Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Kvalitní okno je základem spokojeného bydlení

Kvalitní okno je základem spokojeného bydlení

Každý výrobek jednou doslouží a o oknech to platí dvojnásobně. Stará okna většinou nevyhovují stále náročnějším parametrům na jejich tepelné vlastnosti. Jestliže venku zafouká a v bytě se začínají pohybovat záclony, je nejvyšší čas uvažovat o jejich výměně. Nejde přitom o nikterak levnou záležitost. Pokud tápete a potřebujete poradit, neváhejte se poradit s odborníky na specializovaném portálu NejŘemesníci.cz.

reklama

Na výměnu oken si připravte dost peněz. Šetření zde není na místě. Počítejte s tím, že na patrový rodinný domek vás to přijde na několik set tisíc korun. Obyčejná plastová okna přijdou zhruba na 250 tisíc a dřevěná na 400 tisíc korun. O dalších kombinacích (hliník, dřevohliník, a podobně) ani raději nemluvíme. K tomu je nutno připočítat ještě práci řemeslníků…

Univerzálně dokonalé okno neexistuje, vždy záleží na konkrétním použití. Pro budovy k bydlení se dnes používá tzv. solární zasklení s vysokým solárním faktorem nad 60 %, které má vysoké zisky i v zimním období a může uspořit až 10 % energie na vytápění oproti běžným zasklením. Pro administrativní budovy, které mají větší míru prosklení a potýkají se s častým přehříváním, se spíš hodí zasklení s nižší solární propustností pod 50 % a s lepšími izolačními parametry pod 0,5 W/(m²K). Rovněž je možné použít různá zasklení pro různě orientovaná okna.

Hlavně jde o izolace

Kvalita okna se především pozná podle jeho izolačních vlastností. V probíhajících zimních měsících procházejí právě tyto vlastnosti zatěžkávací zkouškou a jejich (ne)kvalita se vždy projeví. Buď pozitivně nebo negativně na pohodlí v domácnosti nebo výdajích za vytápění. Pokud okna v nastávající „zimní zkoušce“ selžou, definovali jsme sedm klíčových kritérií, podle kterých může každý vybrat kvalitnější okna, která příští zimu nezklamou.

Při výběru okna je nutné se zaměřit na následujících kritéria. Pokud se jich bude kupující při výběru držet, dočká se oken, která v místnosti udrží teplo, propustí více slunečního světla a zamezí nepříjemnostem typu zatékání či rosení na skle:

1) Prostup tepla celým oknem

Klíčovým faktorem pro tepelně izolační vlastnosti okna je hodnota součinitele prostupu tepla oknem Uw (w = window). Popisuje ztrátu tepla oknem zevnitř směrem ven, měřenou ve wattech na čtvereční metr a kelvin [W/(m²K)]. Obecně platí, že čím nižší je tento součinitel prostupu tepla, tím větší je izolační účinek okna a tím i úspora energie. Při porovnávání nabídky oken tedy stačí porovnat hodnotu Uw a zjistit, které okno propouští více tepla. Pokud máte starší okna, prostup tepla a výdaje spojené s vytápěním mohou být výrazně vyšší v porovnání s okny moderními. Kvalitní okna z profilů třídy A výrazně zlepšují tepelnou izolaci objektů a zajišťují tak příjemné vnitřní klima při nižší spotřebě energie. Již snížení hodnoty Uw o 0,1 W/(m²K) způsobuje zajímavou roční úsporu nákladů na vytápění domu.

2) Středové těsnění

Často se zapomíná na fakt, že tepelně izolační i jiné schopnosti okna jsou výrazně ovlivněny těsněním. Proto odborníci doporučují se při výběru okna ptát výhradně na produkty s tzv. středovým těsněním. Jde o třetí okenní těsnění, jež je skryto v prostoru mezi křídlem a rámem okna a tento prostor rozděluje na chladnou a teplou část. K čemu je dobré středové těsnění? Představuje obrovskou výhodu pro okna, která mají být osazena v obyvatelných místnostech rodinných domů. Středové těsnění zajišťuje oknům lepší tepelně izolační vlastnosti, lépe tlumí hluk a rovněž lépe utěsní křídlo k rámu. Má především zásadní vliv na to, zda se vám nová okna budou, nebo nebudou rosit.

3) Prostup tepla rámy okna

Teplo logicky uniká i skrze rámy a tento prostup tepla je určován hodnotou součinitele Uf (f = frame). Samostatně tato hodnota nevypovídá o vlastnostech celého okna, ale má vliv například na kondenzaci vodní páry. Obecně platí, že čím nižší hodnota prostupu tepla rámy, tím vyšší je odolnost proti kondenzaci vodní páry na povrchu profilu.

4) Solární zisky tepla okny

Parametr "g" je koeficient propustnosti celkové energie slunečního záření udávaný v %. Skládá se z přímé transmise energie a sekundárního výdeje tepla směrem dovnitř, který vzniká dopadem slunečních paprsků na prosklenou plochu okna. Čím větší je hodnota koeficientu g, tím větší je pasivní solární zisk energie, a tudíž do interiéru při oslunění proniká oknem více tepla.

5) Parametry distančního rámečku mezi skly

Hodnota ψ [W/mK] udává množství tepelné energie, která uniká vlivem rámečku na okrajích zasklení, který odděluje jednotlivé tabule skla. Platí čím nižší hodnota, tím lepší. Tento parametr má zásadní dopad na teplotu povrchu skla v oblasti distančního rámečku. Ovlivňuje, zda na skle v oblasti rozhraní skla a zasklívací lišty může za určitých podmínek docházet k rosení, tedy srážení vodní páry.

6) Odolnost proti zatékání

Schopnost okna odolat současnému působení větru a deště – odborně řečeno „hnaného deště“ - je při výběru okna rovněž důležité zohlednit. Tato schopnost je obvykle označována třídami, např. 7B, 9A nebo písmenem E a číslem. Platí čím vyšší číslo třídy, tím vyšší odolnost okna proti zatékání.

7) Schopnost tlumit hluk

Míru izolace okna proti hluku určuje tzv. index vzduchové neprůzvučnosti – Rw[dB]. Platí čím vyšší hodnota, tím více okno proti hluku izoluje. Standardní základní hodnota pro plastová okna je zhruba Rw= 32[dB].

Autor: NejŘemeslníci (text a foto), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Péče o dřevěná okna od A do ZET 3  fotek

Péče o dřevěná okna od A do ZET

Okna si kupujeme na celý život. Investice do nich není malá, proto se o ně musíme dobře starat. Každý materiál vyžaduje jinou péči. Plastová okna s ...


Okna napoví o charakteru domu 5  fotek

Okna napoví o charakteru domu

Stavíte nový dům nebo stojíte před rekonstrukcí starého? Tak vás jistě nemine rozhodnutí týkající se výběru oken. Podobně jako v jiných odvětvích i ...


Postup montáže oken 6  fotek

Postup montáže oken

Žádná věda, řeknete si. Je to přece “jenom” montáž oken. Když se ale neprovede správně, máte o problémy postaráno. Pojďme se tedy podívat, jak na t ...


Starší okna mohou sloužit, pokud je zateplíte 5  fotek

Starší okna mohou sloužit, pokud je zateplíte

Není jiná možnost, jak se vypořádat s netěsnícími starými okny, než jejich zateplení. Je třeba zamezit úniku tepla a tak zbytečným výdajům. A může ...


Zateplit okna se vyplatí 2  fotek

Zateplit okna se vyplatí

Máte pocit, že vaše okna již netěsní tak dobře, jako na začátku? Jakmile začne unikat teplo, stoupnou náklady na vytápění. A i když se vyplatí poří ...


Aby nová okna dobře sloužila 4  fotek

Aby nová okna dobře sloužila

Máte v bytě nebo rodinném domku stará okna a pomalu přemýšlíte o jejich náhradě? Podívejme se podrobněji na otázky, které si kladou ti, kteří přemý ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
1
Jak opravit laminátové dveře Okna a dveře
Poslední příspěvek: 10.10.2018 09:33 Tonda
1
Koupě z internetu Okna a dveře
Poslední příspěvek: 20.5.2018 13:14 Jan
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Poškozené interiérové dveře - dýha Okna a dveře
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 hit
0
vrata z desek Okna a dveře
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Libor
0
Zazděné okno zevnitř Okna a dveře
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Koupě z internetu Okna a dveře
Poslední příspěvek: 20.5.2018 13:14 Jan
1
Jak opravit laminátové dveře Okna a dveře
Poslední příspěvek: 10.10.2018 09:33 Tonda
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×