Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/domacnost/interier-a-dekorace/panely-nejen-k-zastineni): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Panelové stěny: nejen k zastínění - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Panelové stěny – nejen k zastínění

Panelové stěny – nejen k zastínění
V našem představování různých typů závěsů nesmíme zapomenout na tzv. japonské posuvné panelové stěny. Jde o stínící prvek, složený z řady nebo z několika řad textilních ploch. Panelové závěsy jsou flexibilní, protože je lze libovolně posouvat a hodí se, podobně jako vertikální žaluzie, hlavně do velkých a jednoduše zařízených místností.
reklama

Tento obrázek je pouze pro inspiraci, ale ukazuje, že na tyč, uchycenou do stropu, můžete pruh látky (žlutá textilie) navléknout přímo

Mají několik výhod. Lze je použít nejen k zastínění a zatemnění oken, ale také jako funkční a zároveň dekorativní rozdělění místnosti (viz úvodní foto). Pomohou k tomu závěsné kolejničky, lanka, nebo tyče, uchycené do stropu nebo na stěnu. Pokud zvolíte vrstvené řešení, tedy panely ve dvou nebo třech řadách za sebou, a s různým typem textilií, dá se s plochou panelů během dne kouzlit.

Přes den je v podobě transparentní látky nebo přímo záclonoviny použijete k zastření oken namísto záclony, při slunci interiér zastíníte středně propustnou textilií, uchycenou na panelu v druhé řadě a večer použijete nejsilnější látku z třetí řady, abyste se uchránili před pohledy zvenčí, před světlem z pouličního osvětlení a také hlukem.

Závěsný mechanismus pro japonské panelové stěny od firmy Stylcon s.r.o.

Technické řešení

Na trhu je několik typů závěsných systémů pro panelové stěny. Konstrukci tvoří mechanická část, obvykle hliníková vícedrážková kolejnice, určená k přichycení do stropu nebo do stěny. Počet drážek odpovídá počtu panelů, které chcete použít. Další složkou je posuvná lišta, materiál (textil) na panely stěn a závaží. V dolní části je tunýlek, do něhož se vkládá závaží (tyčka), které zajistí, že plocha látky zůstane napnutá.

Tkanina se k posuvným lištám nejčastěji přichytí suchým zipem, proto můžete použít jakýkoliv textil (ovšem o hmotnosti odpovídající nosnosti systému). Použít lze i materiál na rolety, který díky své struktuře drží dobře vypnutý. Panely můžete z oken, nebo v případě předělů po místnosti, odsouvat několika způsoby. Podle dispozice pokoje se uklidí k jedné straně, pokud je místnost velká a panely nebrání dostatečnému osvětlení, mohou být staženy vedle oken k oběma stěnám. V případě, že je mezi okny zeď, mohou zůstat uprostřed.

Ovládají se tyčkou nebo šňůrkou, připevněnou na každém panelu, a pak jde o samostatné ovládání jednotlivého bloku. Nebo je ovládání připevněno pouze na prvním panelu, spojeném s dalším v řadě. Ten potom za sebou táhne ostatní panely.

Panelové závěsné zařízení z nabídky Ikea obsahuje kolejničku s jednou drážkou, 3 nástěnná kování, 4 horní konzoly a 4 závaží.
Lze je doplnit tyčí na zatahování závěsů KVARTAL, která se prodává samostatně, stejně jako panelové závěsy.

Náš tip:

Potřebujete použít jednoduchý pruh látky pouze jako optický předěl místnosti? Podle toho, jestli jej chcete posouvat, nebo umístit stabilně, můžete použít také lanko, nebo na záclonovou tyč, uchycenou do stropu. V případě lanka je dobré ušít tunýlek pro tyčku také v horní části látky a ponechat nad ním alespoń tři centimetry široký pruh látky pro přichycení žabek či háčků. Látka vyztužená tyčkou nebo laťkou se nebude prověšovat a zůstane rovná. U tyče postupujte stejným způsobem, nebo ji přímo provlékněte tunýlkem a látku pečlivě vyrovnejte, aby se nevlnila.

Připraveno ve spolupráci s firmou Ikea a Stylcon, s.r.o.

Autor: Helena Štětinová (text), archiv Christian Fischbacher, Ikea, Stylcon (foto)

Související články

Muškový, obtáčený stonkový a lanový steh 13  fotek

Muškový, obtáčený stonkový a lanový steh

K svátku sv. Valentýna si zamilovaní dávají různé dárky. Námětem pro takové hezké překvapení může být polystyrénová krabička v podobě srdce, kterou si ...


Na okna: závěsy, rolety i žaluzie 9  fotek

Na okna: závěsy, rolety i žaluzie

Asi není pochyb o tom, že většina Čechů dává přednost oknům se záclonami. Klasické závěsy soupeří v novostavbách a moderně zařízených bytech se žal ...


Pro útulný domov 18  fotek

Pro útulný domov

Záclony a závěsy zůstávají i nadále jedním z nejlepších prostředků pro zútulnění domova. Stejně tak ale mohou při nesprávné volbě našim příbytkům škod ...


Závěsy pro pohodu domova 3  fotek

Závěsy pro pohodu domova

Ještě neudeřila pořádná zima a přesto k vám do bytu plochou ledově studených oken a balkonových dveří proniká chlad. O výhodách těsnění do oken a dveř ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×