Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/domacnost/interier-a-dekorace/-1/tradicni-vzory-kraslic): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Tradiční vzory kraslic - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Tradiční vzory kraslic

Tradiční vzory kraslic

O historii Velikonoc jsme na našich stránkách již psali. Rozmanitá zdobení vajec vám pro inspiraci v tomto předvelikonočním čase přinášíme denně. Sluší se ale připomenout si i zdobnou krásu nádherných kraslic jihočeských, slováckých, hanáckých, vysočinových a dalších. Malování vajec má v lidové tvorbě bohatou tradici. Nabízíme vzory kraslic pro inspiraci.

reklama

Technik zdobení je celá řada, patří k nim například voskový reliéf, vyškrabování, leptání, polepování slámou a další způsoby. K nejstarším technikám zdobení vajec patří batika, tedy malování voskem na bílý podklad. Postupným překrýváním a máčením do barev se pak dosáhne pestrobarevných vzorů.

Kraslice z Velké nad Veličkou a reliéfní kraslice

Květinkové a figurální motivy

Drátované a valašské vejce

Opačný postup představuje nanášení vosku na již obarvené vejce, jež se pak vkládá do vody z kysaného zelí, která odstraní barvu z míst nepokrytých voskem. K batikování ale patří také zdobení vajec lístky rostlin nebo květů a jejich vaření v cibulových slupkách, červené řepě, šafránu, kurkumě apod.

Vyškrabované kraslice (i vařená vejce) mohou mít různé barevné odstíny, včetně červené, s jemnými květinovými motivy. K nejznámějším však patří vyškrabovaná vejce z obce Borkovany na jižní Moravě, kde se pracovalo hlavně s temně modrou nebo s černou barvou.

Jihočeská batikovaná vejce patří k velmi rozšířeným. Voskovou batiku tvoří známé kapky od nanášení špendlíkem. Základem vzoru je řetízek po obvodu kraslice a středová hvězdice. Barvy jsou rozmanité.

Zelové kraslice se obarví na oranžovou barvu, plochy, které mají zůstat oranžové se překryjí voskem. Následně se vejce obarví načerveno a opět se nanese vosk. Poté se ponoří do vody z kysaného zelí, která vyleptá voskem nezakryté plochy doběla. Nakonec se odstraní vosk.

Vnorovské kraslice pocházejí ze stejnojmenné moravské vísky, kde tato technika vznikla. Batikují se postupně voskem, černé plošky se dobarvují nakonec. Dekory kombinují geometrické a květinové vzory.

Kraslice z Ostrožské Nové Vsi mají typický květinový ornament a kombinaci barev žluté, červené a černé.

Dolnoněmčanské kraslice se batikují nanášením vosku trubičkou. Malují se v barvách červená, oranžová, zelená a fialová. Zelené a fialové plochy se dobarvují po batikování. Zelená vznikne přebarvením oranžových ploch fialovou barvou.

Autor: Helena Štětinová (text), Manufaktura (foto)

Klíčová slova:


Související články

Někdo to rád růžové 3  fotek

Někdo to rád růžové

K oblíbeným vánočním rostlinám patří vedle tradiční vánoční hvězdy, hvězdníku, cesmíny a vánočního kaktusu, také brambořík. V květinářstvích jej se ...


Vyšívaná velikonoční vajíčka 9  fotek

Vyšívaná velikonoční vajíčka

Velikonoce, krásné svátky jara se již blíží a my uvažujeme, čím bychom je přivítali. Zkusme to tentokrát s malými výšivkami prvních jarních kvítků, sn ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×