Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/dilna/elektricke-naradi/ulek-u-stanku-2): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Pozor na zkoušečky elektrického proudu - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Úlek u stánku – pozor na zkoušečky elektrického proudu

Úlek u stánku – pozor na zkoušečky elektrického proudu
Milí čtenáři, včera jsem se v holešovické tržnici natolik lekl, že jsem okamžitě spáchal tenhle článeček. V předvánočním čase, kdy přemýšlíte, jak udělat radost kutilům, vás možná varuje před zbytečným úrazem.
reklama

Pravděpodobně všichni víme, co je doutnavková zkoušečka; je to zkoušečka elektrického proudu ve tvaru šroubováku nebo tužky, ve které je malá výbojka se zředěným plynem – doutnavka, která se při průchodu proudu rozsvítí. Protože má svítit při dotyku fázového vodiče, nazývá se fázovka. V pouzdru velikosti tužky je malá výbojka a předřazený odpor, který omezuje proud na zlomek mikroampéru (miliontin ampéru), takže vůbec nepociťujeme, že prochází rukou, v níž doutnavku držíme a naším tělem do země. Doutnavková zkoušečka je určena pro indikaci napětí; výbojka uvnitř se rozsvěcí při napětí přibližně 75 V.

Zdánlivě o jiném

Radioamatéři si často konstruují zkoušečky napájené jedním nebo dvěma monočlánky, u nichž světloemitující dioda (LED) indikuje odpor propojující kontakty zkoušečky. Pokud bychom však na kontakty takové zkoušečky přivedli síťové napětí, došlo by k průrazu polovodičových prvků (tedy svítivé diody a případného tranzistoru), průchodu proudu značné velikosti a následnému úrazu proudem.
A nyní ten úlek: na stánku v pražské tržnici v Holešovicích jsou prodávány takovéto zkoušečky, které nejenže mají tvar a velikost fázovky, ale dokonce krabice s nimi je označena „fázovky“. Pokud kupující vezme tuto informaci vážně, s největší pravděpodobností mu hrozí úraz proudem; když se hrotem dotkne fázového vodiče a prstem kontaktu v zadní části zkoušečky, projde obvodem mnohokrát větší proud, který spolehlivě zničí „všechno uvnitř“ a uživateli uštědří pořádný „kopanec“.
Bylo by vhodné, aby se o takové výrobky začaly zajímat příslušné orgány a aby tyto zkoušečky byly opatřeny aspoň návodem k použití a příslušným varováním, nikoli aby byly vystaveny s klamavým nápisem.

Skutečná fázovka (nalevo) i nízkonapěťová zkoušečka jsou stejně velké, shodného tvaru a možná vyrobené ve stejné továrně (samozřejmě v Číně).

Uchopíte-li zkoušečku do ruky, nenapadne vás, že to není fázovka; sice uvnitř nevidíte klasickou výbojku, ale nic podezřelého vás nenapadne.

Jestliže však uchopíte zároveň šroubovákový hrot a zároveň se dotkne kontaktu v zadní části zkoušečky, rozsvítí se intenzivně LED dioda uvnitř.

Při bližší prohlídce zjistíte, že uvnitř jsou dva miniaturní napájecí články, tranzistor, svíticí dioda a pružina zaručující vzájemný kontakt.

Citlivost indikátoru je taková, že se LED rozsvítí i tehdy, když do obvodu vřadíte velký odpor (zde 50 MΩ). Tím víc si uvědomíte, co by se zkoušečkou udělalo síťové napětí.

Autor: Karel Štech (text), foto autor

Související články

Antikutil - nedrážděte elektriku 1  fotek

Antikutil - nedrážděte elektriku

V dnešní době, kdy prodlužka jde koupit i za 50 korun, opravdu nemá smysl zachraňovat a předělávat staré zásuvky. Můžeme padesát korun ušetřit, ale ...


Co mám proti zkoušečce z Číny 4  fotek

Co mám proti zkoušečce z Číny

Ozval se mi čtenář, že si zkoušečku koupil, že pěkně svítí a při dotyku fázového vodiče že „nekope“, co tedy svým článkem sleduji. Zde je tedy stručná ...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×