Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak chránit domácnost?

Jak chránit domácnost?
Nic dramatického samozřejmě nikomu nepřejeme, ale domácnost je dobré chránit nejen před zloději. Je opravdu hodně událostí, mnohdy zcela nečekaných, které dokážou nadělat velké škody a jimž se tváří v tvář ocitáme doslova s holýma rukama. Pokud nám někdo nepomůže, třeba systém OASiS…
reklama

Asi každý má zkušenost s prasklou nebo vypadlou hadicí pračky či myčky a následným vyplavením bytu. Méně z nás – naštěstí – ví, co dokáže požár. Stejně fatální ovšem může být i nemožnost přivolat rychlou pomoc, pokud jsme po úrazu v domácnosti nemohoucí či dlouhodobě upoutáni na lůžko: i v těchto případech jde totiž o život.

Všestranně užitečné doplňky

Podobných situací ohrožujících majetek nebo dokonce životy jsou desítky. Nastanou-li, může být velkým pomocníkem EZS systém doplněný patřičnými detektory či zapnutými funkcemi, některé aplikační prvky systému OASiS z Jablotronu totiž bezdrátově řadu výše zmíněných událostí zvládnou. A to velice snadno - pouhým doplněním těchto komponent do základního systému EZS, řešícího dosud jen problematiku ochrany před vloupáním.

Zaplavení vodou

Záplavový detektor LD-81 reaguje na vodu na svých elektrodách, aktivuje vysílač JA-81M a ten jeho stav přenáší bezdrátově na přijímače řady JA-80 OASiS.

Chceme-li hlídat zaplavení nějakého prostoru vodou, nebo třeba sledujeme dosažení úrovně vodní hladiny v nádrži, můžeme využít záplavový detektor LD-81. Ten je připojený k univerzálnímu vysílači JA-81M. Protože je napájen jeho prostřednictvím, ke své činnosti nepotřebuje jiný zdroj energie. Při propojení elektrod zaplavením vodou je vyslán signál aktivace, signál zklidnění je vyslán, pokud propojení elektrod zmizí. Stav LD-81 se dostane rádiově k jakémukoliv přijímači bezdrátového signálu řady OASiS, takže majitel je informován a může dát pokyn k centrálnímu uzavření hlavního uzávěru vody a vypnutí přívodu elektrické energie.

Požár a únik plynu

Požární detektor JA-80S reaguje na viditelné zplodiny z hoření a zvýšení teploty v místnosti. A ještě splňuje podmínky nové vyhlášky o technických podmínkách požární ochrany staveb!

Detektor JA-80G hlásí přítomnost hořlavého plynu nebo páry. Vyhlásí požární poplach
i sirénkou. Jeho poplachové relé dokáže ovládat elektrický ventil na přívodu plynu.

Oheň nebo dokonce výbuch plynu znamenají nejen obrovské finanční škody, ale také velké ohrožení života. Včasné varování před nimi a automatické uzavření přívodu plynu ještě při nízké koncentraci je přitom velice snadno řešitelné požárními detektory. Známý systém OASiS stačí totiž doplnit bezdrátovými detektory kouře (JA-80S) s optickou a teplotní detekcí požáru a detektorem úniku hořlavého plynu (JA-80G), přičemž oba se dodávají i v autonomní variantě.

Pomoc v nouzi

Přivolání pomoci v nouzi – tlačítko RC-87 je určeno zejména pro přivolání pomoci, na dálku aktivuje tísňový poplach. Je na baterie a nosí se jako hodinky nebo jako přívěsek na krk.

Naši blízcí by měli mít možnost si snadno přivolat zdravotní či jinou pomoc. Jenže mobilní telefon nemusí být zrovna po ruce. Zdravotní komplikace přicházejí zpravidla nečekaně. Řešením je staršímu osaměle žijícímu člověku nabídnout bezdrátové tlačítko RC-87k které existuje jako hodinky, nebo přívěšek na krk. Stisk tlačítka přivolá člena rodiny nebo ošetřovatele. Ústředna EZS OASiS má také volitelnou funkci nazvanou Přivolání pomoci (Social alarm), která aktivuje tísňový poplach, pokud žádný z detektorů v odjištěném systému neaktivuje nějaký pohyb po dobu několika hodin.

Kritické teploty prostředí

Hlídání teploty – termostaty TP-83 a TP-82 bezdrátově hlásí ústředně EZS překročení nastavených kritických teplot. Zároveň plní svou základní úlohu – řídí topení podle nastavení.

V neposlední řadě může být užitečné hlídat kriticky nízké či vysoké teploty prostředí: třeba květiny před zmrznutím a server před přehřátím. Pomoc je opět snadná - jako teplotní detektory hlásící ústředně EZS překročení kritických teplot mohou sloužit bezdrátové termostaty OASiS TP-82 a TP-83. Nijak to přitom neomezí jejich základní funkci regulace vytápění.

Pro více informací o těchto zajímavých výrobcích se můžete obracet na pracovníky Jablotronu nebo jeho obchodních zastoupení, případně na www.jablotron.cz.

Autor: Jiří Jan a Jablotron (text), Jablotron (foto) Leoš Kučera (foto)

Související články

Jablotron: hlásič požáru 5  fotek

Jablotron: hlásič požáru

Kouření je tichý zabiják, což je všeobecně známo. Že je ale jen v posledních pěti letech přímo odpovědné za smrt v plamenech u třiadevadesáti lidí, mo ...


GSM kamera: Chytré očko ochrání váš majetek 3  fotek

GSM kamera: Chytré očko ochrání váš majetek

Ať už se nám to líbí nebo ne, statistiky Policie ČR hovoří jasně: Kamerové systémy jsou dnes významným pomocníkem v boji proti kriminalitě. Ta v nejbl ...


Jablotron překvapuje. Vyřešil bezpečnost topných čerpadel. 4  fotek

Jablotron překvapuje. Vyřešil bezpečnost topných čerpadel.

Napadlo vás někdy, proč když máte zdroj tepla nezávislý na elektrické síti, nemůžete topit při výpadku proudu? Máte-li navíc kotel na tuhá paliva nebo ...


WaveLINE zkontroluje vaše okna 8  fotek

WaveLINE zkontroluje vaše okna

Rozvoj vědy a techniky nás v posledních letech zahrnuje dosud neznámým a neustále se zvyšujícím komfortem, kdy téměř nemusíme povstat od stolu a na dá ...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×