Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jaké jsou druhy hydroizolace

Jaké jsou druhy hydroizolace

Každá stavba řeší problém s izolací. Kromě tepelné a zvukové je důležité nepodceňovat ani hydroizolaci, protože pokud se do stavby dostane vlhkost a voda, máme zaděláno na velký problém. Třeba taková plíseň nebývá tou nejhezčí ozdobou a může nám způsobit vážné zdravotní problémy.

reklama

Hydroizolace, jak název napovídá, je izolační technologie, která zabraňuje vodě pronikat do zdiva zvenčí i zevnitř a vytvářet živnou půdu pro vznik plísní. Vlhkost může vstoupit střechou, základy i přes plášť budovy. Tvoří se z různých voděodolných vrstev a materiálů. Používá se např. proti vzlínání vlhkosti ze základů do zdiva, na izolaci balkónů či teras, aby se stékající voda nevsakovala do pláště, na izolaci střech, aby vlhkost nemohla prostoupit z venku dovnitř, ale zároveň aby se uvnitř nesrážela, také je hojně využívána při izolaci koupelen a všech vnitřních prostorů, kde je riziko zvýšené vlhkosti. V neposlední řadě je hydroizolace využívána při stavbách vodních nádrží, septiků nebo bazénů, aby se zamezilo nežádoucímu úniku vody.

Podle druhu používaného materiálu lze hydroizolace rozdělit na živičné, kam se zařazují zejména izolace asfaltové a dehtové, dále na syntetické, což jsou izolace plastové a pryžové a nakonec na polyethylenové a jiné (jílové, skleněné a kovové). Do zvláštní skupiny hydroizolace zařazujeme drenáže, odvodnění, lepenky a penetrace a injektáže.

Modifikované asfaltové pásy

Modifikované asfaltové pásy mají nosnou vložkou upravenou modifikací pro hydroizolační účely. Díky této modifikaci získává asfaltová izolace lepší vlastnosti tepelné, zejména pokud se používá v terénu, kde hrozí výskyt teplot pod bodem mrazu. Tyto pásy pak oproti nemodifikovaným nekřehnou a nelámou se. Naopak při vyšších teplotách nehrozí stékání asfaltu z pásů a jeho celistvost zůstává neporušená. Používají se při izolaci střech nebo spodních staveb. Speciálním výrobkem jsou tzv. Lepenky v kýblu a Lepenka v prášku.

Lepenky

Lepenka je asfaltový pás s kombinovanou nosnou vložkou vyrobený nejčastěji ze skleněného vlákna nebo surového hadru. Speciálním výrobkem je tzv. tekutá lepenka, což je dvousložkový pružný nátěr na bázi disperze a modifikovaných cementových směsí, který po vytvrdnutí vytváří trvalou hydroizolaci. Je vhodný do objektů, kde nehrozí radonové záření. Podružným výrobkem jsou jednosložkové vysoce elastické polymerové izolace určené do koupelen nebo do exteriérů.

Penetrace

Slovo penetrace se volně překládá jako průnik nebo průchod, což má ve stavebnictví pozitivní vlastnosti, protože hovoříme o ochranném nátěru, který proniká do hloubky pro sjednocení a zpevnění podkladu. Penetrované zdivo musí tedy nejprve nasáknout patřičným množstvím směsi (voda, rozpouštědla a chemikálie), aby se zvýšila jeho odolnost vůči pronikající vlhkosti, sjednotila se přilnavost materiálů a zdivo se zpevnilo. Penetrace se používá nejčastěji při konečné úpravě povrchů, pod tapety, dlažbu, obklady a lepené podlahy.

Syntetická hydroizolace

Jedná se o nátěrové hmoty na bázi disperze, které odpuzují vlhkost a zabraňují pronikání vody. Patří sem např. bitumenová stěrka, tekutá lepenka, asfaltový penetrační lak, gumoasfalt nebo voděodolná elastická nátěrová hmota.

Plastová hydroizolace

Tato izolace se vyrábí jako tekutý nátěr nebo ve formě plastových izolačních pásů.
Polyethylenová hydroizolační fólie se používá zejména k izolaci spodních staveb. Chrání stavby nejen před vlhkostí, ale také před účinkem radonu, ropnými, chemickými a odpadními látkami.

Nopová izolační fólie je tvarovaná, hydroizolační, perforovaná a sanační fólie, která se používá ve stavebnictví při sanaci mokrého zdiva, izolaci balkonů, při svislé i vodorovné izolaci nebo při izolaci tzv. zelených střech.

Parozábrana slouží k vnitřní izolaci zdiva proti kondenzaci vodních par v konstrukci. Je to PE fólie o tloušťce max. 0,2 mm. Kromě ochrany zdiva se využije i při izolaci plovoucích podlah a jako separační vrstva. Je téměř univerzální a kromě využití ve stavebnictví ji lze s úspěchem natahovat jako zakrývací fólii nebo v zahradnictví na fóliové tunely.

PVC izolace se používá k izolaci základů, střech a jezírek a vodních ploch.

Geotextilie je doplňkovou izolací, jejíž funkcí je ochrana hlavní izolační vrstvy, filtrace, drenáž a separace. Přírodní geotextilie slouží k dočasné ochraně staveb před mrazem nebo k zavlažování schnoucího betonu. Syntetické geotextilie se používají k trvalé ochraně fólií, které se ukládají do země (izolace u silnic, železnic, skládek, parkovišť, nádrží, tunelů nebo mostů).

Izolace proti vlhkosti - doplňky

Jsou to speciální prvky - tvarovky ztraceného bednění (iglú), uzavírací desky k jejich zakrytí a ochraně před zatečením betonu, difúzní lišty, odvodňovací žlaby, svodové jímky a další.

Drenáže a odvodnění

Patří sem celá řada speciálních výrobků - vsakovací tunely, žlaby, trubky, ukončovací lišty pro nopové fólie a další. Drenáž spolu s hydroizolací pomůže odvodnit vlhký objekt a zbaví ho vznikající plísně. Používá se nejčastěji u starších domů, které se stavěly ještě bez drenáže a kde se vlhkost objevila až po letech.

Obecně platí, že nejefektivnější izolací je větrání. Jsou ovšem místa, kde větrat z nejrůznějších důvodů nelze a tudíž se musíme spoléhat na kvalitně provedenou drenáž a izolaci. Protože bydlení ve vlhkém domě může vyvolat celou řadu zdravotních komplikací u lidí i zvířat, plísně samy o sobě jsou vysokým rizikem a pokud nám vlivem špatně provedené izolace teče bazén, jistě nebudeme jásat. Stačí dbát na základní pravidlo a koupit kvalitní hydroizolační materiál, a pokud sami nezvládneme izolaci provést, obrátit se na prověřené odborníky. Jen tak budeme žít v suchu.

Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Hydroizolace koupelny a sprchy

Stavební konstrukce, které budou přicházet do kontaktu s vlhkostí nebo vodou, je nutné důkladně izolovat. Především se jedná o prostory, jako je koupe ...

Inspektoři nemovitostí radí - Hydroizolace a tepelná izolace 10  fotek

Inspektoři nemovitostí radí - Hydroizolace a tepelná izolace

Ve spolupráci se společností NEMOinspekt pro Vás připravujeme seriál o závadách nemovitostí. Inspektoři z NEMOinspektu se s vadami, nepodařenými re ...


Při stavbě či rekonstrukci koupelny nezapomeňte na hydroizolaci

Pokud stavíte nebo rekonstruujete koupelnu, neměli byste zapomenout na ochranu proti vlhkosti ve všech místech, která mohou přijít do styku s vodou ...

Hydroizolace staveb živičnými stěrkami Murexin - 1.díl 3  fotek

Hydroizolace staveb živičnými stěrkami Murexin - 1.díl

Správně navržená a dobře provedená izolace proti vodě je zárukou dlouhodobé funkčnosti stavebního díla. Vždyť většina poruch staveb je způsobena právě ...


Podlahou unikne až 10 % tepla, je lepší ji zateplit 5  fotek

Podlahou unikne až 10 % tepla, je lepší ji zateplit

Nejenom fasády a střechy je třeba zateplovat. Pro komfortnější bydlení je třeba sáhnout i po zateplení podlahy a nenechat tak teplo unikat touto ce ...


Hydroizolace 5  fotek

Hydroizolace

V koupelně, v prádelně, na balkoně a často i v kuchyni je vhodné, když podlaha nepropouští vodu. Dobrá hydroizolace je nezbytná ve sprše, v bazénu, v ...


Pojistěte si koupelnu dobrou hydroizolací 7  fotek

Pojistěte si koupelnu dobrou hydroizolací

Ať stavíte novou, nebo jste se rozhodli rekonstruovat tu původní, nevynechávejte ve svých plánech hydroizolaci koupelny. Důkladná ochrana materiálů ...


Hydroizolační systém UNI-IZOL 8  fotek

Hydroizolační systém UNI-IZOL

Systém UNI-IZOL je jednoduchá sestava hydroizolačních a sanačních prostředků pro ochranu staveb před vlhkostí a pro sanaci již vlhkých staveb. Pomáhá ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Fiber Optics Technician Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 14.11.2019 16:09 angeleena
3
Výměna kapajícího kohoutu Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:17 Jakub
2
PROSIM PORADTE Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:03 Petra
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Plíseň kam se podívám Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 27.5.2017 08:25 Věra
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
tepelná izolace u sporáku Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Roman Brauner
0
Vlhkost půdy. Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jindra
0
Izolace nového sklepa a vlhkost Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jarmila
0
zateplení pochozí půdy Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Matej
3
Výměna kapajícího kohoutu Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:17 Jakub
2
PROSIM PORADTE Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:03 Petra
2
Plíseň kam se podívám Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 27.5.2017 08:25 Věra
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Fiber Optics Technician Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 14.11.2019 16:09 angeleena
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×