Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/dilna/rucni-naradi/sroubovaky-1-dil): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Šroubováky - 1. díl - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Šroubováky – 1. díl

Šroubováky – 1. díl
Šroubováky jsou v domácí dílně nebo garáži jedním z nejužitečnějších ručních nářadí. Neobejde se bez nich oprava auta, výměna pantů nebo zámku u dveří, smontování zakoupeného nábytku. I mnoho jiných činností nejen v domácnosti souvisí se šroubky a vhodným nářadím používaném k jejich dotažení či povolení.
reklama

Dávno už neplatí, že bychom si v domácnosti vystačili s jedním plochým šroubovákem jako doteď a zbylé šroubky, na které jsme neměli nářadí, dotahovali špičkami nožů. Ty by nám v současné době už moc nepomohly, protože šroubky s drážkou už jsou skoro minulostí. Stále více šroubků má hlavy, na které potřebujeme křížový šroubovák.

Druhy křížových šroubováků

I křížové hlavy šroubků se však liší. Známe dva základní typy PH a PZ. Jim musí odpovídat i šroubovák. Při jejich záměně můžeme šroubovák zničit a „ožvýkat" ho k nepoužití.

1. Šroubovák a jemu odpovídající šroubky s označením PH /Phillips/. Jde o jednoduchý kříž v hlavě šroubu, kterému musí odpovídat i šroubovák. Dosedací plocha je klínová.

2. Druhý typ nese označení PZ /Pozidriv/. Základní kříž je doplněn mezizářezy, které zvyšují lepší rozložení síly. Šroubovák také lépe drží v hlavě šroubu. Dosedací plocha je rovnoběžná.

Pro rozlišení typu šroubováku jsou jejich rukojeti barevně rozlišeny. Zároveň mají na těle nebo na konci označení symbolem. Snadno tedy poznáme, jedná-li se o šroubovák plochý, křížový nebo např. imbus.

Pro domácí použití, nebo máme-li malou dílnu, je vhodné mít celou sadu šroubováků v různých velikostech nebo typech. Poskládat si ji však můžeme i kusově podle toho, které druhy nebo velikosti nejvíce používáme.

Šroubováky je třeba pečlivě ukládat, aby nám dlouho sloužily a nikdo se o volně pohozené kusy neporanil. Na to pamatují také výrobci úložných boxů na nářadí dlouhými otevřenými přihrádkami.

Svidříkový šroubovák

Užitečným nástrojem, čeká-li nás mnoho šroubků, je mechanický svidříkový šroubovák. Při stlačení je jeho osa ukryta v pouzdře s pružinou. Hlavu tvoří kluzný prstýnek, za který můžeme konec šroubováku uchopit.
Hlavní tělo s vyfrézovanými zářezy se při vysouvání 2× otočí v ose. Na těle je i ráčna, takže můžeme přepnout na levý nebo pravý směr šroubování, nebo ji zaaretovat a použít nástroj jako dlouhý šroubovák.

V hlavě šroubováku je šestihran s možností upnutí libovolného bitu. Šroubovák je vhodný i do výbušných prostor, kde není možné použít elektronářadí. Práce s ním je pak více než 2× rychlejší než s klasickým šroubovákem.

Ergonomie a povrch

Ergonomické rukojeti kvalitních šroubováků mívají protiklouzavou úpravu. Ta zabraňuje protočení šroubováku v dlani. Nejčastěji se jedná o kombinaci plastů a pryže různých tvrdostí. Tvar ručky je u kvalitního šroubováku řešen tak, aby rozložení síly při otáčení bylo co největší. Přední plochy límce rukojeti vytvářejí pevnou oporu pro palec a ukazovák. Tělo rukojeti pak pro dlaň.

Rukojeť by však neměla být jen dokonale ergonomicky tvarovaná a v protiklouzající úpravě. Měla by odpovídat i charakteru použití šroubováku, při kterém se uchopení a síla dotažení liší.

Šroubujeme pod úhlem

Nemůžeme-li se dostat do úzkých nebo špatně dostupných prostor, pomůže nám šroubovák s ohebným pružinovým tělem zakončený dutým šestihranem. Do něj si vložíme libovolný šroubovací nástavec.

Ohebná pružinová hřídel je zakončena také kluzným pouzdrem. Za to můžeme při šroubování konec hřídele pevně uchopit, aniž by se nám protáčel v rukách.

Máme-li málo místa a občas šroubovák potřebujeme, postačí nám rukojeť s výměnnými bity. Celou sadu tak obsáhne jediný šroubovák a několik křížových a plochých nástavců. Ručka může být vybavena i ráčnou.

Mikrošroubováky

Občas potřebujeme zašroubovat tak malinký šroubek, že není ani pořádně vidět. Je totiž sotva tak velký jako hlavička sirky. Pro hodináře, modeláře, opraváře elektrotechniky a počítačů tady jsou mikrošroubováky.

Mikrošroubovák lze opřít do dlaně. Jeho rukojeť má konec, který se protáčí. Pro šroubování tedy stačí otáčet palcem a ukazovákem. V nich máme při šroubování „pidišroubků“ největší cit. Mikrošroubovákem snadno dotáhneme malé šroubky na brýlích, mobilním telefonu nebo dálkovém ovladači. Jejich zakončení je nejčastěji v úpravě křížové a ploché.

Netradiční T rukojeť

Velmi netradiční a svým způsobem jednoduše geniální je tvar uchopení šroubováku zvaného Tukan. Pro zjednodušení - T uchopení. Ve své nabídce je má výrobce šroubováků firma Irazola.
Při tomto způsobu šroubování je zápěstí v přirozenější fyziologické poloze a není tak namáháno. Další výhodou je, že při tomto způsobu uchopení jde snadno vyvinout větší páku a tedy i sílu dotažení na osu šroubováku.

Praktickým doplněním T rukojeti je osazení nástroje přímo do ní. Snadno se tak dostaneme do malých prostor nebo úzkých skříněk. Pomocí dlouhého těla šroubováku a vzniklé velké páky pak můžeme snadno vyvinout velikou sílu pro šroubování.
Přirozená oblá ergonomie těla T zajistí, že uchopení zapadne přesně do dlaně. Při T uchopení také nehrozí proklouznutí rukojeti v dlani při šroubování, tak jako se to může stát u klasického uchopení se špatnou povrchovou úpravou.

Kluzný prstýnek pod tělem úchopu umožňuje použít šroubovák oběma rukama. Jedna ruka, držící kluzný prstýnek, vede tělo nástroje. Druhá jím pomocí T ručky snadno otáčí a tím šroubuje.

Tip

Chceme-li si pořídit novou sadu šroubováků nebo pouze jeden kusově, nekupujme ty nejlevnější. Kvalitní sada bude sice dražší, ale zaručeně bude lépe sedět v ruce a několikanásobně předčí svou životností své levné konkurenty. Šroubováky také můžeme zakoupit v sadě, kde jsou všechny velikosti, které bychom v domácnosti mohli potřebovat.

Více o šroubovácích např. na www.tukanrg.cz.

Autor: Pavel Zeman (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Kladiva a kladívka 17  fotek

Kladiva a kladívka

Kladivo je nářadí, které najdeme snad v každé domácnosti. A kladívek je mnoho druhů. Známe klasická pro domácí použití, tesařská, zednická, sklenářská ...


Svěráky 11  fotek

Svěráky

Vrtat, obrábět, pilovat, řezat, ohýbat, brousit nebo zkrátka přesně a pevně přichytit a přidržet tak jak potřebujeme. K tomu všemu nám pomůže kvalitní ...


Pilníky – 2. díl 15  fotek

Pilníky – 2. díl

Pilníky neslouží jenom k většímu ubírání nebo tvarování materiálů. S jejich pomocí si můžeme nabrousit i některé nářadí nebo nástroje. K těm nejběžněj ...


Šroubováky – 2. díl 21  fotek

Šroubováky – 2. díl

Ne všude, kde potřebujeme šroubovat, povolovat či dotahovat, je ideální přístup ke spoji nebo šroubku. Ne vždy je možné vést sílu šroubování v ose ruk ...


Klíče nesmí chybět žádnému kutilovi 14  fotek

Klíče nesmí chybět žádnému kutilovi

Klíče nesmí chybět žádnému kutilovi. A nemluvíme o klíčích, kterými se odemyká. „Hoď po mně sedmnáctku“, volá chlápek z pod auta na kolegu. S nejvě ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
4
Starší kleště Nářadí
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:26 Ondřej
1
Rozdíl mezi pilami Nářadí
Poslední příspěvek: 6.3.2019 20:02 Eliáš
1
Rada s výběrem protahovačky Nářadí
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:41 Tomáš
5
vyvažovačka a zouvačka Bright Nářadí
Poslední příspěvek: 31.5.2018 19:07 Anna
2
Vibrační bruska - jak vybrat Nářadí
Poslední příspěvek: 9.4.2018 09:04 Osamělá
3
Výběr stolní pily Nářadí
Poslední příspěvek: 1.2.2018 10:24 Lukáš
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
0
seřízení hoblovky Nářadí
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 františek
0
Magnet-it Nářadí
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Denis
0
Co to je za nářadí? Nářadí
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 tomas
5
vyvažovačka a zouvačka Bright Nářadí
Poslední příspěvek: 31.5.2018 19:07 Anna
4
Starší kleště Nářadí
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:26 Ondřej
3
Výběr stolní pily Nářadí
Poslední příspěvek: 1.2.2018 10:24 Lukáš
2
Vibrační bruska - jak vybrat Nářadí
Poslední příspěvek: 9.4.2018 09:04 Osamělá
1
Rada s výběrem protahovačky Nářadí
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:41 Tomáš
1
Rozdíl mezi pilami Nářadí
Poslední příspěvek: 6.3.2019 20:02 Eliáš
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×