Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Mechové terárium vám přinese kousek lesa do bytu a nepotřebuje ani velkou péči

Mechové terárium vám přinese kousek lesa do bytu a nepotřebuje ani velkou péči

Přírodu potřebujeme všichni, i ti, kdo jsou vyloženě panelákový typ. Někomu se to daří více, někomu méně. Zelená barva je příjemná, bydlení zútulní a osvěží. Pokud ale na kytky doma nemáte prostor nebo čas, zkuste nenáročné mechové terárium. Postačí malá skleněná nádoba, přírodní mech a máte malý kousek lesa doma. Nepotřebuje žádnou velkou údržbu a můžete si vytvořit i malou pohádkovou zahrádku.

reklama

Mechové terárium je skvělá možnost, jak lze pěstovat zelené rostliny doma, a přitom si jich nemusíte skoro vůbec všímat. Pokud máte malý byt, přesto jim i tak určitě najdete nějaké vhodné místečko. Klidně na nočním stolku. Péče je opravdu minimální. Terárium vytvoříte, zavřete a rostlinky uvnitř stačí jednou měsíčně pokropit vodou z rozprašovače. První terárium prý vzniklo náhodou. Jistý botanik sledoval vývoj motýlů. Jejich zakuklené larvy měl uložené ve skleněné nádobě, aby je mohl pohodlně pozorovat. Postupně se tam začaly tvořit i nové malé rostlinky a tak vznikla první zahrádka uzavřená ve skle. Pro vytvoření vám postačí skleněná nádoba, klidně malé akvárium. Může být i kulaté, rostlinám to vadit nebude. Pokud budete pěstovat i nějaké sukulenty nebo tilandsie, tak nechte nádobu otevřenou. Tyto květiny potřebují, aby jim cirkuloval vzduch. Mech a kapradiny můžete uzavřít. Udržíte tak vlhké prostředí delší dobu a péče o ně bude ještě pohodlnější.

Hezky budou vypadat kousky kůry, vetší kámen nebo kus zdravého dřeva. Sukulenty jsou malé nenáročné rostliny, které si umí udržet dlouhou dobu vnitřní vláhu. Stačí je umístit na štěrk nebo písek. Péče o ně je podobná jako u kaktusů, jsou velmi nenáročné na zalévání a postačí jim malý prostor pro růst.

Tilandsie jsou zajímavé rostliny podobné travinám. Pomocí dlouhých kořenů visících ve vzduchu se uchycují na rostlinách, stromech nebo skalách. Můžete je tedy umístit na menší kus kamene nebo dřeva. Budou maximálně spokojené a vaše mechové terárium bude o to zajímavější. Kapradiny malou domácí zahrádku ve skle také příjemně pozvednou na vyšší úroveň a nevyžadují zvláštní péči. Pokud budete nádobu uzavírat, použijte skleněný, keramický nebo korkový poklop.

Jak vytvořit mechové terárium

  • Sežeňte si vhodnou skleněnou nádobu. Můžete použít malé hranaté akvárium a se zahrádkou si vyhrát, různě ji měnit, vylepšovat a dekorovat. Pro opravdu nenáročné jednoduché terárium zvolte malou skleněnou nádobu. Na trhu seženete různé skleněné baňky, kulaté nádoby, vázičky nebo použijte klidně hezčí a dobře vypláchnutou zavařovací sklenici. Nezapomeňte na vhodné víčko.
  • Připravte si mech, kamínky, sukulenty a dekorace. Cokoliv, co se vám bude hodit a vejde se do vybrané nádoby. Vše jsou malé věci, se zařizováním si tedy můžete vyhrát. Nebo jen vložte mech do nádoby a uvidíte.

  • Pokud má nádoba malý otvor, tak použijte pro vkládání pinzetu. I do vázičky nebo baňky s dlouhým a úzkým hrdlem zvládnete vložit jednotlivé dekorace a rostlinky. Nasypte nejdříve zeminu a štěrk, pomozte si papírovým trychtýřem. Pak postupně vložte vše ostatní. S rostlinami manipulujte hodně opatrně. Výrobu si užívejte.
  • Nakonec nádobu pokropte vodou, pokud je potřeba, uzavřete a můžete ji umístit na své místo. Baňky je možné pověsit. Rosení opakujte jednou za dva až čtyři týdny.

Péče o mechové terárium

  • Mechy a kapradiny zvládnou i temnější místo, takže se hodí i tam, kde by jiné rostlinky strádaly. Nebojte se je pověsit do méně světlé chodby, do kouta, nebo umístit někde dál od oken. Uvidíte sami, jak se jim bude dařit. Vláhu potřebují zhruba jednou za měsíc, hlavně pokud bude nádoba uzavřená.
  • Sukulenty a ostatní rostlinky potřebují o něco více světla. Malé nádobky ale snadno přemístíte podle potřeby. Nezapomeňte nechat nádobu otevřenou a zavlažujte dvakrát do měsíce. Prospívá jim umístění na okně a letnění.
  • Pomocí různých dekorací, malých sošek, kamínků nebo mušliček si můžete s dekorováním vyhrát. Stačí malý detail. U větších nádob si můžete vytvořit malou zahrádku, umístit i malý stromeček, bonsaj nebo keříček. Jsou vhodné i pro ty, co chtějí mít zelené a živé akvárium, ale nechce se jim krmit rybičky.

Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Oblíbené pokojové rostliny 5  fotek

Oblíbené pokojové rostliny

Jsou pokojové rostliny, které v některých letech mají lidé raději než v letech jiných. Některé z pokojovek jsou stálice, například africké fialky zdob ...


LIGNOHUMÁT pro všechny rostliny 3  fotek

LIGNOHUMÁT pro všechny rostliny

Chcete aby vaše zahrádka kvetla a plodila? Nevíte si s tím rady. Máme pro vás pomocníka. Lignohumát značky HORTUS je univerzální a jednoduše aplikovat ...


Které rostliny se k sobě hodí? 6  fotek

Které rostliny se k sobě hodí?

Při zakládání osevního plánu především ti, co začínají, pokládají otázku, které rostliny se k sobě hodí a kde bychom špatnou výsadbou mohli uškodit ...


Aby se nádobovým rostlinám dařilo 5  fotek

Aby se nádobovým rostlinám dařilo

Abychom rostliny v nádobách správně „nastartovali“ pro přicházející letní sezonu, je velmi důležité držet se několika zásad. Ať už pokojové nebo i nád ...


Hnojení pokojových rostlin 2  fotek

Hnojení pokojových rostlin

Kdo by nechtěl mít doma palmu, jež by do bytu přinesla kousek vzdálených světů? Pořádná palma se ale všude nevejde. Tropickou zeleň však můžeme docela ...


Mykorhizní přípravky pro pěstování rostlin aneb jak na pěstování rostlin bez chemie 12  fotek

Mykorhizní přípravky pro pěstování rostlin aneb jak na pěstování rostlin bez chemie

Řada pěstitelů se snaží vrátit k tradicím našich předků a k jejich hluboké moudrosti a znalosti přírodních zákonitostí. Na druhou stranu jsme terčem v ...


Výběr vhodné nádoby na pěstování rostlin 13  fotek

Výběr vhodné nádoby na pěstování rostlin

Tradice pěstovat rostliny v nádobách vychází z prastaré snahy člověka o něco pečovat a ošetřovat. S rostlinami v nádobách se setkáváme ve všech ant ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×