Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/dilna/rucni-naradi/pilniky-2-dil): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Pilníky - 2. díl - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Pilníky – 2. díl

Pilníky – 2. díl
Pilníky neslouží jenom k většímu ubírání nebo tvarování materiálů. S jejich pomocí si můžeme nabrousit i některé nářadí nebo nástroje. K těm nejběžnějším patří sekera nebo pila. Jemným pilníkem pak můžeme opravit poškozené ostří zahradních nůžek, rýče nebo motyčky.
reklama

Životnost pilníku

Pilník není nástroj, který by se dal brousit jako například pila. Na jeho ostří, tedy sek, proto dáváme pozor nejen při práci. Daný typ pilníku používáme jen na vhodný materiál. Pilník nebo rašple volně hozené do šuplíku mezi ostatní nářadí není nic, co by ostrosti seku prospělo. Praktický je proto plastový průhledný obal, který pilník chrání.

Máme-li dílnu nebo garáž a v ní místo na stěně, je nejednodušší pilníky za rukojeť pověsit na stěnu. Tak se nebudou vzájemně dotýkat a ostří seku nebude zbytečně otupováno.
Pilník je také třeba chránit proti vodě a vlhkosti. Dlouhodobě ponechaný ve vlhkém prostředí nebo zapomenutý na dešti nám zrezne. Kvalitní větší pilník stojí i několik set korun, proto se vyplatí pečovat o něj a prodloužit mu tak životnost.

Čištění pilníku

Pilník můžeme zbavit nečistoty a prachu mechanicky, nejlépe pomocí drátěného kartáče. Zamaštěný pilník je možné odmastit natřením křídou, po vsáknutí mastnoty do křídy ji snadno odstraníme kartáčem.

Speciální pilníky

Drobné speciální pilníky jsou oboustranné. Na každém konci mohou mít jinou hrubost seku nebo tvarování, proto nejsou zakončeny žádnými rukojeťmi.

Práce s pilníkem

Při práci s pilníkem provádíme rovnoměrný pohyb. Sek ubírá jen jedním směrem, proto při zpátečním pohybu povolíme tlak na materiál. Pohyb provádíme pokud možno vodorovně. Opracovávaný materiál je vhodné mít ve výši loktů a pevně upnutý.
Výjimkou v pohybu může být pilník s kulatým průřezem na broušení řetězů motorových pil. Díky spirálovému seku je možné (není-li umístěn ve vodítku) jím při pilování pootáčet, lépe tak bude kopírovat tvar zubu a také bude odstraňovat snadno kovové piliny z materiálu.

Broušení pil

Tvary pilníků pro broušení ručních a motorových pil a pilových kotoučů odpovídají co nejvíce tvaru zubů. Při jejich broušení je důležité správné rozvedení zubů. Každý zub ostříme shodným počtem tahů, aby byl jejich úběr rovnoměrný. Pro běžné pily použijeme nejvíce mečový a trojúhelníkový profil. Pro ostří řetězu motorové pily se neobejdeme bez kulatého pilníku se spirálovým sekem o vhodném průměru.

Rytecké a speciální

Pro jemné zámečnické a modelářské práce jsou vhodné rytecké a jehlové pilníky nebo pilníky speciálně tvarované a profilované. Ty nám umožní dostat se s nimi pohodlně tam, kam potřebujeme. Některé z nich jsou oboustranné, jiné je možné upnout do ručky a podle potřeby je měnit.

Podkovářská rašple

Jedná se o těžký velký nástroj bez úchytu. Slouží kovářům a „koňákům“ k úpravě či čištění kopyt. Je oboustranně vybaven rašplovým i pilníkovým sekem a dává tak možnost si při práci vybrat stranu nebo konec s požadovanou hrubostí.

Pro domácí dílnu

Pro domácí použití, drobné řemeslné a kutilské práce a opracování dřeva a kovu je výhodné koupit sadu 3–6 kusů se základními typy pilníků. Není příliš drahá a jsou v ní obsaženy všechny základní profily, které můžeme potřebovat. Využíváme-li některé druhy pilníků víc, můžeme si je koupit v požadované velikosti a hrubosti seku kusově.

Bezpečnost

Pilováním materiálu a jeho ubíráním vytváříme drobné kovové, plastové nebo dřevěné špony. Pro vyčištění materiálu, pracovní plochy nebo pilníku do nich však nikdy nefoukáme, raději je smeteme jemným smetáčkem, jemné kovové špony a úlomky si totiž snadno můžeme fouknout do očí, a tím je nenávratně poškodit. V případě, že se tak stane a oko nejde proudem vody vypláchnout, urychleně vyhledáme odbornou lékařskou pomoc. Pozor si také musíme dát, především u železných materiálů, na opracování otřepů na konci řezaných hran, které jsou ostré a lze se o ně snadno říznout a zranit. Pokud je to možné, je bezpečnější s většími pilníky vybavenými rukojetí pracovat v rukavicích a chránit si zrak ochrannými brýlemi.

Nevhodné použití

Aby nám pilník dlouho a dobře sloužil, musíme jej také vhodně používat. V žádném případě nepoužívejme pilník jako šroubovák, majzlík nebo jako páčidlo! Ačkoliv je pevný, je zároveň křehký. Snadno jej při nevhodném používání poškodíme, přerazíme, ohneme nebo zlomíme. Úlomky lámajícího se pilníku by nás mohly zranit.

Výroba strojová i ruční

I když je práce při výrobě pilníků co nejvíce automatizovaná a strojově mechanizovaná, bez pečlivé ruční práce se neobejde.
A i když to zní neuvěřitelně, ani stroj nezvládne na všechny složité tvary vytvořit potřebný sek. To pak nastoupí šikovné ruce a pilník nebo rašple jsou na světě. Složité a speciální tvary a profily se sekají ručně.
Pilník ale není jenom potřebný tvar s rukojetí. Užitečné rotační stopkové frézky, rašple a pilníky kulatých, konických nebo válcových profilů a tvarů jsou neocenitelnými pomocníky nejenom truhlářů a strojařů. Tradice naší výroby pilníků v Jihlavské „pilníkárně“ je delší než osmdesát let a její kvalitní výrobky se vyvážejí do dvacítky zemí světa.

Za možnost fotografování a odbornou konzultaci děkujeme firmě Ajax Bllundel

a firmě Bahco

.

Autor: PePa (text a foto)

Související články

Pilníky – 1. díl 13  fotek

Pilníky – 1. díl

„Kůzlátka otevřete vrátka, vaše maminka přišla.“ To tvrdil vlk, a když mu kůzlátka nevěřila, vzal pilník a opiloval si jazyk, aby měl jemnější hlásek. ...


Jak uvolnit šroub 13  fotek

Jak uvolnit šroub

Technické myšlení je u nás buď na ústupu, nebo technika plus svaly překonávají současnou metalurgii. Tuto skutečnost zejména v době výměny obutí auta ...


Šroubováky – 1. díl 21  fotek

Šroubováky – 1. díl

Šroubováky jsou v domácí dílně nebo garáži jedním z nejužitečnějších ručních nářadí. Neobejde se bez nich oprava auta, výměna pantů nebo zámku u dveří ...


Šroubováky – 2. díl 21  fotek

Šroubováky – 2. díl

Ne všude, kde potřebujeme šroubovat, povolovat či dotahovat, je ideální přístup ke spoji nebo šroubku. Ne vždy je možné vést sílu šroubování v ose ruk ...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×