Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Dlažba - nejčastější dotazy

Dlažba - nejčastější dotazy
Můžete poničit zámkovou dlažbu posypovou solí? Je nutná hydroizolace základového pásu pod zídku z tvarovek FACE BLOCK? Jaký musí být směr pokládky dlažby? Co s poškrábanou dlažbou? Na tyto a další otázky jsme se zeptali odborníků nejpovolanějších. Firma PRESBETON je jedním z předních výrobců betonového zboží. A o dlažbě toho vědí spoustu.
reklama

Dlažba nejčastější dotazy: Chci se zeptat na zámkovou dlažbu - íčko (H-PROFIL). Pokud je v barvě třeba červené, je celá probarvená nebo jen vrchní vrstva? Má nějakou ochranu proti nasákavosti a vodě, poř. oleje?

Tento druh dlažeb je standardně dvouvrstvý s probarvovanou pouze nášlapnou vrstvou (jádrová vrstva není po zabudování vidět a její případné probarvování tímto ztrácí význam). Ano, i námi vyráběné dlažby jsou opatřeny hydrofobizačním přípravkem pro snížení nasákavosti a snadnější čistitelnosti. Obávám se ale, že proti olejům by efektivní a dostatečnou ochranu znamenalo použít dodatečný ochranný nátěr např. na bází fluopolymerů. Otázkou pak ale je, zda-li by nebyla nižší nákladovost při lokální výměně dlažebních kamenů případně znečištěných olejovými skvrnami, než opatření dlažby tímto druhem impregnace, která se musí pravidelně obnovovat.

Dlažba nejčastější dotazy: Může posypová sůl poškodit dlažbu? Posypala jsem zámkovou dlažbu solí. Stane se něco? Slyšela jsem, že se dlažba rozpadne. Co je na tom pravdy?

Tyto výrobky jsou dimenzovány a testovány na odolávání působení chemických rozmrazovacích látek, tj. posypové soli, takže se nemusíte obávat, že by se tímto dlažba nějak znehodnotila, či měla být způsobena dokonce její destrukce v nějakém kratším časovém úseku. Aby docházelo ke znatelné erozi povrchu dlažby, musela by být dlažba vystavena dlouhodobému a nadměrnému působení soli, což by při obvyklém ošetřování dlažebních ploch posypovou solí nemělo hrozit.

Dlažba nejčastější dotazy: Je nutná hydroizolace základového pásu pod zídku z tvarovek FACE BLOCK?

Určitě, podobně jako kdybyste zdil z jakéhokoliv jiného zdícího materiálu, abyste uchránil zdivo před vzlínající vodou procházející z podloží skrze základ. Kromě klasické lepenky to lze řešit i pružnou vodotěsnou hmotou, kterých je na trhu celá řada.

Dlažba nejčastější dotazy: Při pokládce zámkové dlažby H-PROFIL při vjezdu do garáže a parkovací plochy - je určující směr jízdy pro směr pokládky? Je některý směr vhodnější?

Pokládka se provádí kolmo ke směru pojezdu (tzn. delší stranou dlažebního kamene kolmo ke směru jízdy). Z hlediska přenosu vznikajících sil je pak nejvhodnější pokládka úhlopříčná, kdy se síly přenáší skrze všechny 4 strany dlažebního kamene a ne pouze přes 2.

Dlažba nejčastější dotazy: Koupil jsem plošnou dlažbu červené barvy a doma při vykládce jsme u některých dlažeb poškrábali povrch. Dá se poškrábání nějak opravit a nebo už jen vyměnit celou dlažbu?

K poškrábání a odřeninám dochází u betonových výrobků naprosto běžně, při dopravě, nebo manipulaci, jak se stalo i Vám. Otázkou je intenzita tohoto narušení povrchu a zpravidla většina těchto odřenin po čase ustoupí.
Betonové dlažby jsou vystaveny působení otěru a obrusu po celou dobu svojí životnosti a postupem času při užívání dlažby dochází k optickému potlačení většiny těchto odřenin.
Pokud by bylo narušení do větší hloubky nášlapné plochy a ani po delším čase užívání a působení povětrnostních vlivů by nedošlo k optickému potlačení původních odřenin, je jedinou možností výměna takovéhoto kusu.

Dlažba nejčastější dotazy: Mám dlažbu Holland barvy žlutá a hnědá tak dva roky a je na některých místech odlišně zbarvená, někde je jinak vybledlá a slunko svítí na stejná místa. Chtěl jsem se zeptat, zda je třeba k dispozici nějaká barva, kterou by se dala dlažba přetřít.

Tyto betonové výrobky jsou probarvovány pomocí speciálních pigmentů, které se aplikují již při mísení betonové směsi pro výsledný výrobek. Žádnými nátěrovými barvami k dodatečnému zvýraznění barev tedy nedisponujeme. Použít můžete některou z běžně prodávaných barev na beton, ale vzniklý výsledek bude zásadně odlišný a obecně toto nedoporučujeme, takže tento případný krok dobře zvažte a rozhodně nejprve vyzkoušejte někde bokem na malé ploše.

Dlažba nejčastější dotazy: Zakoupil jsem si dlažbu DAREA a chci se zeptat, zda se může položená dlažba zvibrovat vibrační deskou. Nemám s takovým velkým formátem zkušenosti.

Plošnou dlažbu jakéhokoliv formátu není možné při pokládce stabilizovat vibrační deskou. Vzhledem k rozměrům prvku a pevnostním parametrům plošných dlažeb o tloušťkách do 50 mm, které jsou určeny primárně pro pochozí plochy, je zde při použití vibrační desky velké riziko poškození dlažebních desek.

Plošná dlažba se ukládá do kladecí vrstvy z drceného kameniva frakce 4-8 mm, alt. 2-5 mm a stabilizuje se pouze poklepem gumovou palicí.

Dlažba nejčastější dotazy: Koupil jsem si u Vás dlažbu TAMARA, a chci zeptat, jaký typ řezného kotouče je nejvhodnější?

Jakákoliv betonová dlažba nevykazuje zvláštní nároky na řezné kotouče v porovnání s jinými materiály na bázi betonu a kamene. Nejvhodnější - a prakticky jedinou vhodnou variantou - jsou běžné druhy diamantových řezných kotoučů. Velikost kotouče budete volit nejspíše podle zařízení, které budete k řezání používat. Typ kotouče je pak vhodné volit dle zatížení, kterému jej hodláme vystavit, tj. dle řezaného množství. Profesionální diamantové řezné kotouče dokáží zvýšené pořizovací náklady vyvážit svou životností.

Dlažba nejčastější dotazy: Je vhodnější dlažbu po položení zasypávat pískem nebo nechat s nevyplněnými spárami?

Spárování neplní pouze estetickou funkci, ale má velký vliv na fixaci jednotlivých kostek v ploše. Tím že jsou spáry vyplněny dojde k zamezení pohybů jednotlivých kostek. Spárování má také další funkce. Plochu opticky ucelí a také, při použití vhodného materiálu, velice zpomalí zaplevelování spár. Pro spárování lze doporučit suchý čistý křemičitý písek. Ten jednak zaručí, dobré vlastnosti při práci, dále velmi dobře vyplní spáry, nepoškodí barevnost dlažby (toto se týká především barevných dlažeb) a díky minimálnímu obsahu jílových příměsí nepřeje plevelům.

Dlažba nejčastější dotazy: Prosím Vás o radu, mám postavenou zídku z betonových tvarovek CRASH BLOCK a nyní mi začala stěna sanytrovat a začala zde vytékat vápenná voda, která se zachytává na stěně. Čím mohu prosím tyto výkvěty odstranit a jakým přípravkem můžu provést ochranu stěny např. jakou impregnací.

Vápenný výkvět je jev, který se objevuje v závislosti na klimatických podmínkách a především vlhkosti. Zcela jej vyloučit nelze, ale lze jej omezit dodržením několika základních pravidel. Při výstavbě používat pouze cementovou zdicí a spárovací maltu. Zdění provádět na spáru a vždy zdivo řádně zaspárovat. Pokud jde o opěrnou zídku, vždy odizolovat od zemní vlhkosti a prostor za zídkou opatřit drenáží, která odvede srážkovou vodu mimo zídku. Dále doporučujeme krycí prvky především z vibrolisovaných betonů ošetřit impregnací, která zabrání provlhání zídky skrz zákrytové desky.
Pokud již k výkvětu dojde, je možné nechat vápenný výkvět samovolně odeznít, což je někdy dlouhodobá záležitost a při nedodržení výše uvedených rad pro výstavbu někdy bez výsledku nebo použít chemickou cestu a výkvět odstranit pomocí speciálních přípravků.

Autor: PRESBETON (text a foto), Pavla (text)

Související články

Haklíkové zdivo nebo moderní kámen 6  fotek

Haklíkové zdivo nebo moderní kámen

Haklíkové zdivo s nádechem historie nebo moderní šedočerný kámen? Možná právě tento materiál chybí u vašeho nového či zrekonstruovaného domku nebo u c ...


Šlapáky, které neshnijí ani neztrouchniví 5  fotek

Šlapáky, které neshnijí ani neztrouchniví

Klasické dřevo je sice pěkné a voňavé, ale tam, kde je plně vystavené působení povětrnostních vlivů, se celkem rychle projeví i vlastnosti, které n ...


Bazénové lemy v přírodních barvách 7  fotek

Bazénové lemy v přírodních barvách

Pokud jste se rozhodli postavit si na zahradě bazén, určitě budete řešit otázku jaké ukončující prvky zvolit na olemování okrajů bazénu. Bazénový l ...


To nejlepší lepidlo na dlažbu 6  fotek

To nejlepší lepidlo na dlažbu

Dlažba má stálou a neměnnou roli jako podlahová krytina zejména v místech, která jsou náchylná na vlhkost – najdeme ji v koupelnách, u bazénů, ale ...


Strohá, ale krásná dlažba PIANETA 2  fotek

Strohá, ale krásná dlažba PIANETA

Teplé slunečné dny jsou tady a to je čas, kdy všichni s chutí radostně vyrážíme na naše zahrádky. Pokud se chystáte na jejich zvelebování, např. v ...


Dlažba s falešnými spárami 4  fotek

Dlažba s falešnými spárami

Pro letošní sezónu přichází společnost PRESBETON s opravdu zajímavou novinkou. Nově nabízená dlažba CUSTO se absolutně vymyká z kategorie klasických v ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zbělení cihel s vodním sklem Stavební materiály
Poslední příspěvek: 21.6.2016 10:27 Pavel Dufek
0
střecha podzemního domu Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Nová koupelna-vybavení Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 adéla malá
0
instalace odpadů pvc Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Betonové tvárnice Svahovka Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 roman suchánek
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zbělení cihel s vodním sklem Stavební materiály
Poslední příspěvek: 21.6.2016 10:27 Pavel Dufek
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×