Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/dilna/moje-dilna/domaci-dilna): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Domácí dílna - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Domácí dílna

Domácí dílna

Pověsit obrázek, dotáhnout kapající kohoutek, přitáhnout povolené šrouby nebo slepit rozvrzanou židli je občas zapotřebí v každé domácnosti. Abyste tyto drobnosti zvládli sami, stačí mít po ruce správné nářadí ve své domácí dílně.

reklama

Krabice od bot, kde se společně povalují všechny možné nástroje, už nefrčí. Dejte přednost praktickému kufru s dvoupatrovým vnitřním členěním a výklopnými krabičkami na šroubky a drobný spojovací materiál. Svou domácí „dílnu“stačí zaklapnout a uklidit do garáže, sklepa nebo komory a když pojedete na chalupu, kde plánujete opravy nebo předělávky, jednoduše ji naložíte do auta.

Praktický opasek

Zejména pro práci ve výškách v podkroví nebo na střechách, ale i všude tam, kde nemůžete nářadí nechat libovolně ležet, je vhodný pracovní opasek s mnoha kapsami. Praktické kapsičky, ve kterých můžete mít zavěšeno nebo uloženo vše potřebné, využijte podle libosti. Do „průchozích“ kapsiček zasunete kleště, šroubovák nebo kladívko, do uzavřených si připravíte spojovací materiál, jako jsou šroubky, hmoždinky nebo hřebíčky, a za kovovou sponu snadno připnete svinovací metr.

Dvakrát měř, až pak šroubuj

Nejprve musíte všechno přesně změřit a teprve pak můžete začít vyrábět, řezat nebo zavěšovat. Proto svinovací nebo skládací dřevěný metr a kovový nebo dřevěný úhelník budou prvním nářadím, po kterém sáhnete.

Z ručního nářadí doma nebo na chalupě nejvíc využijete šroubovák. Nevystačíte však s jedním, měli byste mít jak plochý tak křížový, a to pokud možno ve více velikostech. Šrouby s křížovou hlavou úspěšně vytlačují ty s drážkou.

Do méně přístupných prostor nebo v užších skříňkách se hodí zlamovací šroubovák na výměnné šroubovací hlavy, takzvané „bity“. Jeho výhodou je také oboustranná ráčna (díky ní při šroubování nemusíte „přehmatávat“).

Právě sada „bitů“ - nástavců hlav šroubováků, které se snadno vyměňují v unášecím šestihranu s magnetem, nahradí celou soupravu šroubováků. Nástavce využijete například i do elektrické vrtačky nebo akumulátorového šroubováku.

Nepostradatelní pomocníci

V které domácnosti není zapotřebí něco vyvrtat? Velmi užitečným pomocníkem je akumulátorová vrtačka Obejde se bez zapojení do zásuvky a snadno se s ní dostanete do nepřístupných míst. Samozřejmostí dnešních akumulátorových vrtaček je elektronická regulace otáček, levopravý chod a rychloupínací sklíčidlo, ke kterému nepotřebujete kličku. Akumulátorovou vrtačkou můžete nejen vrtat; pomocí nástavců z ní snadno vyrobíte výkonný šroubovák. Tato vrtačka navíc bývá vybavena několikastupňovým momentovým klíčem, klíčem regulujícím sílu dotažení.

Kladívko nebo pevná gumová palička nesmí chybět v žádném nářadí. Palička při zatloukání nepoškodí stěnu nebo materiál. Z mnoha druhů kladiv vám doma postačí jedno středně velké a těžké a druhé menší na malé hřebíčky.

„Pidi“ ale šikovné

Malé kovové nebo i plastové uhelníčky dokáží spojit materiál, podepřít nebo zpevnit rozvrzanou postel a hravě udrží na stěně také malou poličku.

Hmoždinky poslouží pro přichycení kuchyňské skříňky na zdi, stejně tak i obrázku, zrcadla nebo police. Liší se délkou, průměrem a použitím podle druhu stěny nebo váhy zavěšovaného předmětu.

Mít v zásobě šrouby a šroubečky v několika nejpoužívanějších rozměrech není nikdy na škodu. Díky výklopným zásobníkům v nich budete mít stále přehled. Dnes se více používají praktičtější šroubky se zápustnou křížovou hlavou.

Sada vrtáků do dřeva i do železa představuje další nezbytné nářadí. Nezapomeňte ani na vidiové vrtáky do stěny z cihel nebo panelu.

Podržet…

… utáhnout, uštípnout, vyndat hřebík a být přitom chráněn odizolováním proti elektrice, to umožní kleště. Doma asi nejvíce využijete kombinačky. Štípačky budou hrát prim především při zápase s ohnutými hřebíky a jejich vytahováním.

Dlátko nebo špachtle?

Ostré dlátko oceníte při drobném opracování dřeva a na výrobu čepu a dlabu. Vhodné je i k oříznutí nažehlovací hrany (tenké papírové nebo plastové pásky, která skryje „nahatou“ hranu). Nepleťte si ho se špachtlí nebo sekáčem!
A proč žehlička? Papírové ohraňovací pásky jsou opatřeny tavným lepidlem, které se pomocí žehličky rozehřeje a pásku přichytí na hranu.

Kovovou nebo plastovou špachtli , která se prodává v různých šířkách, vezmete do ruky při tmelení dřeva. Stejně tak se bez ní neobejdete při opravě stěn sádrou.

A jsme u štětců , na barvy a natírání nejlépe v několika šířkách. Také je použijete ke zvlhčení stěny před sádrováním.

Od pásky k lepidlu

Kdo vám pomůže při natírání, malování nebo na zakrytí nábytku? Papírová krycí páska.Při lakování oken a dveří s ní ochráníte stěny a okolí natíraného předmětu. Pevně drží na omítce i dřevu a když ji budete sundávat, nepoškodí podklad.

A když už páska, tak se určitě neztratí ani ta havarijní – pokud začne téct sifon nebo hadice od pračky, bývá první záchranou.

Řezákem s výměnnými nebo odlamovacími čepelemi uříznete při pokládce nejen linoleum, ale i koberec nebo tvrdý karton. Po ztupení čepele prostě jenom tupý kousek odlomíte a nahradíte ho ostrým.

Rozebíratelný brusný špalík z pevné gumy se hodí pro upínání smirkového papíru a na broušení ploch nejen dřevěných materiálů.
Nejběžnější a nejpoužívanější lepidlo v domácnosti? Disperzní. Rychle schne, nezapáchá, lepí papír i dřevo.

Přímo hleď!

Přesně uříznout lištu, laťku nebo zakrátit palubku, případně plovoucí podlahu pomůže přímočará pilka. Užijete ji také pro vyřezávání kulatých nebo atypických otvorů do deskového materiálu. A při vyřezávání otvoru pro dřez do kuchyňské pracovní desky se bez ní neobejdete. Na chalupě vám zase poslouží při stavbě plotu nebo pergoly.

Abyste se vyhnuli nerovně zavěšeným obrazům nebo dvířkům kuchyňské skříňky, spolehněte se na vodováhu. Dvě bublinky přesně označí horizontální i vertikální rovinu.

Kutilovy klíče

Sedmnáctka skrývající se v bedýnce s nářadím, to není lepá dívčina, ale úplně plochý klíč, který pomůže dotáhnout nebo povolit matičky nejen doma, ale i v autě. Vhodné je mít celou sadu plochých klíčů. Nemáte-li správnou velikost, nahraďte ji stavitelným klíčem nebo „francouzákem“, případně „gola sadou“ s ráčnou a výměnnými oříšky neboli šestihrannými nástavci.

Elektrická vrtačka s příklepem se hodí v každé domácnosti.

Pro malování, úklid sezónních věcí i výměnu žárovky je určitě bezpečnější vylézt na štafle než na věž seskládanou ze židlí.

Tip

Potřebujete-li elektrické nářadí jenom občas, nevyplatí se jeho nákup, ale půjčení. Většina velkých hobby prodejen a i specializované půjčovny nabízejí nářadí běžné i méně obvyklé. Podle typu a pořizovací ceny se platí záloha a půjčovné cca 80 – 150 Kč na den.

Dobrá rada:
Zkušenější kutilové jistě dají za pravdu tvrzení, že ostrým nářadím se neříznete. Naopak na tupý nástroj musíte více tlačit, snadněji se smekne a nedrží v řezu. Dost dobrý důvod k tomu, abyste měli svoje nádobíčko ostré a v pořádku. Navíc prasklé násady od seker a kladívek mohou způsobit vážný úraz.

Nezapomeňte:
Nářadí ukliďte z dosahu zvídavých ratolestí.

Autor: PePa (text a foto)

Související články

Dílenský stůl jako střed vesmíru 13  fotek

Dílenský stůl jako střed vesmíru

Mnozí z nás oplýváme nadšením, kreativitou, touhou koumat a v neposlední řadě máme dvě zlaté “české ručičky”. Jako správní kutilové se však neobejd ...


Chcete ušetřit? Zkuste kompatibilní aku nářadí 4  fotek

Chcete ušetřit? Zkuste kompatibilní aku nářadí

Připravili jsme pro vás tip, jak na aku nářadí strategicky. Ušetříte nemalé peníze a vaše práce bude pohodlnější.


Druhy vrtáků 7  fotek

Druhy vrtáků

Každý se alespoň jednou v životě ocitl v situaci, kdy potřeboval něco někam přivrtat. Ať už na zeď poličku či obrázek, nebo třeba v dílně otvor do ...


Není klíč jako klíč 8  fotek

Není klíč jako klíč

Sada montážních klíčů již neodmyslitelně patří ke každé domácí dílně. Jejich výběr a nákup ale není úplně snadný. I pro hobby použití se nám vyplat ...


Dílna v domě aneb když řemeslník pracuje z domova 2  fotek

Dílna v domě aneb když řemeslník pracuje z domova

V bytě si dílnu jen tak neuděláte, ale v rodinném domě se taková možnost nabízí a je škoda ji nevyužít. Protože kde jinde budete opravovat rozbitou ...


Jak si zorganizovat úklid dílny v zimě 8  fotek

Jak si zorganizovat úklid dílny v zimě

Veškerý montážní materiál, nářadí, pracovní pomůcky a další vybavení dílny by mělo být v dílně přehledně a účelně uklizeno. Díky tomu můžou být veš ...


Dárky pro muže kutily, kteří pracují se dřevem 5  fotek

Dárky pro muže kutily, kteří pracují se dřevem

Tím, jak se víc a víc přibližuje doba Vánoc, určitě přemýšlíte nad tím, čím obdarovat svého blízkého. Pokud některý z vašich členů rodiny například ...


Vyznáte se ve své (uklizené) dílně? 8  fotek

Vyznáte se ve své (uklizené) dílně?

Slovo "uklizené" je zde bráno spíše s určitou nadsázkou. Kdo má dílnu či pracovní kout, ví, že se tam nikdy nedá uklidit. Ale s jistotou všichni dokáž ...


Vyplatí se koupit stopkové frézy Fachmann? 7  fotek

Vyplatí se koupit stopkové frézy Fachmann?

Stopkové frézy jsou skvělým nástrojem pro opracování tvrdého a měkkého dřeva, překližky, vrstvených lepených materiálů a plexiskla či jiných plastů ...


Když si myje ruce chlap 4  fotek

Když si myje ruce chlap

Zná to každý, kdo někdy například opravoval motor u sekačky nebo třeba jen nahazoval řetěz u kola - umýt zašpiněné ruce od olejů, maziv a dalších n ...


9 TIPŮ, které musíte vidět: Efektivní pomocníci do vaší dílny 8  fotek

9 TIPŮ, které musíte vidět: Efektivní pomocníci do vaší dílny

Vybíráte vhodné vybavení do dílny? Můžeme vám doporučit, abyste při výběru zvážili i několik novinek od české značky HECHT. Jsou zajímavé svými čas ...


Topidla do dílny pro příjemnou práci bez zimy 5  fotek

Topidla do dílny pro příjemnou práci bez zimy

Topení v dílně se začíná řešit vždy, když začne být chladno a mrazivo. Vždy požadujeme mít pro nás vhodné řešení, které nás finančně nezruinuje. Ab ...


Dílna v kufru 15  fotek

Dílna v kufru

Potřebujete doma něco opravovat, ale nevíte, kam jste si založili nářadí? A ty šroubky, co tady doteď byly, najednou z poličky záhadně zmizely! Poř ...


Assent - kvalitní pracovní oblečení pro práci i volný čas 54  fotek

Assent - kvalitní pracovní oblečení pro práci i volný čas

Známou letitou pravdou je, že když se cítíme dobře, lépe se nám pracuje a na výsledné práci, kterou děláme, je to znát. Přispět k našemu dobrému po ...


Ligna Bohemia 2019 na Výstavišti v Lysé nad Labem 3  fotek

Ligna Bohemia 2019 na Výstavišti v Lysé nad Labem

Veletrh Ligna Bohemia opět otevírá své brány návštěvníkům, které zajímá vývoj a novinky na poli dřevoobráběcích strojů, nářadí, nástrojů, zařízení ...


Údržba domácího nářadí – 1. díl 2  fotek

Údržba domácího nářadí – 1. díl

Zimní období je mimořádně vhodné k uvedení domácího dílenského nářadí poničeného letními aktivitami do přijatelného stavu. Nejvhodnější je pustit se d ...


Údržba nářadí, 2. díl – broušení 5  fotek

Údržba nářadí, 2. díl – broušení

Jestliže je před zazimováním nářadí očištěné, mělo by se před novou sezonou také nabrousit. Protože k práci na zahradě i činnosti v dílničce potřebuje ...


Co máte dělat, když v zimě klesne v dílně teplota? 6  fotek

Co máte dělat, když v zimě klesne v dílně teplota?

Pokud máte dílnu v domě a navíc vytápěnou, nemusíte se obávat problémů. Veškerý uskladněný materiál zde nebude podléhat výkyvům teploty ani v zimě. ...


Kladiva a kladívka 17  fotek

Kladiva a kladívka

Kladivo je nářadí, které najdeme snad v každé domácnosti. A kladívek je mnoho druhů. Známe klasická pro domácí použití, tesařská, zednická, sklenářská ...


Organizéry a boxy na nářadí 5  fotek

Organizéry a boxy na nářadí

Chcete-li mít ve své domácí dílně pořádek a přehled, pořiďte si organizér a box na nářadí. Organizér se většinou vyrábí z průhledných plastů, nebo ale ...


Cetris - police nejen do dílny 23  fotek

Cetris - police nejen do dílny

Kdo by si nepřál mít pořádek ve své dílně nebo garáži? Asi každý. A přitom stačí tak málo - vzít si dvě tři desky odolného deskového materiálu a vyrob ...


Vodováhy-bublinky v našich službách 26  fotek

Vodováhy-bublinky v našich službách

„Rovný jako“, Franto podrž“, nebo „Oko z Kašparovy krávy“ - i takhle by si z nás někdo mohl dělat legraci, kdybychom při stavbě domu nebo příčky, věše ...


11. kolo: Soutěžíme o nářadí firmy Proma CZ 5  fotek

11. kolo: Soutěžíme o nářadí firmy Proma CZ

Bourací práce probíhající při rekonstrukcích domů nebo bytů nejsou pro demoliční kladivo značky Ferm žádný problém. A že tohoto pomocníka doma ještě n ...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×