Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Co je lehký beton a k čemu jej použít?

Co je lehký beton a k čemu jej použít?

Pokud se řekne, že je něco lehké, vyvolá tato informace u většiny z nás dojem malé hmotnosti. V souvislosti s prací je to pak snadný postup. A co takhle zkombinovat obě dvě vlastnosti dohromady? Materiál, který se tímto charakterem může pochlubit, je beton, ovšem ne klasický, jak jej známe, ale Liapor Mix.

reklama

Tento materiál se skládá z keramzitových kuliček různého průměru, které jsou propojeny cementem, plnivy a vodou. Průměr keramzitových kuliček určuje druh a použití lehkého betonu. To znamená, že Liapor Mix s kuličkami 4-8 mm má hrubou strukturu, zatímco Liapor Mix Final s kuličkami 1–4 mm má naopak strukturu jemnou. Základní vlastností, kterou dělá Liapor Mix zajímavým pro stavebnictví, je jeho nízká hmotnost, což v praxi znamená cca 600 kg/m3. Ve srovnání s klasickým betonem je tato hodnota čtvrtinová. Přitom se však jedná o standardně pevný beton s dlouhou životností.

Liapor Mix a příklady jeho použití

Lehký beton, tedy Liapor Mix, použijeme v případě, že budeme potřebovat vytvořit nějakou rovnou a pevnou vyrovnávací vrstvu, která bude sloužit jako podklad pro budoucí realizaci nášlapné vrstvy nové podlahy – například pod keramickou dlažbu, dřevěnou plovoucí podlahu apod. Jeho stěžejní vlastnost vynikne zejména u rekonstrukcí, protože nezatíží stávající konstrukci svou vahou. Ale stejně dobře může posloužit u novostaveb. Často například řešíme u nového domu požární ochranu inženýrských sítí, nebo prostě jen potřebujeme někde něčím vyplnit nějaký prostor. Například u starších a historických objektů se Liapor Mix velmi dobře hodí jako výplň míst mezi klenbami nebo trámy, kde budete následně realizovat novou podlahu.

Jak již bylo naznačeno, existují dva druhy lehkého betonu, které se liší hrubostí své struktury. V praxi to znamená, že například hrubší Liapor Mix použijete v první fázi pro nejrychlejší výplň nějakého prostoru a finálním Liapor Mix Final zakončíte vyrovnávací podklad, na který pak již můžete pokládat nášlapnou vrstvu podlahy. Bez Liapor Mixu Final by bylo nutné povrch betonové vrstvy ještě opatřit stěrkou, aby se na něj dala instalovat jakákoliv dlažba či finální podlaha.

K dalším pozitivním vlastnostem, které je třeba zmínit, jsou dobré tepelně-izolační vlastnosti, jež vyplývají z charakteru základního materiálu, kterým je keramické kamenivo. Současně má tento nenasákavý materiál výborné protipožární vlastnosti. Při jeho realizaci není zapotřebí vytvářet dilatační spáry, neboť Liapor Mix nepraská a dobře se propojí s okolními materiály. A posledním trumfem je jednoduchost aplikace, neboť Lias Vintířov, jako výrobce, dodává na trh Liapor Mix (Liapor Mix Final) jako připravenou suchou směs.

Postup přípravy Liapor Mix

Není nic jednoduššího, než příprava lehkého betonu Liapor Mix (Final). Nejprve očistíme od hrubých nečistot místo, které budeme zasypávat, nebo vyrovnávat. Pak jen stačí předpřipravenou směs zalít vodou, a to v důležitém poměru 4 až 5 litrů na jedno 30litrové balení. Směs následně poctivě promícháme, ale nepoužijeme vrtačku s vysokými otáčkami, aby nedošlo k znehodnocení Liapor Mixu. Mícháme zhruba 2 až 3 minuty. Posléze můžeme standardním způsobem lehký beton nanášet. Vyrovnání docílíme klasickou zednickou latí. Jestliže jsme rozhodnuti použít oba druhy lehkého betonu, pak můžeme jemnější Liapor Mix Final nanášet bezprostředně na hrubou vrstvu Liapor Mixu (jen nesmíme na tu spodní vrstvu šplápnout). Podklad budoucí podlahy je pochozí po 24 hodinách, ale k úplnému vyschnutí potřebujeme 4 až 7 dní (záleží na klimatických podmínkách).

Příprava směsi v míchačce nebo v zednické kádi

Ještě mějme na paměti, že pokud budeme vyrovnávat starou dřevěnou podlahu, musíme mezi lehký beton a dřevo instalovat separační folii. Spotřeba materiálu je přibližně 34 kg na 1 m2 a 50 mm silnou vrstvu. Realizaci bychom neměli provádět, pokud okolní teplota klesne na 5 °C.

Na snímcích jsou ukázky realizace lehkého betonu Liapor Mix Final v bytovém domě, kde se majitel rozhodl zhodnotit suterén na nové kancelářské prostory. Aplikace trvala jeden den.

Další informace i názorné video nalezne na www.liapor.cz.

Autor: Liapor (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Jak nejrychleji udělat novou podlahu 6  fotek

Jak nejrychleji udělat novou podlahu

Stavba nové podlahy je obvykle součástí každé trochu větší rekonstrukce. A protože od podlahy vše začíná, je opravdu důležitá. Někdy si ovšem lámem ...


Jak se dělá podlaha z lehkého betonu Liapor Mix a Liapor Mix Final

Stavíte nebo rekonstruujete dům a přemýšlíte, jaký výběr podkladu podlahy bude tím nejlepším? Podívejte se na video, jak se dělá podlaha z lehké su ...

Použití lehkého betonu u rekonstrukce podlahy 9  fotek

Použití lehkého betonu u rekonstrukce podlahy

Při rekonstrukci domu nebo některých jeho místností, například v podkroví, musíme ve většině případů přistoupit k pokládce nové podlahy. Možností m ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zbělení cihel s vodním sklem Stavební materiály
Poslední příspěvek: 21.6.2016 10:27 Pavel Dufek
0
střecha podzemního domu Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Nová koupelna-vybavení Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 adéla malá
0
instalace odpadů pvc Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Betonové tvárnice Svahovka Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 roman suchánek
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zbělení cihel s vodním sklem Stavební materiály
Poslední příspěvek: 21.6.2016 10:27 Pavel Dufek
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×