Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Dlouhá vláknitá řasa v jezírku

Dlouhá vláknitá řasa v jezírku

Díky teplému a slunečnému počasí se v našem zahradním či koupacím jezírku voda zabarvuje do zelena. Na vině jsou mimo jiné řasy. Léto je hlavní sezónou pro růst dlouhé zelené řasy. A i přesto, že řasa je běžnou součástí biotopu v přírodní vodě, její přemnožení způsobí zkázu. Každá řasa potřebuje pro svůj život kyslík. Pokud je přemnožená, bere kyslík i ostatnímu životu ve vodě, zamezuje přísun slunečních paprsků ostatním vodním rostlinám, voda zapáchá a vypadá značně nehezky.

reklama

Pokud je vaše zahradní jezírko zelené, je třeba s tím něco udělat. V prvé řadě je potřeba identifikovat to zelené, co se ve vodě nachází, teprve pak můžete začít účinně bojovat se zeleným nepřítelem. Pokud ve vodě najdete zelené chuchvalce řas, ale voda není kalná, jedná se patrně o dlouhou vláknitou řasu. Tato řasa je zpravidla přirostlá k podkladu nebo vytváří řasové polštáře. Může se stát, že tento druh řasy začne ve vodě bujet, až když jste pomocí UV lampy odstranili mikroskopické řasy, které způsobily zákal vody. Takže paradoxně ve chvíli, kdy jste vodu zprůzračnili, vytvořili jste dobrý základ pro růst dlouhé vláknité řasy. A protože její spory jsou i ve vzduchu, jednorázové odstranění není moc účinné.

Řasa se rozrůstá, pokud má dostatek živin, světla a tepla. Při jejím odstranění sáhněte v prvé řadě po mechanickém způsobu likvidace. Použijte síťku, vysavač či kartáč k odstranění porostu. Ovšem tato cesta je tak trochu namáhavá a bohužel má i dočasný výsledek. Někdy je intenzita růstu dokonce tak velká, že vám připadne, jakoby řasa okamžitě vyrašila na tom místě, které jste právě očistili. Přesto nemusíte zoufat. Existuje další východisko z vaší zelené patálie.

Pokud mechanická cesta k odstranění řas v jezírku nepomáhá, sáhněte po speciálním přípravku Algo Universal od Oase. Při použití tohoto přípravku je nutné vypnout na cca 7 - 10 dní UV lampu a zabezpečit dostatečnou cirkulaci vody a její prokysličení. V případě, že máte v jezírku místa, kde špatně nebo vůbec necirkuluje voda, použijte Stabilizátor kyslíku. Ten dokáže postupně a dlouhodobě uvolnit kyslík i v anoxických částech jezírka.

Albo Universal je určené pro většinu druhů jezírkových řas. Neobsahuje měď ani jiné těžké kovy. Byl vyvinut na základě zkušeností nasbíraných při používání předchozích přípravcích řady Algo (prvním z těchto přípravků byl Pond Protect, následoval Algo Protect). Tento přípravek potlačuje proces růstu řasy. Neničí je přímo, tudíž nemusíte řešit problém s množstvím zbytků odumřelých řas ve vodě. Jejich hniloba je aktivátorem zas jiných druhů řas a vy se ocitáte v začarovaném kruhu. Algo Universal je při správném dávkování neškodný ostatnímu organismu v jezírku. Není dobré jej aplikovat do vody, která má méně než 12 stupňů, protože jeho účinky se působením chladné vody velmi snižují.

Pozor: Jakýkoliv byť sebeúčinnější přípravek nikdy nenahradí správně fungující filtr pro zahradní nebo koupací jezírka!
Pravidelně udržovaná filtrace dokáže udržet vodu v jezírku čistou. Nesmíte ovšem zapomínat na její čištění a doplňování startovacích bakterií. Tyto mikroorganismy umí řešit problémy se sloučeninami dusíku ve vodě a snižují riziko výskytu řas a zákalu.
Algo Universal je v dodání pro 5, 10 a 100 kubíků vody. Pro správnou aplikaci je důležité velmi dobře promíchat přípravek, vypnout UV lampu a dobře filtrovat vodu v jezírku.

A jak odstranit zelenou vodu způsobenou mikroskopickými druhy řas, které se vznáší ve vodním sloupci a zapříčiní to, že nevidíte na dno? To se dozvíte v našem dalším článku, který pro vás připravujeme. Více se dočtete již nyní na www.oase-filtrace.cz.

Autor: Pavla (text), Oase (foto)

Klíčová slova:


Související články

Postavte si svůj vlastní rybníček 11  fotek

Postavte si svůj vlastní rybníček

Mít vlastní jezírko nebo alespoň malinký rybníček na zahradě, to je sen spousty lidí. Na to, aby nám jej vybudovala specializovaná firma, jen tak mít ...


Stavba jezírka I. - první kroky 10  fotek

Stavba jezírka I. - první kroky

Stojíte před rozhodnutím postavit si na zahradě jezírko? Přinášíme vám tipy a rady, které je dobré dodržet, abyste měli z této stavby jezírka radost d ...


Stavba zahradního jezírka 19  fotek

Stavba zahradního jezírka

Tak, jako se bez vody neobejdou zvířata, ani my si již neumíme představit zahradu bez vody. Vodou zaléváte své rostlinné miláčky, voda zdobí naši z ...


Zelená voda v jezírku 13  fotek

Zelená voda v jezírku

Zelená voda trápí nejednoho majitele zahradního či koupacího jezírka. I když se ve vodě nekoupete, určitě nechcete mít ve svém láskyplně opatrováva ...


Zahradní jezírka se bez užitečných bakterií neobejdou 8  fotek

Zahradní jezírka se bez užitečných bakterií neobejdou

Chystáte se pořídit si nebo vybudovat zahradní jezírko? Přemýšlíte nad tím, jak se takové jezírko čistí? S chemií v tomto případě nepochodíte. Rybníče ...


Péče o vodu v zahradním jezírku 4  fotek

Péče o vodu v zahradním jezírku

Aby byl efekt ze zahradního jezírka dokonalý, je důležité, aby jeho voda byla čistá a zdravá. Jezírko se zelenou vodou neplní svou funkci a nevypad ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
0
Kapková závlaha Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Smartiri
0
koupací jezírko bez řas Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
folie do bázenu z palet Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 luis
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×