také tepelná pohoda v bytě a nezbývá nám, než si přitopit. Pokud nemáme nainstalované podlahové vytápění, teplo obvykle zajišťuje kotel a do místností se šíří pomocí teplonosné látky (média) a prostřednictvím rozvodů předává buď do otopných těles, nebo přímo do vytápěného prostoru. Přinášíme Vám různé typy radiátorů.

reklama

Radiátory neboli otopná tělesa mohou mít různou konstrukci. Vyrábějí se jako desková, článková, trubková, v podobě sálavých ploch či konvektorů. Z materiálů se využívá třeba litina, ocel či hliník. Pro rozvody se používají tradičně trubky z ocele, mědi (mohou mít menší průměr) a v posledních letech i z plastů a vrstvených materiálů. Nové výrobní technologie pak zaručují, že radiátory již místnost nehyzdí, ale mohou dotvářet její styl.

Než zapneme kotel

Před zahájením topné sezony je zapotřebí dopustit do systému vodu (popřípadě zkontrolovat jiné médium), kotel správně natlakovat a odvzdušnit radiátory. Obvykle lépe a rychleji hřejí tělesa, umístěná blíže ke kotli a nejhůře radiátory umístěné od kotle nejdál. Díky používání termostatických ventilů a hydraulické regulace by měla všechna tělesa hřát stejně.

Pohoda v kuchyni i v ložnici

Teplotu v místnostech bytu či domu řídí především prostorový termostat a elektronická čidla. Bývají umístěné nejčastěji v obývacím pokoji (nebo i v jiné místnosti bytu, které se pak odborně říká referenční místnost) a podle nastavených parametrů spínají kotel, popřípadě spojení termostatu a venkovního teplotního čidla, které monitoruje změny venkovní teploty a podle nich mění teplotu topné vody v systému (tzv. ekviterní regulace topné vody). Pokud jsou tělesa osazena termostatickými ventily, lze manuálně měnit teplotu v jednotlivých místnostech (ložnici ponechat chladnější, v obývacím pokoji naopak zvýšit komfort).

Radiátor už neschováváme

Radiátory dříve nebyly příliš vzhledné, a tak se často zakrývaly různými kryty, aby lépe zapadly do stylu interiéru. To obvykle snížilo jejich funkčnost. Aby k tomu nedocházelo, je zapotřebí dodržet několik zásad:
1. Kryt čelní plochy má být perforovaný, aby se do místnosti šířilo sálavé teplo.
2. Kolem tělesa musí volně proudit vzduch.
3. Je zapotřebí, aby byl krycí panel odnímatelný a umožňoval přístup k regulačním a odvzdušňovacím ventilům kvůli případným opravám a úklidu.

Dnes se vyrábějí rozmanitá otopná tělesa v podobě stěn, či žebříků (nejen koupelnových) nebo dělicích příček, která interiéru dokonce sluší.

Do podlahy i před okna

Dalším typem jsou pak otopná tělesa, fungující na principu konvekce (přirozeného proudění) vzduchu – registry, konvektory a tělesa s hliníkovými lamelami. Ta mohou být umístěna pod pochozími mřížkami v šachtách a kanálech v podlaze nebo jako nízké topné konvektory například před prosklenými stěnami. Některé typy radiátorů a modely konvektorů mohou být vybaveny ventilátorem s regulací otáček.

Svépomocí nebo odborně?

Výměnu radiátorů či rekonstrukci celé otopné soustavy bychom měli svěřit odborníkům, nicméně existuje několik zásad, jež bychom neměli opomenout.

Každé těleso potřebuje, aby kolem něj volně proudil vzduch. Je potřeba zabezpečit, aby vzdálenost mezi spodní hranou tělesa a podlahou nebyla menší než 130 mm, horní okraj tělesa by neměl mít k parapetu blíže než 120 mm. Pokud přece jen plánujeme ukrýt těleso před zraky návštěvníků například deskou, tato musí být od tělesa vzdálena nejméně 80 mm. No a těleso samotné by nemělo být nalepeno na stěnu, nýbrž je nutné udržet vzdálenost nejméně 30 mm.

V současnosti se poměrně často využívá umístění těles do niky. Nezapomeňte ovšem ponechat místo i pro montáž termostatické hlavice a přístup k odvzdušňovacímu ventilu, popřípadě využijte nových provedení, kde je termostatická hlavice umístěna pod tělesem. Norma říká, že těleso musí být uzavíratelné na přívodu i odvodu vody, což umožňuje snadnější manipulaci při drobných opravách. A ještě jedna rada – firma, která tělesa dodává a montuje, by neměla opomenout provést tlakovou a topnou zkoušku a vystavit písemné potvrzení. Stejně tak máte nárok na přesný popis funkce termostatické hlavice a vysvětlení způsobu užívání.

TIP

Pokud byste se rozhodli podniknout výměnu článkových radiátorů za moderní desková tělesa, dbejte na kvalitu provedené práce i použité materiály. Mělo by vás také zajímat, zda dojde ke změně v teplotních provozních podmínkách a pokud ano, tak k jakým. Nepodceňujte ani způsob upevnění nebo případné další použití stávajících nebo nově osazených armatur. Rovněž vás musí zajímat určení tepelného výkonu původního a nového deskového otopného tělesa. Samozřejmostí je volba délky tělesa, jež by měla odpovídat šířce okna, pod nimž bude osazen.

Pokud se rozhodujete pro deskové radiátory, mají tyto výhody:

  • Malý vodní obsah – schopnost dynamicky reagovat na regulační zásahy v otopné soustavě.
  • Výrazně nižší hmotnost.
  • Precizní povrchová úprava.
  • Schopnost dodat komplexnější sortiment.
  • Zvýraznění designu otopného tělesa a tím i výrazu otopného tělesa v interiéru vytápěné místnosti.
  • Dlouhodobá životnost a provozní spolehlivost.

Výměna radiátorů není záležitost jednoduchá, a proto je potřeba všechny tyto aspekty zvážit. Je potřeba u specializované firmy ověřit i příslušnou legislativu, zda-li budete potřebovat stavební povolení, nebo postačí ohlášení. Zásah do otopné soustavy je tedy záležitost komplexní a poměrně náročná, nicméně při dobrém výběru dodavatelů její výsledek případné krátkodobé nepohodlí bohatě vynahradí.

Více o různých typech radiátorů se dozvíte např. na www.korado.cz.

Autor: Elena (text), PePa, Korado (foto)

Související články

Jak vyměnit radiátor ve 4 krocích + kdy a proč se k tomu rozhodnout 2  fotek

Jak vyměnit radiátor ve 4 krocích + kdy a proč se k tomu rozhodnout

Pokud radiátory používáte desítky let a nyní zjistíte, že je na nich rez nebo nacházíte provlhlé místa na zemi, nastal čas na jejich výměnu. Pokud ...


Sledujte KORADO na facebooku! 1  fotek

Sledujte KORADO na facebooku!

Společnost KORADO vyšla vstříc všem zákazníků, kteří se chtějí dozvědět o všech novinkách jako první. Proto založila nový profil na sociální síti f ...


Moderní design radiátory posunul do jiné dimenze 8  fotek

Moderní design radiátory posunul do jiné dimenze

Moderní design získaly radiátory po dlouhém vývoji domácího topení. Dnes už to není pouze praktické zařízení, které se postará o teplo v domácnosti ...


Máte připraveny radiátory na topnou sezónu? 2  fotek

Máte připraveny radiátory na topnou sezónu?

Blíží se první podzimní dny, se kterými přichází nástup nižších teplot a brzké využití radiátorů. Proto je nejvyšší čas jim dopřát potřebnou péči! ...


Od designových radiátorů neodtrhnete oči! 1  fotek

Od designových radiátorů neodtrhnete oči!

Společnost KORADO představuje dokonalé designové radiátory s potiskem. Toužíte-li po dokonalém interiéru, kterého ovšem stále nejste schopni dosáhn ...


Moderní radiátory spoří energii 8  fotek

Moderní radiátory spoří energii

Střední a starší generace si pod slovem radiátor vybaví těleso unifikovaného vzhledu a neurčité barvy, obklopené trubkami a stoupačkami, které vedly k ...


Třikrát o tom PROČ nové radiátory 4  fotek

Třikrát o tom PROČ nové radiátory

Když ze všech stran najednou slyšíme, jak se musí šetřit, hlava se nám z toho úžasného objevu nejspíš zatočí. Ona to zase taková novinka není, rozumní ...


Otopná tělesa do každého prostoru - Radik Line Vertikal 2  fotek

Otopná tělesa do každého prostoru - Radik Line Vertikal

RADIK LINE VERTIKAL - M je svisle orientované deskové těleso s prolisovanou čelní deskou. Jeho konstrukce umožňuje spodní středové připojení na otopno ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×