Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Dekupírka – pilka nejen pro modeláře

Dekupírka – pilka nejen pro modeláře
Užitečná pilka, která má více názvů. Můžeme jí říkat vyřezávací pilka, lupínková pilka nebo dekupírka. Vše je správně a jde stále o tutéž pilku. Kdysi jsem si s ní také hrál, ale nebylo ji možné sehnat, musel jsem si pro ni proto za hranice. O to víc a raději jsem si ji po delší době opět vyzkoušel. Jde o pilku, která nenechá nikoho v klidu. Čas lucerniček a krmítek vyřezávaných ruční lupínkovou pilkou a opalovaných pájkou, abychom měli doma hezčí lampičku než soused, je naštěstí už nenávratně pryč. I když, jestli si chcete zavzpomínat, je to čistě jen na vás.
reklama

Lupínková pilka

Je vlastně trochu divná i tím, jak vypadá. Ale když už ji postavíte na stůl, chce si ji každý vyzkoušet nebo se alespoň podívat, co umí. Základem pilky je robustní litinový základ a dlouhé rameno s velkou pracovní deskou. Jako ochranné prvky slouží plastový kryt a přítlačné „packy“. Obojí je připevněno na výškově stavitelné tyčce. Tu si nastavíme přesně podle výšky řezaného materiálu, až do 50 mm.

Rovně i pod úhlem, přímo i kolmo

Dekupírkou můžeme řezat rovně směrem k sobě nebo ji přestavit a řezat bokem kolmo k původní ose řezu. To je výhodné například při delším řezu nebo příčném řezu. Přesně podle toho, co potřebujeme a co nám vyhovuje. Hlavní výhodou pilky je možnost vytváření obloukových řezů s různými rádiusy. Stejně tak si můžeme snadno přestavit i pracovní stolek pilky. Může být v rovině nebo si jej můžeme naklopit a tím dosáhneme šikmého úhlu řezu. Stačí povolit aretační šroub a vhodně stolek nastavit.

S čepem i bez čepu

Pilku si můžeme nastavit zuby směrem k nám nebo kolmo, to už jsme si řekli. Nasadit je ale možné pilku s čepem nebo využít set dodávaný spolu s pilkou. Tam si pomocí upínacích stahovacích hlav pilku upneme snadno i bez vloženého čepu a dotáhneme imbusem.

Přestavení nebo výměna listu pilky o délce 132 mm je otázkou chvilky. Povolíme napínací šroub na horním konci ramene a list uvolníme pomocí imbusu. Opačnou cestou ho opět snadno nasadíme a upevníme. Zuby pilky musí vždy směřovat dolů, abychom měli vrchní řez čistý a řezání bylo bezpečné. Pro manipulaci s pilkou je set vybaven dvěma imbusovými klíči, listem pilky s čepem a bez čepu a pomocným plastovým klíčem pro vyjmutí listu. Vše je možné schovat do úložného prostoru na boku pilky.

Prach nemá šanci

Ovládací prvky jsou jednoduché. Zelený zapne, červený vypne. Spínače jsou v protiprachové úpravě pod průhledným silikonovým krytem. Zespoda je možné připojit hadici vysavače, takže piliny nepadají všude okolo, a aby byl řez dobře vidět, o to se postará ofuk s ohebným nástavcem. Přívodní kabel je dostatečně dlouhý, aby dosáhl do nejbližší zásuvky. Je-li zásuvka daleko, pomůžeme si prodlužkou.

Pro koho je pilka určena?

Vhodná je nejen pro šperkaře, modeláře, kutily, ale například i pro rybáře. Mám kamaráda, který si na ní vyráběl rybářské návnady. Lze s ní řezat balzu, korek, plexisklo a dřevo. Můžete si na ni vyrobit puzzle, stejně jako vánoční ozdobu nebo pokojíček pro panenky. Atraktivní je i mobil nad dětskou postýlku. Práce s ní je kreativní a zábavná. Už jste si zkusili třeba hvězdičku ze starého cédéčka?

Bezpečnost

List pilky musí být pro práci ostrý a napnutý. Díky tomu, že je úzký, můžeme s ním snadno dělat opravdu ostré zatáčky.

Je to stroj, kterého se nemusí bát ani ženy a větší děti. Kmitavý pohyb pilky je takový, že i kdyby se dostala ruka do řezu, neměla by pilka způsobit vážnější zranění.

V normálním případě, kdy máme přítlačné patky na materiál spuštěné a průhledný plexisklový kryt také spuštěný, není kontakt s kmitajícím listem pilky možný. Ale ruku na srdce, každý, kdo má s pilkou trochu zkušenost, dříve či později kryt nadzdvihne, aby viděl lépe do řezu nebo pro komfort práce.
Určitě také neprohloupíme, když si nasadíme brýle, zrnko prachu, které může odlétnout do oka, by nám radost z výrobku zbytečně zkazilo. To už je ale na přístupu každého z nás.

Vyzkoušeno Českým Kutilem

Ruční pilka může být na vyřezávání také dobrá, ale u ní je nutné připevnit materiál a prát se s pilou sám. U elektrické se můžeme plně soustředit na vyřezávání a lehce posouvat materiál do řezu, takže my tuto pilku můžeme směle doporučit. Navíc se dá měnit počet kmitů od 750 do 1 500/minutu.

Pilka samotná nezabere příliš místa a vejde se i pod pracovní stůl.Vyzkoušenou pilku na trh dodává uni-max: internetový obchod plný nářadí skoro pro každou dílnu.

Technická data:

Silný kmitavý pohyb listu pilky v rozsahu 19 mm a otáčení motoru 230 V/50 Hz/125 W nám s nepřipevněnou pilkou o hmotnosti 14 kg trochu cestuje po pracovním stole. Proto je vhodné pilku pevně přichytit k pracovnímu stolu, robustní rám pilky je na to připraven. Postačí delší vratové šrouby s maticemi, připevněné přes pracovní desku stolu.

Potřebujeme-li řezat pod úhlem, například rámečky nebo šperky, postačí jednoduše povolit aretační šroub a pracovní plochu rozměrů 254 × 414 mm naklopit do požadovaného úhlu v rozmezí 0 – 45°, k tomu je ale zapotřebí povysunout přítlačné packy a plastový kryt pilky.

Tip

Pro přesné, rovné a delší řezy je možné si k pracovní desce přichytit malými svěrkami pomocné vodící pravítko.

Vyřezat sněhuláka nebo hvězdičku není problém, i když ty na fotce výš jsou koupené a vysekávané nebo řezané laserem. Kometa je ale dělaná na této pilce.
Podle papírové šablonky si obkreslíme tvar na překližku a můžeme začít vyřezávat. Pestré barvy a bezbarvý lak na dokončení a ozdoba či malý dárek jsou hotové.

Autor: Pavel Zeman (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Kolíkovací přípravky pro snadnou výrobu nábytku a videotest Českého Kutila

Potřebovali jste někdy vyvrtat více otvorů do hrany pro spojení boků a půdy skřínky a stále jste přeměřovali přesnou vzdálenost, přestavovali vrták ...

Soutěžte o ceny pro vaši dílnu a zahradu s uni-max 4  fotek

Soutěžte o ceny pro vaši dílnu a zahradu s uni-max

Dohustit kolo před cyklovýletem, nebo pneu na voze před cestou do práce? Zalévání zahrady bez nekonečného motání hadice? Vyčistit zanesený spotřebi ...


Horní stopkové frézky uni-max 23  fotek

Horní stopkové frézky uni-max

Horní stopková frézka je vlastně takový moderní profilový hoblík na elektriku. Co se dříve muselo tvořit ručně pomocí dlát a profilových nastavitel ...


Dekupáž aneb Rozkvetlé šuplíčky 13  fotek

Dekupáž aneb Rozkvetlé šuplíčky

Pár šikovných rukou, štětec a barvy stačí k tomu, aby i předměty, které už dávno ztratily šmrnc a skončily by někde na půdě nebo v komoře, vypadaly za ...


Autovýbava vždy po ruce - uni-max sada 17  fotek

Autovýbava vždy po ruce - uni-max sada

"Vždyť jsem sem to lano sakra dával, Andulo! Nedávala si ho někam? Pane policajt, ještě včera tady ta vestička byla, věřte mi." Takové a podobné ji ...


Vánoční zátiší 4  fotek

Vánoční zátiší

V každém bytě se najdou místa, která působí prázdně nebo nejsou zajímavá. Zkuste tato zákoutí proměnit v příjemná vánoční zátiší a slavnostně je vy ...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×