Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/domacnost/interier-a-dekorace/ohradka-pro-beranka): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Ohrádka pro velikonočního beránka - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Ohrádka pro velikonočního beránka

Ohrádka pro velikonočního beránka
K velikonočnímu aranžování se výborně hodí proutěné a slaměné misky. Vyzkoušet ale můžeme i jiné, poněkud netradiční materiály. Například z kousku pevnějšího pletiva s menšími oky, odřezku překližky nebo slabší MDF desky a přírodního či barevného lýka můžeme vyrobit podnos ve tvaru ohrádky pro velikonočního beránka, případně misku na vejce a nebo drobné pečivo.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

 • překližku
 • pletivo
 • lýko a kousek tenkého drátku na spojení pletiva

Nářadí

 • vrtačku
 • nebozízek
 • kleště
 • nůžky
 • pravítko
 • tužku a disperzní lepidlo

Postup

 1. Potřebný pás pletiva na zamýšlené boky tácu ustřihneme tak, aby z jedné strany zůstaly delší konce na zastrčení do dna. Z druhé strany stříháme pletivo těsně nad podélným drátem, abychom se o výrobek nepopíchali.

 2. Podle velikosti ok pletiva a rozteče přečnívajících drátků označíme na dně body pro otvory. Rozteče pečlivě značíme i na oblých částech misky. V případě předvrtané překližky pletivo vybereme, aby rozteče odpovídaly otvorům.

 3. Do desky z překližky vyvrtáme otvory, případné otřepy začistíme smirkovým papírem. Dno misky přetřeme bezbarvým disperzním lakem nebo barevnou lazurou, vždy ale s atestem na úpravu hraček (kontakt s potravinami).

 4. Z delší strany pletiva přečnívajících konce drátků zastrkáme do otvorů v překližce. Přibližně v půlce kratší strany dna začneme tvarovat boky misky. Konce zasuneme nejprve lehce a pak dotlačíme až k příčnému drátu na doraz.

 5. Ohýbacími kleštičkami zahneme zespoda přečnívající konce drátků a co nejvíce je utáhneme a ohneme těsně ke dnu, aby se při zatížení misky nevyvlékly. Špičky drátků by měly směřovat jedním směrem a pletivo bychom neměli pomačkat.

 6. Konce pásu pletiva po zasunutí a připevnění ještě spojíme tenkým drátkem, aby se bok misky nerozvíral. Spodní a horní oka pásu pletiva omotáme a stáhneme k sobě drátkem, který nakonec zakryjeme výpletem.

 7. Základ je hotov, vyrovnáme ještě boky, aby nebyly nikde zprohýbané, dno můžeme případně podlepit plstí nebo korkem, aby drátky nepoškrábaly stůl. Rozmyslíme si, zda chceme misku dekorovat lýkem či pestrými stužkami.

 8. Při jednoduchém proplétání horní a spodní řady ok pletiva lýkem pokládáme pletivo za osnovu a lýko vedeme jako útek, který proplétáme střídavě pod a nad drátkem. Pro usnadnění spojíme tři vlákna uzlíkem, pomůžeme si háčkem.

 9. Konce lýka spojíme tak, že je propleteme ještě kousek naproti sobě. Aby v jednom místě výplet nebyl příliš silný, každou řadu začneme proplétat o dvě oka od sebe. Pro pevnější spojení lýka použijeme disperzní lepidlo.

Pepův tip

V prodejnách výtvarných potřeb můžeme koupit desky z překližky již předvrtané.

Na dno tácu nebo misky třeba aplikujeme ubrouskovou technikou velikonoční motiv nebo jej nakreslíme barvami.

Obal z pletiva bude slušet kromě beránka také květináči – místo překližky použijeme vyšší plastovou misku.

Misku můžeme ozdobit i tenkou stužkou a servírovat v ní koledníkům vejce nebo do ní naaranžovat dekoraci za okno.

Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Pestrobarevná vejce aneb vyzkoušeli jsme za vás 9  fotek

Pestrobarevná vejce aneb vyzkoušeli jsme za vás

Barvení vajíček je tradice dodržovaná skoro v každé české rodině. Ať už pro koledníky nebo jen na ozdobu stolu. Prostě vejce k Velikonocům patří. Leto ...


Stojánek na vajíčko 10  fotek

Stojánek na vajíčko

Vajíčko je zárodkem života a od pradávna i symbolem plodnosti a úrodnosti. Proto v lidové tradici vznikl zvyk zdobení vajíček nejrůznějšími způsoby. J ...


Vajíčka zdobená vlnou 7  fotek

Vajíčka zdobená vlnou

Hody, hody doprovody, dejte vejce malovaný! Nedáte-li malovaný, dejte aspoň bílý, slepička vám za to snese zase jiný, v komoře v koutku, na zel ...


Na uvítanou koledníkům 10  fotek

Na uvítanou koledníkům

Koledníci za chvíli zaklepou na dveře a my jim budeme nabízet malované kraslice, barevná nebo čokoládová vejce a pamlsky. Vajíčka můžeme položit ne ...


Pomlázka krok za krokem 19  fotek

Pomlázka krok za krokem

Ke správným Velikonocům patří pomlázka, nejlépe vlastnoručně upletená. Pokud jste to ještě nikdy nezkoušeli, nemusíte se bát. Připravili jsme pro v ...


Velikonoce 6  fotek

Velikonoce

Ani ne za měsíc tu budou velikonoční svátky s pomlázkou plnou mašliček, koledami a malovanými vejci, velikonočním mazancem, beránkem a huňatými koč ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×