Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jakou postel pořídit dítěti?

Jakou postel pořídit dítěti?

Velké dítě + malá postýlka = problém. Jak ho vyřešit? Jednoduše. Pořiďte mu dětskou postel. Které typy postelí se vyrábí a ze kterých materiálů? Podle čeho si dětské lůžko vybrat?

reklama

V prvních dvou letech života spí dítě v tradiční dětské postýlce, která mívá rozměr 60 × 120 cm. Pak už z ní většinou vyroste a je potřeba koupit větší postel. Někdy je však potřeba přejít z postýlky na dětskou postel už dříve, a to v případě, kdy dítě začíná být aktivní, snaží se přelézt zábrany a vyšplhat z postýlky. Výhodou dětské postele je, že si dítě může v noci zajít kdykoliv na nočník nebo záchod a nemusí vás kvůli tomu budit.

Pro některé děti je přechod z postýlky do postele složitý, některým to problém nedělá. Složitější to většinou mívá první dítě, další už se snaží napodobit své starší sourozence a postýlku berou jako místo, kde spí „malé děti“. Přechod usnadníte dítěti tím, že postel postavíte na stejné místo jako postýlku a necháte mu jeho starou peřinu a polštář. Také je dobré vzít ho s sebou na nákup nové postele.

Před pořízením dětské postele si dobře rozmyslete, jak bude daný kus nábytku ladit s dosavadním vybavením a kolik zabere místa. I dětský pokoj by měl být vzdušný, a hlavně by v něm mělo být dost místa na hraní. Kromě designu myslete i na funkčnost a bezpečnost postele. Pokud je dítě ještě malé, měla by mít postel boční zábrany. U patrové postele jsou pak nutností.

Jaké rozměry by měla dětská postel mít?

Je jen na vás, jaký rozměr zvolíte. Buď můžete pořídit klasickou postel, která dítěti vydrží, dokud neopustí rodné hnízdo, nebo mu můžete pořídit dětskou postel s barevným a kreativním motivem, kterou vyměníte hned, jak ji přeroste. Dětská lůžka se většinou vyrábějí v délce od 160 cm. Rostoucí postele pak můžete zvětšit třeba sklopením jednoho či obou čel nebo teleskopickým protažením bočnic.

Kratší a menší postele jsou pro dítě útulnější. Děti z nich sice dříve vyrostou, ale zase jim můžete vybrat postel s pohádkovými motivy podle aktuálního vkusu. Větší postele dětem vydrží většinou déle, a navíc si k nim můžete lehnout, pokud mají špatné sny. Výška postele i s matrací by se měla pohybovat mezi 30 - 45 cm. 25 cm je hygienické minimum nejen kvůli pohodlnému vstávání, ale také kvůli prašnosti a proudění vzduchu. Na vyšší postel se může dítěti hůře uléhat, a navíc z ní může spadnout, pokud je živější a postel by neměla zábrany. Šířka lůžka by neměla být menší jak 80 cm

Konstrukce postele a používané materiály

Na rozdíl od celočalouněné válendy mívají dětské postele jedno nebo dvě čela, která dítě chrání před chladem, ale také brání spadení lůžkovin na zem. Postele s úložným prostorem pod matrací nejsou pro menší děti příliš praktické, protože je samy nezvednou. Kromě toho mají takový úložný prostor většinou jen čalouněné válendy, které nejsou ze zdravotního hlediska pro děti příliš vhodné. Jsou totiž dost měkké a drží se v nich prach.

Dětská postel musí být stabilní a vyrobená z kvalitních materiálů (s kvalitní a zdravotně nezávadnou povrchovou úpravou). Postel by sice měla sloužit pouze ke spánku, ale různému skotačení se u malých dětí nevyhnete. Příliš slabý materiál se pak může během dětských her snadno zlomit. Všechny ostré rohy a hrany by měly být zaoblené, abyste minimalizovali riziko úrazu.

Přírodní dřevo vypadá skvěle, a pokud je nábytek dobře vyrobený, přežije i trochu toho dětského řádění. Lamino i MDF nabízí oproti dřevu mnohem větší škálu barev i vzorů, přičemž MDF je o něco pevnější a odolnější než lamino. U dětských postelí se často setkáte s dřevěnou konstrukcí a plnými čely z MDF, která je potištěna nějakým obrázkem.

Jakou postel pořídit? Klasiku, nebo něco jiného?

Pokud kupujete postel s tím, že dítěti vydrží až do studentských let, volte klasickou postel v neutrálním designu a ve střízlivé barvě. Kromě klasického lůžka můžete zvolit i model s úložným prostorem nebo přistýlkou pro návštěvu ve formě šuplíku na kolečkách pod postelí. Také můžete zvolit patrovou nebo zvýšenou postel. Jestli nepořizujete postel na dlouhá léta, tak ji můžete doplnit o domeček nebo klouzačku anebo vybrat některý z designových kousků, třeba postel ve tvaru závodního auta či buldozeru nebo dokonalé kopie pohádkové chaloupky či zámku.

Zvýšené dětské postele mívají výšku ložné plochy zhruba 80 - 100 cm nad zemí, takže by zde neměla chybět boční zábrana proti vypadnutí a bezpečné schůdky nebo žebřík. Tento typ postelí je vhodný pro děti ve věku od 4 let a výše. Výhodou je, že pod postelí vzniká hrací prostor, který děti milují, hlavně když postel vybavíte látkovým stanem nebo domečkem, ve kterém si mohou udělat svoji skrýš. Prostor pod postelí však můžete využít také jako úložné prostory.

Podle čeho jste vybírali dětskou postel vy? Podělte se o své zkušenosti s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Autor: Antonín Vintr (text), mt nábytek (foto)

Související články

Čalouněné postele, to je luxus a praktičnost 5  fotek

Čalouněné postele, to je luxus a praktičnost

Pohovky a válendy dobře doplní vybavení vašich pokojů. Rozkládací sofa využijte k odpočinku i hrám s dětmi. V klidu na ně uložíte i neočekávané náv ...


Kvalitní jídelní stůl a židle=100% stolování 5  fotek

Kvalitní jídelní stůl a židle=100% stolování

Vyhledáváte rodinnou pohodu, spojenou nejen o svátcích se společným jídlem a pitím ve vaší kuchyni? Preferujete dobré vaření a společné rodinné obě ...


Bezpečné zázemí pro děti vytváří volný prostor, kvalitní materiály i ergonomie nábytku 13  fotek

Bezpečné zázemí pro děti vytváří volný prostor, kvalitní materiály i ergonomie nábytku

Počet dětí zraněných padajícím nábytkem od roku 1990 vzrostl o více než 40 procent. Bezpečné zařízení dětského pokoje by přitom mělo být pro každéh ...


Pracujete z domu? Pořiďte si do pracovny kvalitní kancelářskou židli a pracovní stůl, aby vás nebolela záda 6  fotek

Pracujete z domu? Pořiďte si do pracovny kvalitní kancelářskou židli a pracovní stůl, aby vás nebolela záda

Pracujete z domu? Zařiďte si pracovnu či pracovní koutek, kde vás nikdo nebude rušit od práce. Základem je kvalitní kancelářská židle a pracovní s ...


Máte malý dětský pokoj? Řešení: Patrová postel 4  fotek

Máte malý dětský pokoj? Řešení: Patrová postel

I v malém pokoji zařídíte dětem skvělé bydlení. Patrové postele umožní získat dost místa pro hry a později i pro plnění školních povinností. Úložné ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×