Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/dilna/rucni-naradi/pajeni-a-opalovani-podle-pravidel): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Pájení a opalování podle pravidel - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Pájení a opalování podle pravidel

Pájení a opalování podle pravidel
V domácí dílničce každého správného kutila by neměly chybět ani soupravy na pájení a opalování. Jde o prostorově celkem nenáročné a přitom z pohledu rukodělného velmi potřebné záležitosti. Nicméně není na škodu si připomenout některé zásady, které bychom při práci s těmito zařízeními měli dodržovat.
reklama

Pokud uvažujete o nákupu soupravy pro pájení a opalování, pro domácí použití vám stačí ty, které jsou určeny pro kutily a pro práce menšího rozsahu. Mějte však na paměti, že pro práci s nimi byste měli mít zajištěno dostatečné větrání, nebo – pokud to je možné – pracovat venku. Výměnu vzduchu s venkovním prostorem lze zajistit jednoduše prostým otevřením oken, balkonových dveří, větracích křídel apod.

Před použitím si pozorně nastudujte návod, kde najdete doporučený minimální objem místnosti pro jednotlivé hořáky. Ty totiž při provozu spotřebovávají kyslík a tak byste při práci v nevětraných uzavřených místnostech mohli být vážně ohroženi na životě. Jejich používání je zakázáno v místnostech a prostorách pod úrovní terénu s výjimkou provádění rekonstrukčních, opravářských nebo údržbářských prací. V takovém případě je ale nezbytné zajistit trvalé větrání prostoru a po skončení práce i bezpečné uložení soupravy.

Jaké jsou a co umí

Pro domácí účely se ideálně hodí například výrobky z produkce firmy MEVA. Například propanbutanové pájecí soupravy, se kterými lze provádět měkké pájení cínem a tvrdé pájení stříbrnou pájkou do průměru 6 mm. Dá se použít i pro různé druhy ohřevů materiálů před tvářením za tepla, opalování starých nátěrů nebo provádění drobných izolatérských prací.

S opalovací soupravou lze provádět opalování starých nátěrů a též různé druhy ohřevu. Některé typy souprav zvládají i měkké pájení cínem a pájení natvrdo (stříbrnou pájkou) drobných předmětů.

Hořáky jsou spotřebiče spalující plynné směsi propan-butanu s přímým přetlakem, které se připojují přes jednocestný ventil spojovací hadicí dlouhou 1,7 m na 2 kg tlakovou láhev (s max. provozním tlakem do 1,7 MPa) a tvoří tak samostatnou snadno přemístitelnou jednotku. Některé typy hořáků si můžete napojit přímo na malé kartuše s plynem.

Prakticky na pájení mosaznou pájkou

Na práci je vhodné vytvořit si pájecí kout (kvůli snížení odvodu tepla), jako materiál můžete použít šamotové cihly a azbestové desky.

Nejprve proveďte přípravu spoje, tzn. očistěte pájené místo od nečistot a případné rzi. Pro pevnost spoje je důležité, aby součásti byly dobře slícovány, tj. aby spára mezi nimi nebyla příliš velká. Pájené plochy nevyhlazujte do hladka, ponechte povrch opracovaný nahrubo, čímž dosáhnete větší pevnosti spoje.

Pak nastává správný okamžik pro přípravu tavidla. Do 1 dílu (objemového) kyseliny borité nalijte 1 díl vody. Promíchejte a za stálého míchání zahřejte k varu. S takto připraveným roztokem potřete očištěné plochy. Konzistenci tavidla lze libovolně upravit množstvím přidané vody a lze tak vytvořit místo roztoku pájecí pastu.

Při pájení menších dílů je nutné zajistit jejich polohu, neboť tlak plynu by způsobil jejich vzájemné posunutí. Následně jednotlivé součásti nahřejte: nejlépe je nejprve prohřát součást v širším rozsahu a teprve potom ohřejte vlastní místo spoje.

Doporučená vzdálenost ohřívaného předmětu je min. 30 mm od modrozeleného jádra plamene, které bývá obvykle dlouhé asi 10 mm od ústí hořáku. Předehřívejte krouživými pohyby a pamatujte, že hmotnější část pájeného předmětu absorbuje větší množství tepla, a proto je nutné ji ohřívat déle.

Tip

Potřebná teplota předehřátí se liší podle druhu použité pájky. Dobře prohřátý spoj pro tuto pájku má mít světle červenou až žlutočervenou barvu.

Podrobnější informace o výběru pájecích a opalovacích souprav se dozvíte na stránkách firmy Meva a. s.

Autor: Meva (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Pájecí a opalovací souprava nesmí chybět v žádné dílně 19  fotek

Pájecí a opalovací souprava nesmí chybět v žádné dílně

Když jsem byla malá, tak mě fascinovalo, když taťka opravoval okna. Opalovačkou sundal starý lak, poté zakytoval sklo a nakonec rámy natřel. Z ošklivý ...


Péče o malé nářadí 4  fotek

Péče o malé nářadí

Péče o drobné ruční nářadí je stejně důležitá, jako péče o to elektrické nebo akumulátorové. Přiznejte si, že i ti nejvzornější kutilové občas otví ...


Táborák do kapsy 6  fotek

Táborák do kapsy

Titulek je poněkud zavádějící, protože vařič na dřevo od společnosti MEVA se do kapsy nevejde a skákat přes něj jako Jánošík by bylo také přinejmenším ...


Nastává čas zabíjaček 6  fotek

Nastává čas zabíjaček

Nastává čas zabíjaček! Kdo by si rád nepochutnal na jitrničkách, jelítkách, ovaru, tlačence, teplém prejtu, domácí šunce, uzeném masíčku a všech tě ...


Pájecí a opalovací soupravy firmy Meva 9  fotek

Pájecí a opalovací soupravy firmy Meva

Kdo se někdy mořil se starými nátěry bez prostředku, jímž by doslouživší vrstvu mohl opálit a nebo nahřát ví, že je to práce za trest. Pokud se nebojí ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
4
Starší kleště Nářadí
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:26 Ondřej
1
Kupa dreva Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 22.6.2019 14:10 Dušan Buvala
1
1
Rozdíl mezi pilami Nářadí
Poslední příspěvek: 6.3.2019 20:02 Eliáš
1
Natření krokví Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 18.10.2018 08:42 Jakub
1
Rada s výběrem protahovačky Nářadí
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:41 Tomáš
2
Jak natrit stary kredenc Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 12.6.2018 19:36 Radek
5
vyvažovačka a zouvačka Bright Nářadí
Poslední příspěvek: 31.5.2018 19:07 Anna
2
Vibrační bruska - jak vybrat Nářadí
Poslední příspěvek: 9.4.2018 09:04 Osamělá
5
vyvažovačka a zouvačka Bright Nářadí
Poslední příspěvek: 31.5.2018 19:07 Anna
4
Starší kleště Nářadí
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:26 Ondřej
3
Výběr stolní pily Nářadí
Poslední příspěvek: 1.2.2018 10:24 Lukáš
2
Vibrační bruska - jak vybrat Nářadí
Poslední příspěvek: 9.4.2018 09:04 Osamělá
2
Konstrukční problém Železo a zámečnické práce
Poslední příspěvek: 20.2.2017 19:56 kokot
2
Jak natrit stary kredenc Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 12.6.2018 19:36 Radek
2
1
Kupa dreva Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 22.6.2019 14:10 Dušan Buvala
1
Natření krokví Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 18.10.2018 08:42 Jakub
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×