
Internetový hobby receptář
reklama
Základní jednoduché rozdělení pilníků vypadá takto: pilníky na dřevo a kov a materiály jim svojí pevností podobné. Mezi základní pravidla patří zásada pilníky z jedné kategorie nepoužívat v té druhé. Ne že by pilník na železo neuměl opracovat dřevo, ostrý je na to dost, ale může nám do dřeva zanést kovové špony nebo jej ušpinit a zamastit.
Různé druhy hrubosti pilníků se volí podle opracovaného materiálu, požadovaného úběru a jakosti povrchu. Pro seky dílenských, jehlových a ostřicích pilníků je hrubost seku udávána počtem celých zubů na centimetr podél délky pilníku. Pro diagonální pilníky, frézované pilníky a listy PANSAR je hrubost udána počtem celých zubů na palec.
Hrubost rašplí je dána počtem zubových hrotů na cm2. Nejběžnějšími hrubostmi jsou polohrubý, střední a jemný.
Hlavním pravidlem je, že čím hrubší sek, tím více materiálu se odebírá. Pokud pracovní operace vyžaduje hladký povrch, měli bychom zvolit pilník s jemným sekem.
Pilník plochý se používá pro pilování rovných povrchů, ostrých rohů a osazení.
Pilník čtvercový se používá pro pilování drážek, pravoúhlých otvorů,vnitřních rohů a pro jemnou úpravu řezných nástrojů.
Trojúhelníkový pilník se používá při odstraňování ostřin, pilování úhlů a vnitřních rohů.
Půlkruhový pilník, zvaný též úsečový, se používá pro pilování konkávních a plochých povrchů a velkých otvorů, je také vhodný pro odstraňování ostřin.
Kruhový pilník slouží k pilování otvorů, velkých zaoblení a konkávních povrchů.
Diagonální sek je zvlášť vhodný pro měkkou ocel, nezrezovou ocel, slitiny lehkých kovů a tvrdé plasty.
Pilníky se sekem typu Oberg jsou vhodné pro pilování všech rovných ploch, poskytuje velký úběr a hladký povrch většiny materiálů. Dvojitý sek se používá například pro pilování vysoce legovaných ocelí a pro hrubé ostření nářadí.
Pilníky mívají sekem opatřenu i jednu boční kratší stranu, takže můžeme pilovat i kratší stranou. Pokud pilujeme v rohu a nepotřebujeme stranu ubírat či poškodit, pak k ní přiložíme pilník hladkým bokem.
Frézovaný sek – slouží k opracování měkkých kovů a plastů, pomocí předpnuté rukojeti lze konkávně a konvexně předpružit a díky tomu lépe přiložit k nepravidelnému tvaru materiálu.
Nejvhodnější délka pilníku závisí na druhu práce, na kterou jej potřebujeme. Délka pilníku se vždy udává bez stopky, výjimku tvoří pilníky jehlové, tam celková délka zahrnuje i délku stopky. Pro vhodné držení je důležitá správná rukojeť pilníků.
U kulatých je nutné snadno provádět otáčivý pohyb při pilování, u velkého plochého určeného pro úběr zase pohodlné a pevné stabilní uchopení. Vhodné jsou proto moderní dvouplastové rukojeti (kombinace měkkého a pevnějšího materiálu).
I zpocená nebo zamaštěná rukojeť pak zaručuje kvalitní úchop nářadí.
Jsou určeny pro běžné potřeby pilování a opracování materiálu v domácnostech, zámečnických dílnách, výrobě atd. Mají křížový sek. Tvar a hrubost pilníku závisí na typu práce a požadovaném výsledku. Obecně platí, že čím hrubší sek, tím větší úběr materiálu. Pro hladší povrch by se měl volit pilník s jemnějším sekem.
Za možnost fotografování a odbornou konzultaci děkujeme firmě Ajax Bllundel.
Opracovávat dřevo ručním nářadím má svůj půvab a dá se s ním tvořit stejně, jako s elektrickými nástroji. Pokud se dřevem pracujete rádi, nebo se k ...
Technické myšlení je u nás buď na ústupu, nebo technika plus svaly překonávají současnou metalurgii. Tuto skutečnost zejména v době výměny obutí auta ...
Pilníky neslouží jenom k většímu ubírání nebo tvarování materiálů. S jejich pomocí si můžeme nabrousit i některé nářadí nebo nástroje. K těm nejběžněj ...