Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/dilna/elektricke-naradi/co-mam-proti-zkousecce-z-ciny): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Co mám proti zkoušečce z Číny? - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Co mám proti zkoušečce z Číny

Co mám proti zkoušečce z Číny
Ozval se mi čtenář, že si zkoušečku koupil, že pěkně svítí a při dotyku fázového vodiče že „nekope“, co tedy svým článkem sleduji. Zde je tedy stručná odpověď.
reklama

Na tržištích a burzách se objevuje zkoušečka tvaru malého šroubováku, která na rozdíl od dosavadních „fázovek“ neobsahuje miniaturní neonovou výbojku plus předřazený odpor, ale je v ní dvojice malých galvanických článků, jeden tranzistor, odpor a dioda LED. Při spojení hrotu zkoušečky s kontaktem vzadu se zkoušečka rozsvítí, stejně však svítí i při dotyku vodičů, které jsou pod napětím.

A to je ten hlavní kámen úrazu. I při používání doutnavkových zkoušeček se stává, že dostaneme ránu proudem (popřípadě utrpíme vážný úraz). Je tomu tak proto, že doutnavka, kterou jsme se dotknuli drátu nebo kontaktu, u něhož jsme si nebyli jisti, zda je pod napětím, neměla (uvnitř) kontakt, při příchodu do chladna se orosila nebo dokonce rozbila, aniž to bylo vidět. V takovém případě zkoušečka nesvítí a my, v domnění, že obvod je bez napětí, do něho sýhneme a složíme se.
U té čínské zkoušečky je to naopak. Protože si majitelé všimli, že svítivá dioda uvnitř se rozsvítí při jakémkoli (i značně nedokonalém) spojení hrotu zkoušečky s kontaktem vzadu, nebudou svícení LEDky brát vážně ani při dotyku vodičů pod napětím 230 V proti zemi. Svit je v obou případech zcela stejný – viz obrázky.

V prvním případě svítí světloemitující dioda proto, že obvodem prochází proud z vnitřních galvanických článků při obvodu uzavřeném třeba od ochranného kontaktu zásuvky do země a naším tělem zpět.
Druhý snímek ukazuje, že úplně stejně svítí LED když se hrotem dotkneme fázové zdířky v zásuvce.
Rozlišit, kdy jde o první a kdy o druhý případ je bez dalších měřidel nemožné, (Ale máme-li taková měřidla, proč bychom si kupovali zkoušečku za desetikorunu?)

Tvrdím, že vinou těchto zkoušeček z Číny se počet úrazů proudem zvýší. K tomu může přispět i další fakt: v elektrotechnice jsou jako pojem známé tzv. bezpečné vzdálenosti, které musí respektovat výrobci i dovozci všech zařízení určených pro napájení ze sítě. V tomto případě je veškerá „elektrická pevnost“ dána polovodičovými přechody tranzistoru uvnitř zkoušečky. Pokud se takový přechod probije (například při pulzu zvýšeného napětí, který se občas v síti objeví), může se síťové napětí dostat na kontakt v zadní části zkoušečky a způsobit uživateli úraz elektrickým proudem.
A to i přesto, že výrobce na zkoušečku vyrazil nápis 100-500 V a znak pro střídavý proud.

Autor pracoval 24 let jako revizní technik elektro, vyučoval elektrotechniku a je autorem populárně-naučných publikací (např Elektroinstalace doma a na chatě, vydala Grada).

Autor: Karel Štech (text a foto)

Související články

Úlek u stánku – pozor na zkoušečky elektrického proudu 6  fotek

Úlek u stánku – pozor na zkoušečky elektrického proudu

Milí čtenáři, včera jsem se v holešovické tržnici natolik lekl, že jsem okamžitě spáchal tenhle článeček. V předvánočním čase, kdy přemýšlíte, jak udě ...


Antikutil převlečený za odborníka 11  fotek

Antikutil převlečený za odborníka

Antikutilové nevymřou, ovšem tady by se patřilo říci: “bohužel“. Dnes vás pozveme do domu dostavěného před třemi lety. Ačkoliv bychom předpokládali, ž ...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×