Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/dilna/elektricke-naradi/akumulatorova-vrtacka-a-sroubovak-2-dil-aneb-akuvrtacku-dela-akumulator): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Akumulátorová vrtačka a šroubovák - 2. díl - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Akumulátorová vrtačka a šroubovák – 2. díl aneb akuvrtačku dělá akumulátor

Akumulátorová vrtačka a šroubovák – 2. díl aneb akuvrtačku dělá akumulátor
Bylo by chybou se domnívat, že čím větší akumulátor, tím déle vydrží a tím je vrtačka silnější. Velikost akumulátoru opravdu přímo nerozhoduje. Doba zmenšování a miniaturizace se naštěstí nevyhýbá ani akumulátorovému nářadí. Nejde však jenom o změnu velikosti, ale i přechod na novou technologii akumulátorů. Podstatný je výkon a kvalita a především to, co nás jako uživatele zajímá nejvíce – tedy doba provozu a rychlost nabíjení.
reklama

Akumulátor – čím větší tím lepší?

Trendem doby a technologie, která postupně mění celý svět akumulátorového nářadí, je přechod na Lithium Ionové akumulátory a zdroje. Nové akumulátory jsou stejně výkonné, ale podstatně menší a odolnější, než jejich předchůdci.

Velikost akumulátoru má také vliv na váhu vrtačky. Každé deko úbytku váhy je příjemné. Menší akumulátor znamená méně námahy a únavy při práci s vrtačkou a zároveň obratnější manipulaci například v těsných prostorách. Mezi hlavní přednosti „Li-Ion“ akumulátorů patří i to, že při dlouhodobém nepoužívání nepodléhají tolik samovolnému vybíjení jako klasické nikl-kadmiové články. U Li-Ion článků je samovolné vybíjení asi 8× pomalejší. U Ni-Cd článků je ztráta okolo jednoho procenta denně. Na všech akumulátorech by měly být uvedeny potřebné údaje o výkonu a kapacitě článku, ampérhodinách a druhu baterie.

Nabíječky – rychlé a pomalé

Neliší se jenom velikosti a druhy akumulátorů, ale i systémy jejich připevnění k vrtačce. Klasický je nasazen trnem dovnitř těla rukojeti, kde dosedne do kontaktů a vrtačku oživí.

Nový druh lithium-ionových akumulátoru dává přednost nasunutí akumulátoru do vodících drážek ve spodní části rukojeti. Od výrobců nářadí je to možná i praktická obrana proti akumulátorům, které občas u některých výrobků vypadávaly.

Se systémem upínání zdroje energie k vrtačce přímo souvisí i vzhled a tvar nabíječky. Ty moderní už fungují na principu dokovacích zařízení.

Vrtačka ani akumulátor se od sebe neodpojují, ale pouze se postaví do dokovacího lože v nabíječce. Tento způsob je velmi pohodlný, kontakty však musí být odolnější, protože nejsou chráněny jako při zasunutí akumulátoru do rukojeti vrtačky.

Nabíječka je však i o rychlosti. Nabití za pět hodin opravu nikoho nezajímá, ale oživení na 80 % kapacity během poloviny dobíjecí doby je už podstatně zajímavější. Zvláště, jedná-li se o hodinovou nebo dvouhodinovou nabíječku. U hodinové nabíječky je to potom 30 minut. To je tak čas na oběd nebo svačinku a po ní můžeme vesele pokračovat v práci.

Výhodou některých akumulátorů nebo nabíječek je světelná indikace stavu nabití.

Jiné nabíječky dokážou díky elektronice, která si kapacitu vloženého akumulátoru „osahá“, nabíjet rozdílně kapacitní akumulátory se stejnou paticí. To se týká i zkoušeného modelu.

Výhodné sady

Jeden nebo dva akumulátory?

Pracujeme-li s akumulátorovou vrtačkou častěji nebo budeme dělat na chalupě nový plot, je výhodnější si pořídit akumulátory dva. Akumulátor navíc koupený v základním setu je podstatně levnější než jeho dokoupení kdykoliv později.

Stejně tak vhodné je pořízení vrtačky přímo s plastovým kufříkem a sadou nástavců. Kufřík usnadní přepravu a ochrání nářadí. Pro časté používání bude nejpraktičtější sada v kufříku se dvěma akumulátory. Nevyužijeme-li však dva, nemá cenu připlácet za to, co nepotřebujeme. Práce jde většinou rozplánovat tak, aby se akumulátor stihl dobít.

Malá, ale šikovná

S akumulátorovou vrtačkou často nejen vrtáme a šroubujeme, ale také montujeme (např. kuchyň nebo jiný nábytek). V takových případech je vhodnější vrtačka menší a subtilnější, která se do menších nebo užších prostor pohodlněji vejde.

Dynamický úhel

Někdy i rozdíl délky těla vrtačky nebo sklíčidla o 2 cm může být podstatným rozdílem. K délce těla vrtačky přispívá i její celkový dynamický úhel, tedy úhel těla vrtačky a rukojeti vzájemně a celé vrtačky od kolmé podložky.

Kde a co nakupovat

Určitě u odborných prodejců nebo v hobby marketech, a to značku nebo produkt, který známe nebo o kterém máme slušné reference. Akumulátorová vrtačka, stejně jako jakékoliv jiné nářadí, které jde velmi levně a výhodně koupit ke dvěma kilogramům rajčat a bochníku chleba jako lákadlo pro zákazníky, není pro aktivního kutila nebo řemeslníka to pravé ořechové. Chcete-li být s nářadím, prací s ním i s jeho výdrží a kvalitou spokojeni, poohlédněte se raději po specializované prodejně. Jistě, že vrtačka k housce je třikrát levnější, ale tři nekvalitní věci se jedné kvalitní opravdu nevyrovnají. Aneb známý citát: „Nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci.“

Podle čeho vybírat

Prvně musíme vědět, na co nářadí vlastně chceme využívat. Jak dlouho bude během týdne nebo měsíce v provozu, eventuálně jestli ho máme jenom pro občasnou práci na doma. Podle toho pak volíme cenovou a kvalitativní úroveň nářadí. Zřejmě nejčastěji vybíráme systémem porovnávání optimálního poměru kvality a ceny.

Ovládací prvky

Na vrchní části vrtačky nebo její rukojeti můžeme snadno přepínat funkce (i když u každého typu to bývá trochu jinak). Z vrtání přepneme na příklep, můžeme změnit rychlost nebo přidat či ubrat výkon. Na rukojeti najdeme přepínání levého a pravého chodu. Je dobré vyzkoušet si, jak snadno se ovládá. Některé jdou ztuha nebo dřou do ruky či prstu. Ovladač budeme často používat, proto volíme ten nejpohodlnější a vhodně robustní.

Bezpečnost

Při práci s vrtačkou dáváme pozor na vlající části oděvu, jako jsou například rukávy. Také dlouhé vlasy se mohou snadno namotat. Raději si je sepneme. Mohli bychom se totiž proti své vůli bolestivě skalpovat.

Autor: Pavel Zeman (text a foto)

Související články

Průvodce výběrem baterie do AKU nářadí 3  fotek

Průvodce výběrem baterie do AKU nářadí

Každý domácí kutil se neobejde bez AKU vrtačky, která je bezprostředním pomocníkem hlavně v místech, kde nemáte možnost připojit nářadí do elektrické ...


O rozkoši dobíjení 11  fotek

O rozkoši dobíjení

Já tedy nevím, jak vy, ale pro mě je práce na zahradě neskonalá radost, i když to někteří úplně nechápou. Vy mi ale rozumíte, ne? Co může být lepší od ...


Vrtejte a řežte přesně, rychle a čistě s novinkami od firmy Bosch 4  fotek

Vrtejte a řežte přesně, rychle a čistě s novinkami od firmy Bosch

Potřebujete přesně vrtat otvory do tvrdého nebo měkkého dřeva jenže s vaším vybavením to moc dobře nejde, dřevo se třepí či se z okrajů štípou třísky? ...


Vrtačka se sílou kladiva 3  fotek

Vrtačka se sílou kladiva

Potřebujete vyvrtat několik otvorů do tvrdé zdi nebo betonu? Není problém, vezmete na to vrtací kladivo s příklepem. Ale když poněkolikáté vyměňujete ...


Skončila soutěž o nářadí Bosch 7  fotek

Skončila soutěž o nářadí Bosch

Kdo z nás nepotřeboval v poslední době něco opravit, smontovat novou skříňku, přitáhnout povolené čelo šuplíku nebo něco podobného? S šikovným nářadím ...


Výherci soutěže o nářadí Bosch 7  fotek

Výherci soutěže o nářadí Bosch

V minulém článku jsme pro vás měli správné odpovědi na soutěžní otázky. Nyní už tedy nezbývá než zveřejnit jména tří výherců, které ze správných odpov ...


Soutěžíme o nářadí Bosch 7  fotek

Soutěžíme o nářadí Bosch

Kdo z nás nepotřeboval v poslední době něco opravit, smontovat novou skříňku, přitáhnout povolené čelo šuplíku nebo něco podobného? S šikovným nářadím ...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.



© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×