Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Zjistěte včas únik plynu

Zjistěte včas únik plynu

Únik plynu je i v dnešní moderní době plné moderních přístrojů a detektorů strašákem nejednoho uživatele plynového spotřebiče, a je samozřejmě nutné být na takovou možnost připraven a vědět, jak únik plynu zjistit a jak se zachovat.

reklama

Uniká vám plyn?

Zjistit, zda plyn uniká, se dá několika způsoby. Vždy ale buďte obezřetní – pokud máte podezření, že plyn uniká, zajistěte dostatečné větrání v místnosti a vyvarujte se čehokoli, co by mohlo způsobit jiskření.

 • Nejběžněji se dá únik plynu zjistit typickým zápachem. Zemní plyn je sice sám o sobě bez zápachu, ale právě kvůli bezpečnosti je odorizován sloučeninami síry a zapáchá již při nízkých koncentracích.
 • Pokud chcete zjistit, zda plyn uniká z určitého místa, použijte následující způsob – do misky s vodou zamíchejte několik lžic mýdla (asi jako na bublifuk), plyn zapněte a vodu s mýdlem naneste na místo, kde k úniku dochází. Vzniklé bubliny jsou známkou toho, že tomu tak opravdu je.
 • Na plyn přítomný ve vzduchu můžou také ukazovat závratě, nevolnost, přičemž tyto příznaky na čerstvém vzduchu opět odezní.
 • Zkontrolujte také okna – nadměrná kondenzace na tabulích může být také důsledkem výskytu plynu.
 • Ukázat únik plynu může také plynoměr, který bude i při vypnutí všech plynových spotřebičů ukazovat spotřebu.
 • Spolehněte se na moderní přístroje – detektory ohlásí zvýšenou koncentraci plynu zvukovým signálem.

Dalším problémem při zjištění úniku zemního plynu je vznik oxidu uhelnatého, který vzniká při nedokonalém spalování plynu. A jeho přítomnost nelze lidskými smysly odhalit, k jeho zjištění je nutné použít detektor.

 • Příznaky otravy oxidem uhelnatým jsou malátnost, bolest hlavy, závratě a nevolnost. Následně červená pokožka těla, stoupá teplota a postižený upadá do bezvědomí. Velmi brzy pak dochází k úmrtí.
 • Největší riziko je v malých místnostech, které se špatně větrají, typicky třeba koupelny, kde je umístěný plynový kotel. Rizikovější jsou také teplé letní dny, kdy se v komíně nevytvoří zpětný tah a zplodiny spalování se vracejí do místnosti. Stejné riziko je tu i v případě, že jsou komín či kouřovody ucpané, nepodceňujte tedy ani jeho pravidelné revize.

Jak jednat

Pokud máte podezření, že plyn uniká, a dokonce jste přišli na to jakým způsobem, rychle jednejte.

 • Zhasla-li vám na chvíli plotýnka, na které vaříte, postačí plyn vypnout a vyvětrat.
 • Vypněte co nejdříve přívod plynu. Je dobré vědět, kde se ventil nachází a jak přívod vypnout ještě předtím, než to budete skutečně potřebovat.
 • Otevřete dveře, okna, vyvětrejte, abyste dostali co nejvíce plynu z místnosti.
 • Neotvírejte oheň, nepoužívejte ani elektrické spínače, tedy ani světla, jiskry by mohly způsobit vznícení plynu. V dané místnosti ani nepoužívejte telefon, pomoc přivolejte odjinud.
 • Je-li třeba varovat sousedy, nezvoňte na zvonek a nepoužívejte výtah.
 • Zavolejte pohotovostní linku 1239, která funguje nonstop a zdarma. Pokud máte pocit, že plyn uniká v místech, kam nemáte přístup, volejte kromě pohotovostní linky i policii a hasiče.

Prevence je základ

Stejně jako v jiných oblastech, i zde je nejdůležitějším prvkem prevence. Kontrola a včasné zjištění úniku plynu ušetří mnoho nervů, finančních prostředků a také zdravotních problémů, které by závady mohly přinést.

 • Při vaření a pečení na plynovém sporáku dejte pozor na neobvyklý zápach, který může ze spotřebiče vycházet. To samé platí o jakýchkoli podezřelých zvucích, které zaznamenáte. Plameny hořáků by měly být modrou barvu. Žlutá či oranžová také ukazují na unikající plyn.
 • Větrejte pravidelně všude tam, kde se plynové spotřebiče nachází.
 • Spotřebiče servisujte dle pokynů výrobce – pravidelné prohlídky jsou důležité. Nejčastěji se jedná o roční interval.
 • Pořiďte si detektory – ať už jde o detektory spalin, které určí nebezpečné koncentrace oxidu uhelnatého, nebo detektory plynu, které spustí zvukovou signalizaci, pokud plyn ve vzduchu přesáhne pěti až deseti procent dolní meze výbušnost. Vhodné jsou zejména do míst, kam nechodíte tak často, například ve sklepích či technických místnostech, a také pro seniory.

Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Meva - grilování na plný plyn 13  fotek

Meva - grilování na plný plyn

Grilování na plyn - BERBECUE DE LUXE od společnosti Meva jsme tu již jednou představili. Na konci dnešního článku ještě ukážeme, jak se napojuje re ...


Za nehody a otravy plynem většinou může nesprávné používání plynových spotřebičů 3  fotek

Za nehody a otravy plynem většinou může nesprávné používání plynových spotřebičů

V zimním období se bohužel už tradičně setkáváme se zprávami o různých nehodách a často i smrtelných otravách v souvislosti s provozem plynových spotř ...


Snižování výdajů za plyn může být zábava! 4  fotek

Snižování výdajů za plyn může být zábava!

Existují různé způsoby, jak snížit výdaje své domácnosti za energie. Ale zahrát si hru, pobavit se a získat poukaz na plyn, který mi sníží zálohy a ...


Dvě třetiny lidí volí k vytápění plyn 3  fotek

Dvě třetiny lidí volí k vytápění plyn

Stavební firmy instalují do domů či bytů nejčastěji kotle na plyn. Druhým nejoblíbenějším způsobem vytápění jsou tepelná čerpadla (ve 14 %). Pokud ...


Dodavatele plynu chce změnit třetina Čechů, stačí na to 15 minut 4  fotek

Dodavatele plynu chce změnit třetina Čechů, stačí na to 15 minut

Podle průzkumu agentury MillwardBrown o změně svého dodavatele uvažuje 33 % českých domácností odebírajících zemní plyn. Důvod je prostý – úspora a ...


Plynové kondenzační kotle mají vysokou účinnost 8  fotek

Plynové kondenzační kotle mají vysokou účinnost

V létě nás otázka vytápění příliš netrápí, sluníčko vše vyřeší za nás, ale s příchodem sychravého počasí si častěji připomeneme, že topná sezóna je ...


Radíme: Plynový nebo elektrický sporák? 2  fotek

Radíme: Plynový nebo elektrický sporák?

Při této volbě záleží samozřejmě především na dispozicích vaší kuchyně, ale pokud máte možnost elektřiny i plynu, budete muset zvážit, co je pro vá ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×