Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak se můžeme v domácnosti chovat ekologicky?

Jak se můžeme v domácnosti chovat ekologicky?

Ekologická domácnost spočívá ve snaze co nejméně zatěžovat životní prostředí. Je to spojeno se změnou dosavadního životního stylu, který vnímá to, co v průběhu dne spotřebujeme, kolik odpadu, plastů či třeba potravin vyhodíme. A co všechno jsme schopni a ochotni udělat proto, abychom přírodu zatěžovali co nejméně. Odměnou ekologického chování je nejen dobrý pocit z ochrany přírody, ale i ekonomická úspora.

reklama

Ekologická domácnost - co to je a jak jí docílit?

Ekologická domácnost se vyznačuje určitými rysy. Všeobecně je možno říct, že během roku spotřebuje 4x-7x méně elektřiny než běžná průměrná domácnost u nás. Snaží se neplýtvat vodou. Ekologická domácnost také pečlivě třídí odpad. V takové domácnosti se používají ekologické čisticí prostředky a plátěné tašky. Aby však byla domácnost skutečně ekologická, je zapotřebí toho udělat ještě více. Pokud chcete vědět, jak můžete svou domácnost proměnit v ekologickou, máme pro vás tipy, jak toho lze dosáhnout.

Tipy pro ekologickou domácnost

Aby ubylo odpadu

 • Každá domácnost vyprodukuje ohromné množství odpadu. Snahou ekologické domácnosti je toto množství snížit. A proto po letech nastal velký návrat k látkovým ubrouskům a papírovým pytlíkům, jež u svačin do školy nahradily igelitové sáčky.
 • Dále se vedle látkových tašek a síťovek využívají i látkové sáčky na ovoce a zeleninu.
 • Objevují se rovněž prodejny, kde je možné různé zboží nakoupit bez obalu.

Šetření s energiemi

K základům každé ekologické domácnosti patří elektrospotřebiče s A+ spotřebou. Všude, snad jen kromě toalety, je záhodno mít úsporné LED osvětlení. V průběhu dne pak ekologická domácnost (pokud je to možné) využívá denní světlo.

Šetřit dále můžete i tak, že zbytečně nesvítíte, když v dané místnosti nejste. Pokud nějaké spotřebiče nepoužíváte, vypínejte je. Vytahujte je ze zástrček i nabíječky. Nutno říci, že režim spánku není zrovna úsporný.

Není nic nového na tom, že milujeme teplo. V zimě proto často své domovy přetápíme. To však není ani zdravé, ani úsporné a vůbec to není ekologické. Optimální teplota by se v interiéru měla pohybovat mezi 20 a 21 °C. V ložnici by dokonce mělo být ještě méně. Víte, že každý jeden stupeň navíc představuje 6 % spotřeby energií navíc?

Čištění a úklid domácnosti

 • Už dávno neplatí, že ruční umývání nádobí je úsporné, dnes je úspornější myčka. Jeden mycí cyklus totiž spotřebuje pouze 12 litrů vody, zatímco běžný způsob mytí 60 litrů.
 • K mytí nádobí v myčce doporučujeme používat ekologické tablety.
 • K čištění domácnosti je vhodné používat ekologické čističe. Hotové zázraky dokáže i jedlá soda, citronová šťáva, sůl, ocet a mýdlové vločky.
 • Používání aviváže není nutné.

Hygiena a kosmetika

 • Ekologická domácnost vnímá i to, jakou kosmetiku a drogerii používáte. Již existuje kvalitní přírodní kosmetika, která je přátelská pro vaši pokožku.
 • Ekologické chování se dotklo i naší hygieny. Koupání tak již není moc trendy. Už dávno je sprchování považováno za praktičtější a úspornější. Ti nejvíce šikovní to dokonce zvládnou během čtyř minut.
 • Při sprchování, ale i při mytí zubů, by se měla zastavovat voda.
 • Úsporu vody vám mohou pomoci zvýšit tzv. perlátory.
 • Porozhlédněte se po koupelně a zvažte, zda skutečně potřebujete například jednorázové vatové tyčinky, kosmetické a hygienické tampóny, či jednorázové pleny. Případně, jestli se doopravdy neobejdete bez papírových utěrek, vlhčených ubrousků apod., na trhu jsou k dostání jejich ekologičtější varianty.

Vaření

 • Nejúspornější a nejvíce ekologická je indukce.
 • Při vaření si ušetříte čas i peníze, když si potřebnou vodu k vaření uvaříte ve varné konvici.
 • Při vaření je úsporné i používání poklice.
 • Výběr plotýnky vždy přizpůsobte velikosti hrnce.

Ekologické může být i zařízení domácnosti

Pakliže chcete mít ekologickou domácnost, je zapotřebí myslet i na to, čím máte svou domácnost vybavenou. Vhodnou podlahovou krytinou je dřevo, případně přírodní linoleum. Jeho výhodou je snadná údržba, dlouhá životnost a pěkná vůně.

Ten nejlepší nábytek je ze dřeva. Jde rovněž o přírodní materiál, který se vyznačuje dlouhou životností a nadčasovostí.

Recyklujte a upcyklujte

Ekologické domácnosti se nebojí být kreativní a dávají starým věcem šanci na život. Ze starého oblečení, povlečení, záclon, nábytku je možné vyrobit nové stylové designové kousky. Starý nábytek je možné proměnit v nový.

Cestování

Většina lidí v dnešní době usedá do auta i ve chvíli, kdy se potřebuje dostat do místa vzdáleného je několik desítek metrů. Není to zbytečné? Pokud chcete být více ekologičtí, než jste byli doposud, choďte více pěšky, jezděte na kole a využívejte více veřejnou dopravu.

Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Dřevo a ekologie v životě člověka 1  fotek

Dřevo a ekologie v životě člověka

Pokud se zajímáte o ekologii, o energeticky úsporné technologie, dřevostavby a podobně, určitě si nenechte ujít Veletrh Dřevo Dubňany 2009. V termínu ...


Ekologické vytápění: odpovědnost i úspora (1) 9  fotek

Ekologické vytápění: odpovědnost i úspora (1)

Regulus je specialista na teplo – a to hned dvakrát. Jednak podstatná část produkce společnosti směřuje k tomu, aby nám v našich domech bylo příjemně, ...


Ekologická vinylová krytina Wineo® PURLINE šetří životní prostředí i naše zdraví 12  fotek

Ekologická vinylová krytina Wineo® PURLINE šetří životní prostředí i naše zdraví

Podlahová krytina by z pohledu uživatele kromě estetického hlediska měla splňovat i vysoké nároky na pohodlnou údržbu a příjemné užívání. S odkazem ...


CIUR získal ocenění za dlouhodobě ekologicky šetrnou výrobu 2  fotek

CIUR získal ocenění za dlouhodobě ekologicky šetrnou výrobu

Akciová společnost CIUR, přední výrobce kvalitních celulózových vláken z recyklovaného papíru a uceleného systému izolací COMPRI, získala významné ...


EKOlogické a EKOnomické praní i dveře 2  fotek

EKOlogické a EKOnomické praní i dveře

Myslíte si, že praní a dveře nemohou mít společný přívlastek EKO? Ale ano, mohou... EKOlogicky a zároveň EKOnomicky lze prát i vybrat interiérové d ...


Ekologicky čistá elektřina z Ústí 1  fotek

Ekologicky čistá elektřina z Ústí

Vodní elektrárna Střekov v Ústí nad Labem vyrobila za první pololetí letošního roku rekordních 56 195 340 kWh ekologické elektřiny, což je o 23 procen ...


Nevyhnutelná budoucnost - ekologické kotle ATMOS 5  fotek

Nevyhnutelná budoucnost - ekologické kotle ATMOS

Už jste slyšeli o nové normě, která začne platit nejpozději od 1. února 2013 a která prakticky zruší staré klasické prohořívací a odhořívací kotle? Za ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
1
0
Gumové těsnění u ledničky Indesit Kuchyně
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Hana
0
0
Myčka AEG 64850 nejde spustit Kuchyně
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Vladimír Beránek
0
Koupě sušičky Yden CI IR D5 Kuchyně
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Ema
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×