Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Dítě a zahrada

Dítě a zahrada
„Moc vám to s tou zahradou pro mě trvá, zdá se, že to budu muset vzít sám do ruky…“, možná říká kluk na obrázku. Ale práce se určitě pohne rychle kupředu, vždyť už přijela technika. Spojení slov „děti“ a „zahrada“ působí přirozeně a mile. Aby tomu tak opravdu bylo, vyžaduje trochu přemýšlení a práce. Společnost Zahrady snů v tom má řadu zajímavých zkušeností.
reklama

Kde by mělo být dětem líp, než na zahradě? Neplatí to ovšem vždycky. Komplikovaně navržená a pečlivě udržovaná zahrada, jíž se celkem po právu pyšníte, děti vesměs nebaví. Běhat po měkce vinutých cestičkách mrňata ani nenapadne, protože tam, kam si umanou, kráčí jako Golem. Formální zahradu se záhonky ve francouzském stylu dokážou malé děti zřídit víc, než krtek. Později v pokročilejším věku by nešlapat do záhonů a respektovat pravidla byla prostě otrava.

Na začátku byl docela nudný pozemek se zahradním domkem s verandou. Pak ale přijely stroje a začaly se dít věci. Nejprve hloubily místo pro koupadlo, vršily hůrky a trasovaly budoucí cestičky.

Ještě nezatravněná zahrada dávala tušit, že se na malém prostoru rodí něco mimořádného. Proměnlivou krajinu, kde je všechno – bazén, sprcha, altán, i děti jistě ocení…

Někdo namítne, že si na zahradě lze větvičkou vypíchnout oko, někam spadnout či v něčem uvíznout, potlouci se na kamenech, jíst hlínu…, a to už vůbec nemluvíme o možném utonutí. Navzdory všem řečeným rizikům je pořád zahrada pro dítě ostrovem blaženosti a bezpečí proti ulici s šílenými řidiči, magory, kteří ukončili léčbu a lotry propuštěnými za dobré chování. A zlost nad možnými škodami, které zde dítě napáchá, je ničím proti našemu zoufalství, kdyby se mu tam venku něco stalo.

Bezpečí pro batolata

Zahrada s velkým množstvím vysokých tarasů a zídek, na které je radost lézt a z nichž se tak dobře skáče, není nejbezpečnější, podobně jako bazény a jezírka. Řešením je odvést pozornost malého šotka k ohrazenému pískovišti (rozhodně nemusí být pravidelného tvaru, ale může třeba představovat malou písečnou dunu) umístěnému pěkně dospělým na dohled. Dítě rádo leze do keřů a hledá zde přirozené skrýše. Částečně je můžeme nahradit malým domečkem a soustavou herních prvků, prolézačkou a nebo houpačkou.

Bylo by ale chyba prostor pro dítě přísně vymezit a vybavit ho nářadím s určenou funkcí. Dítě na zahradě je zvědavé a tvořivé, takže potřebuje prostor pro objevování. Ten představuje vyšší tráva, v níž se to krásně brouzdá (ale pozor na klíšťata!) a nejrůznější terénní vyvýšeniny a propadliny, jež lze na zahradě vytvořit. Vděčně nejrůznější hůrky přijmou větší děti, protože v zimě lze na nich sáňkovat a v létě postříkaná tráva také vytvoří prima klouzačku.

Mostky jsou vůbec velmi vděčné, dá se po nich chodit i podlézat je, a ani nemusí vést přes vodu. Na plácku se lze vybláznit s balonem, aniž by hrozilo, že uteče třeba do růží.

I Mičurin byl mrně

Poznávání zákonitostí přírody (dnes se tomu vznešeně říká ekologická výchova) může začít právě na zahradě. Pokud její část slouží k produkci nezbytností pro vaření z čerstvých surovin a pro koření, je dobré staršímu dítěti přidělit vlastní záhonek. Navrhněte mu k pěstování něco, co rychle roste a dá se jíst, o své jahody či hrášek bude jistě velmi pozorně pečovat. Často právě tady může vzniknout hluboký a trvalý (nejspíš s přestávkou v období puberty) vztah k půdě a zahradničení.

Dorůstající mládež o takový způsob trávení volného času zájem zpravidla nejeví, nazývá ho otročením na plantáži a maximálně by s láskou někde v koutě piplala „kytku“, která by k vaší zahradě mohla přitáhnout pozornost státních orgánů. Hlavně jsou však děti v tomto věku nejraději úplně jinde, než jste právě vy: v tomto smyslu pro ně (až na nějaké ty párty), přestala vaše sebeúžasnější zahrada existovat.

Na rozsáhlejších zahradách lze vybudovat třeba „opičí dráhu“ nebo tajuplný hrad, který nepochybně podnítí dětskou fantazii.

Dětské údolíčko

Dobrým tipem je dětem vymezenou část zahrady výškově rozrůznit, protože měkké svahy vzniklých kopečků nejen lahodí oku, ale téměř vylučují zranění. Dobře se na nich instalují například kladkové lanovky nebo prolézačky a v neposlední řadě dovedou terénní vlny do určité míry utlumit zvukový projev potomků, který nemusí být sousedům milý.

K modulaci části zahrady určené dětem je rozhodně lepší použít služeb zahradnické firmy, která to umí a má technické prostředky, jenž nám ušetří úmornou dřinu s krumpáčem, lopatou a kolečkem. Neocenitelný je i názor praktika, který usměrní naše bláznivá přání tak, abychom se zahradou měli co nejmenší starosti: vlastní iniciativa je cenná a chybami se člověk učí, jenže to stojí hodně času a leze do peněz.

Jak se bude blížit doba, kdy dítě na zahradě neudržíme ani párem volů, můžeme začít tyto hůrky osazovat okrasnými keři, květinami a možná i stromy, takže nám nakonec vznikne v zahradě pozoruhodně členěný odpočinkový kout botanických rozmanitostí.

Více na www.zahradysnu.cz.

Autor: Jiří Jan (text), Daniel Purgert, Zahrady snů.cz (foto)

Související články

Zahrada snů: maximální zahrada na minimální ploše 13  fotek

Zahrada snů: maximální zahrada na minimální ploše

Život v zahradních koloniích, kde každý letní večer tančili gumoví hadi a z rozprášené vody vytvářeli nad úhlednými záhony duhu, se výrazně proměnil. ...


Zahrada v prudkém svahu 46  fotek

Zahrada v prudkém svahu

Na východě Čech manželský pár zralého věku dokončil novostavbu rodinného domu a pro realizaci své zahrady hledal odborníky na svažitý terén. Volba ...


Za vším hledej medvědici 1  fotek

Za vším hledej medvědici

On ten náš maskot medvěd Pepa to občas taky nemá lehký. Umí postavit dům, opravit plot, namíchat maltu nebo pokácet strom, ale stejně si myslí, že je ...


Předzahrádka plná květin 5  fotek

Předzahrádka plná květin

Před domem se rozhodně bude vyjímat květinová předzahrádka, zajímavé okrasné keře i mobilní pěstební nádoby. Máte-li dost místa, můžete zde vybudovat ...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×