Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/dilna/elektricke-naradi/elektricka-kotoucova-pila): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Elektrická kotoučová pila - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Elektrická kotoučová pila

Elektrická kotoučová pila
Lidově „Mafl“ podle německého výrobce, neboli elektrická kotoučová ruční pila. Malá nebo velká pila do ruky, se kterou můžeme zakrátit i silná prkna, palubky nebo plaňky na plot. Zvládne snadno i silnější hranolky, například na stavbu pergoly, nebo přesně zaříznout kuchyňskou pracovní desku nebo pomůže při pokládce plovoucí podlahy. Záleží jen na vhodném pilovém kotouči, který použijeme.
reklama

Při prodeji jsou většinou pily vybaveny univerzálními kotouči se středním počtem vidiových zubů. Snadno jimi uřízneme nejen dřevo, ale i většinu plastů, některými i hliník. Jejich výkon se pohybuje od 500 do 1500 wattů.

Kvalitní ergonomický úchop s poplastovaným nebo pogumovaným povrchem je u vysokootáčkového řezného nástroje nejenom zárukou dobrého vedení pily v řezu, ale i zárukou vysoké pracovní bezpečnosti.

Pracujeme s Maflem

Boční pravítko nám umožní přesné podélné řezy. Je vybaveno centimetrovou stupnicí a je možné jej nasunout z obou stran pily.

Při řezání pod úhlem 45 stupňů se osa hlavního řezu mění a posouvá do strany. Na pile jsou proto vyznačeny značky pro kolmé řezání a řezání pod úhlem.

Hloubku řezu je také možné snadno regulovat podle našich potřeb. To oceníme především při tvorbě drážek nebo řezání různě silných materiálů. Povolíme aretační šroub a změníme výšku kotouče a tím i hloubku řezu.

Pily jsou pro zvýšení bezpečnosti vybaveny krytem pilového listu. Ten se po kontaktu s materiálem zasune a umožní řezání. Po skončení řezu se opět samočinně uzavře a kotouč pily skryje.

Pilu je možné také stranově naklonit a řezat pod úhlem. Stupnice je vyznačena na pravítku na kterém je i aretace náklonu. Při náklonu se však zmenšuje hloubka prořezu. Ta je dána průměrem kotouče a bývá uvedena v technickém listu nářadí.

Pily jsou vybaveny horním krytem kotouče tvarovaným tak, aby bylo možné připojení vysavače. To oceníme především při práci doma, kdy vysavač zachytí jemný prach a piliny, které by se jinak při delší práci roznesly po celém bytě.

Za pilovým kotoučem je umístěn vodící trn, který napomáhá vedení řezu a zabraňuje svírání materiálu.

Na chatě nebo chalupě bez elektřiny nebo při drobných montážích jistě využijeme pilu s akumulátorem.

Pro snadnou výměnu je kotouč vybaven středovým šroubem na imbus nebo plochý klíč. Vnitřní brzdou kotouč zaaretujeme a povolíme jistící šroub. Jeho závit je vždy v protisměru otáčení kotouče tak, aby se dotahoval a nehrozilo v žádném případě jeho povolení.

Na pilových kotoučích je vyznačen jejich průměr a maximální otáčky. Podle možnosti použití se kotouče a především jejich ozubení liší. Používáme proto vždy vhodný kotouč dle doporučení výrobce nebo řezaného materiálu.

Některé tipy pil jsou uzpůsobeny k tomu, aby je bylo možno uchytit zespodu do speciálního pracovního stolu. Potom pila slouží jako malá cirkulárka.

Bezpečnost

Při práci s elektrickou kotoučovou ruční pilou je zapotřebí dbát zvýšené opatrnosti. Je to vysokootáčkový řezný nástroj a je k němu třeba mít patřičný respekt. Pracujeme s ním na neklouzavém podkladu, řezaný materiál si pevně upneme. Pilu ovládáme vždy oběma rukama. Při výměně pilového kotouče nebo jiné nepracovní manipulaci vypneme pilu ze zásuvky.

Autor: PePa (text a foto)

Související články

Kotoučová pila je nepostradatelným náčiním každého kutila 6  fotek

Kotoučová pila je nepostradatelným náčiním každého kutila

Kotoučová pila je známá i pod označením "mafl“. Jde o jednoduše stavěný přístroj s několika zajímavými řešeními. Přesný řez je potřeba nejen při ku ...


Inovované ruční okružní pily pro kutily 7  fotek

Inovované ruční okružní pily pro kutily

Na chatách, chalupách i kolem rodinných domků je neustále plno práce, nezáleží na tom, jestli je jaro, léto nebo zda mrzne až praští. Kutil má vždy co ...


Vrtací šroubováky Bosch pro práci bez námahy 6  fotek

Vrtací šroubováky Bosch pro práci bez námahy

Každý, kdo někdy šrouboval obyčejným šroubovákem třeba plaňky plotu kolem zahrady, stavěl patro nebo „jen“ montoval nábytkovou sestavu, si jistě vzpom ...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×