Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/domacnost/interier-a-dekorace/originalni-vanocni-pranicka): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Originální vánoční přáníčka - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Originální vánoční přáníčka

Originální vánoční přáníčka

Vánoce jsou časem, kdy posíláme přání hezkých svátků a všeho nejlepšího do nového roku. Originální vánoční přání pro všechny své blízké a přátele si můžeme vytvořit sami například technikou linorytu.

reklama

Motiv, kterým chceme přání ozdobit, si předkreslíme na papír, přeneseme v zrcadlovém negativu na lino a postupně dlátky odrýpáme buď kontury nebo plochy obrázku.

Musíme si uvědomit, že otisk budou vytvářet ty části lina, které zůstanou neodrýpané, případně jemné rýhy po odrýpání plochy. Zvolený obrázek (a zvlášť písmo) musíme tedy na lino překreslit zrcadlově, abychom pak mohli číst jak jsme zvyklí a ne pozpátku v zrcadle. Pokud odrýpáváme celé plochy, je dobré vést dlátko mělčeji a určitým směrem, např. podélně, příčně nebo soustředně do plochy, při tisku vznikne zajímavý dekor a ne jen prázdná plocha. Pokud lino odrýpneme do hloubky, po otisku bude na tomto místě jen čistý papír. Na lino naneseme hustší barvu a otiskneme na papír. Lino se dá použít opakovaně i pro různé barvy, stačí předešlou barvu omýt, z jednoho motivu tak získáme otisky různých barev.

Pro začátečníky a na vyzkoušení techniky budou stačit tenká kovová rydla s plastovou rukojetí, která koupíme v papírnictví. Pro pokročilejší nebo ty, kteří se budou chtít této technice věnovat častěji, budou vhodná silnější rydla a dlátka s dřevěnými rukojeťmi. Jejich cena je sice vyšší, ale vydrží nám dlouhou dobu. Můžeme použít také různá dlátka na dřevo.

Pro začátek použijeme na tisk husté tempery nebo si rovnou koupíme tiskařskou barvu na linoryt.

Postup

  1. Nakreslíme si obrázek na čtvrtku stejného rozměru, jaký bude mít přání a pak jej obkreslíme na průhledný papír (pauzák).

  2. Pomocí pauzáku přeneseme obrázek zrcadlově na lino. Rozmyslíme si, které části budeme odrýpávat a zvýrazníme si je fixou.

  3. Dlátkem nebo rydlem odrýpáváme buď kontury nebo plochy obrázku. Dlátko vedeme směrem od těla, aby nedošlo ke zranění.

  4. Válečkem nebo houbičkou naneseme na lino hustší barvu. Barva musí být nanesena a rozetřena rovnoměrně, aby se neslévala.

  5. Lino položíme na papír, který jsme si lehce navlhčili rozprašovačem nebo čistou houbičkou, a přitiskneme válečkem nebo lahví.

  6. Po důkladném přitlačení opatrně nadzvedneme kraj lina a přesvědčíme se, zda se barva otiskla, lino z papíru sundáme. Dáme pozor, abychom barvu nerozmazali.

Pepův tip

Temperové barvy můžeme zafixovat fixatérem na inkoustové tisky. Tiskařská barva fixaci nepotřebuje, přesto ale vždy přání posíláme v obálce.

Po zvládnutí techniky je možné vytvářet složitější tisky i vícebarevně, o tom si však povíme někdy příště.

Autor: PePa (text a foto)

Související články

Vánoční přání potěší malé i velké 10  fotek

Vánoční přání potěší malé i velké

Vánoční přání se posílá již od konce 19. století. Většinou napíšeme text: "Přejeme Vám veselé Vánoce a šťastný nový rok!". Samotnou pohlednici pak ...


SMSky k vánocům neposílám! 13  fotek

SMSky k vánocům neposílám!

Všimli jste si, kolik ubylo dopisů, koresponďáků a pohledů? Kdo z vás dostává k narozeninám, k svátku nebo Vánocům poštu? U nás tradici psaných přá ...


Vánoční ubrus technikou barevného soutisku z lina 18  fotek

Vánoční ubrus technikou barevného soutisku z lina

Pokud už máte aspoň malou zkušenost s linorytem a technika se vám zalíbila, můžete vyzkoušet trochu složitější vícebarevný tisk z více matric. Tentokr ...


Korálkové ozdoby se líbí malým i velkým 5  fotek

Korálkové ozdoby se líbí malým i velkým

Korálkové ozdoby z dob našich babiček máte možná mnozí z vás schované jako rodinný poklad. Ale možná jsze šikovní a sami si je vyrábíte. Na trhu je př ...


Stříbrné vánoční dny 4  fotek

Stříbrné vánoční dny

Blíží se vánoční svátky, které jsou pro mnohé z nás tím nejkrásnějším obdobím v celém roce. Peče se cukroví, uklízí a zdobí, nakupuje se množství d ...


Přáníčka pro každou příležitost 7  fotek

Přáníčka pro každou příležitost

Originální vánoční nebo novoroční přáníčka zhotovíte z barevných tvrdých papírů, vlnité lepenky, třpytivých fólií, korálků, mašlí a dalších drobných d ...


Novoročenka – linoryt s posunutým tiskem 13  fotek

Novoročenka – linoryt s posunutým tiskem

Barevný linoryt je znám již od vynálezu lina v 19. století. Používá se na tisk plakátů, ilustrace i potisk textilu. Touto technikou si můžete vytvořit ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×