Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Tipy na praktické dárky pro zahrádkáře

Tipy na praktické dárky pro zahrádkáře

Vánoce nemusí být pro zahrádkáře nudné, zvláště co se týká každoroční nadílky. Určitě mnoho z vás tušíte, že obdarování nářadím nebo technikou vykouzlí nejednomu člověku se zálibou v zahradničení velký úsměv na tváři. Které zahradní stroje a nářadí jsou vhodným dárkem pro zahrádkáře? O kterých typech má opravdu cenu přemýšlet, protože výrazně usnadní práci?

reklama

Dárek pro zahrádkáře, kteří chtějí mít krásnou zahradu

Tradičním a nejprodávanějším zbožím jsou celoročně rotační sekačky pro udržování pěstěných trávníků. Nejlepší vlastnosti vykazují modely vyráběné v Evropě s vysokým profilem šasi, vybavené ložisky v kolech, značkovým spalovacím motorem a pojezdem. Kombinovaný koš na trávu s využitím textilie a plastu se snadno odnáší k vysypání, textilní část zároveň nebrání proudění vzduchu, ale omezuje prostupnost prachových částic, které špatně snášejí alergici. Trendem dvou posledních let jsou sekačky s benzinovým motorem a elektrickým startováním, což je vhodné řešení pro osoby v horší fyzické kondici nebo ženy, které nemají dostatek síly pro nastartování motoru. Díky pěknému vánočnímu dárku tak může být sekání o mnoho příjemnější. V zahradě, kde je mnoho překážek v podobě dekorací, stromků a keřů, se perfektně využije menší model, hlavně vybavený velkými koly, usnadňujícími objíždění a celkovou manipulaci.

Chalupáři nebo pracovně zaneprázdněnému zahrádkáři, který chce mít zahradu upravenou, poslouží především model se silnějším motorem s proměnnou rychlostí pojezdu a bočním výhozem, což jsou dva aspekty, výrazně zlepšující sekání přerostlé nebo velice husté trávy. Na internetu narazíte i na mnoho lákavých produktů za velmi nízké ceny. Většinou se jedná o produkty od nesolidních dovozců, kteří chtějí jenom prodat, ale neřeší záruční ani pozáruční servis. Vždy je lepší vybírat od značkového výrobce, byť za mírně vyšší pořizovací cenu, ale s jistotou dostupného zázemí i po několika letech provozu sekačky.

Když chcete usnadnit péči o půdu

Velmi pěkný vánoční dárek může být i v podobě malého benzinového nožového kultivátoru. Základem je vybrat především kvalitní stroj, který je stavěný i na náročnější práci. Srdcem je motor a ten musí mít pořádný vzduchový filtr s papírovou vložkou, ocelovou vložku ve válci a snadný start i za nižších teplot, když obdarovaný člověk bude chtít nakypřit záhonky nebo políčko v pozdním podzimu, když teploty vzduchu nejsou již bůhvíjaké. Mnoho výrobků používá pro převod mezi motorem a noži řemen, mnohem lepší je využití mechanicky ovládané spojky a malé převodovky s tepelně zušlechtěným ozubením. Větší typy jdou dokonce osadit redukcí, která umožní montáž pojezdových kol a oracího pluhu.

Problém s přerostlou trávou?

Vhodným, ale dražším vánočním dárkem může být některý ze strojů pro boj s velmi přerostlou trávou, což je typický problém zaměstnaných chalupářů. Tráva pak během jejich nepřítomnosti doroste do takové výšky, že klasická sekačka už takovou hmotu nezvládne. Velmi efektivním nástroj představuje mulčovač. Dnešní, vysoce moderní modely se silným čtyřtaktním motorem, kvalitním řešením nerezové zkosené skříně sečení se speciálním nožem, vícerychlostním pojezdem a ergonomickými řídítky zajistí, že takový stroj dokáže posekat porosty s výškou až 1,5 metru. Případné zakrytí vstupního otvoru do sekací komory zajistí dokonalejší zpracování porostu a tím jeho rychlejší zetlení.

Oblíbenou českou specialitou je také bubnová sekačka. Ta si podobně jako mulčovač poradí s velmi vysokou trávou, avšak je stavěná pro sečení udržovaných ploch, kde je zelená hmota kosena pro účely krmení nebo sušení sena v létě. Technicky jsou bubnové sekačky s mulčovači příbuzné, neboť používají spoustu podobných prvků. Pracovním nástrojem je v tomto případě ale otočný disk s volně otočnými, zavěšenými noži a spodním podběhem, jehož celoplošné provedení zajistí stálou výšku strniště a zabrání skalpování drnu.

Křovinořez je menší, ale také velmi šikovný přístroj. Je lehčí, snadno se bude obsluhovat i ženě, ale přitom dokáže, jak vysekat zbytky trávy kolem obrubníků, mezí a u cestiček, tak vyseká i drobné náletové dřeviny, může i kypřit půdu nebo sfoukávat listí. Z hlediska snadného startování jsou dnes v kurzu především čtyřtaktní modely, u nichž není třeba míchat směs paliva s olejem.

A co ruční nářadí?

Každému zahrádkáři udělá obrovskou radost i nové zahradní nářadí. Třeba takové, které má rukojeti z uhlíkových vláken a pracovní část z vysoce kvalitní oceli. Velkým hitem jsou zahradní nůžky, rýče nebo lehké hrábě na shrabování listí či trávy.

Autor: Jaromír Malich (text a foto), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Husqvarna LC 48 e - sekačka z jiné planety 23  fotek

Husqvarna LC 48 e - sekačka z jiné planety

Sekačka - to jsou čtyři kolečka, motor a nějaká kudla, co se točí a seká trávu. V základu ano, v tom jsou si sekačky opravdu podobné. Pak už se ale li ...


Rotační sekačka pro každého 4  fotek

Rotační sekačka pro každého

Sezona sečení je tady, a proto jsme sestavili krátký detailní přehled o aktuálních trendech a vývoji v segmentu nejrozšířenějších sekacích strojů u ná ...


Vřetenová sekačka: hustý trávník bez stresu. 4  fotek

Vřetenová sekačka: hustý trávník bez stresu.

Každému majiteli trávníku určitě vytane na mysli následující otázka: „Čím a jak často mám sekat svůj trávník?“ Je nutné rozlišit, zda se ptá proto, že ...


Šikovný křovinořez: úplně jiný film 17  fotek

Šikovný křovinořez: úplně jiný film

Představte si to. Po horské polaně postupuje vyrovnaná řada mužů. Před nimi je rozkvetlá louka, za nimi položená tráva. Kosy se blýskají. Muži mezi se ...


Nevíte, jaký křovinořez vybrat? Přinášíme vám tip na kvalitní křovinořezy za akční ceny! 5  fotek

Nevíte, jaký křovinořez vybrat? Přinášíme vám tip na kvalitní křovinořezy za akční ceny!

Pokud sháníte spolehlivého pomocníka pro práci kolem domu a zahrady, vsaďte na ověřenou kvalitu německého výrobce DOLMAR. Jeden z našich partnerů m ...


Elektrický kultivátor - záhonky připravené na sázení 9  fotek

Elektrický kultivátor - záhonky připravené na sázení

Zemina a hlína slehlá po zimě potřebuje zrýt a otočit. Rozmělnit hroudy a nakypřit. Teprve potom je připravená pro další použití. Jde to samozřejmě ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Kultivátor do 10.000,- Kč Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Monika T
0
Jak rozemlít drny? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
1
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×