Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jakými způsoby lze zastínit pergolu?

Jakými způsoby lze zastínit pergolu?

Venkovní posezení patří k neodmyslitelným letním činnostem. Není nad to se v horkých letních měsících ukrýt před slunečními paprsky a ve stínu se nechat osvěžit příjemným vánkem vzduchu. Ideálním místem kde takto strávit horké letní dny je Pergola. Pokud ji už máte nebo uvažujete o její výstavbě dříve nebo později budete řešit jak nejúčinněji a nejpohledněji ji zastínit, tak aby jste se zde v letním pařáku neupekli a aby posezení bylo příjemné a osvěžující.

reklama

Vrchní zastínění se primárně používá jako ochrana před slunečními paprsky a deštěm. Boční slouží především k zajištění soukromí a jako zástěna před nepříjemným větrem, který by vás mohl z příjemného posezení rychle vystrnadit. Je dobré si dobře rozmyslet, kde pergolu umístíme. To může mít zásadní vliv při volbě jejího zastínění. Zvažte také rozmístění stromů a rostlin v blízkosti místa, kde chcete pergolu umístit. Ty mohou pergolu částečně či zcela zastínit a tím problém vyřeší za vás. Berte také v potaz, z jaké strany nejvíce fouká. Způsobů zastínění je mnoho. Pojďme si tedy představit ty nejpoužívanější.

„Zelená střecha“

Nejkrásnější, nejpřirozenější a nejpracnější. Rostliny udržují vzdušnou vlhkost, harmonizují vzduch i prostředí, dodávají na estetičnosti a zelená barva třepajících se listů přináší uklidnění. Pnoucí rostlinu můžeme k pergole vysadit nebo je pěstovat v květináčích v případě, že se pergola nachází na terase, kde výsadba možná není. Použít můžeme révu vinnou, které nás navíc na podzim obdaruje sladkými hrozny. Rostliny jsou nenáročné a rostou rychle. Dále se nabízí například psí víno nebo břečťan. Ten je navíc stálezelený, takže si „zelenou střechu“ budete moci užívat celoročně.

S každou rostlinou ovšem také přichází její opečovávání a údržba. Pravidelný řez, zalévání a opad listí na podzim vyžaduje práci navíc. Rostliny také mohou být útočištěm hmyzu, případně ptactva. Tak pozor, aby vám něco nebo někdo nespadlo do kafe nebo na kousek bábovky.

Rohože a textilie

Levným a rychlým způsobem se dá pergola zastínit také rohožemi z rákosu nebo z bambusu. Ty seženete v každém větším zahradnictví nebo obchodě pro kutily. Rákos je lehký a vytváří příjemný polostín. Vydrží ovšem méně než rohož z bambusu. Při pořízení bambusové rohože počítejte s vyšší pořizovací cenou. Oba materiály se dají použít jak na vrchní, tak i boční zastínění. Další jednoduchou variantou pro vytvoření stínu po pergolou je pořízení tkané textilie. Nejlepší jsou ty vyrobené z přírodních materiálů jako je konopí, len nebo juta. Jsou lehké, prodyšné a v mnoha barevných variantách, takže si každý přijde na své.

Markýzy

Jedním z možných způsobů k zastínění pergol či zimních zahrad je dozajista markýza. Jedná se o elegantní způsob, který nejen že brání slunečním paprskům a UV záření, ale je vhodný i jako ochrana před dešťovou přeháňkou. Výhodou markýzy je schopnost roztahování a stahování v závislosti na počasí. Standardně jsou vybaveny motorkem. Látky jsou primárně určeny proti ostrému slunci, ale odolají i mírnému dešti. Na trhu je k dostání mnoho druhů, ze kterých si vybere každý.

Baldachýny

Baldachýny se montují přímo pod střechu pergoly. Mohou být ovládány manuálně nebo stejně jako markýzy elektromotorem. Jedná se o velmi pěkný a elegantní způsob zastínění. Baldachýnová látka bývá lehká, vzdušná a speciálně upravena tak, aby odrážela co největší množství slunečních paprsků a UV záření. Baldachýn je zavěšen na kovových lankách. Látka není smotaná do role, ale po délce je vyztužena vždy po cca 30 centimetrech. Po roztažení tak díky podvěsům dostaneme vzdušný a velmi pohledný vzhled, který nabudí tu správnou středomořskou atmosféru.

Slunolamy

Další možností vrchního i bočního zastínění je použití posuvných nebo pevných treláží - slunolamů. Ty se vyrábí ze dřeva a jsou umístěny buď napevno nebo v kolejnicích. Dají se tak posouvat podle toho odkud zrovna svítí a jak velká je intenzita slunečních paprsku nebo větru. Dřevo je pěkný, přírodní materiál který se hodí ke každé stavbě. Dřevěné lamely ve slunolamech jsou umístěny napevno. Není zde tedy možnost regulace zastínění, tak jak to je u klasických okenních žaluzií.

Rolety

K bočnímu zastínění se nejlépe hodí použití rolet. Moderní druhy nejenže brání slunečním paprskům, ale mají rovněž výborné tepelně izolační vlastnosti. Látka je schopna odrazit 80-85% tepla a zajistit tak příjemné klima uvnitř pergoly. Výhodou je též její odolnost vůči větru, takže i domečky postavené na Větrných Hůrkách si již mohou vychutnat venkovní posezení každý den. Některé typy rolet rovněž zajistí zastínění bez ztráty výhledu do okolí. Zkrátka vy vidíte ven, ale nikdo nevidí na vás. Dobré, že? Ale pozor! Jakmile se začne smrákat a vevnitř rozsvítíte, vše se otočí. Vy nevidíte ven a všichni venku vidí dovnitř. .

Pro který typ se rozhodnout?

Nabídka zastínění na trhu je velká. Přemýšlíte-li o tom pravém pro vaši pergolu, určitě zvažujte k jakému účelu bude primárně sloužit: slunce, vítr, zajištění soukromí atp. Dále jaký typ je vám blízký a bude se hodit do prostředí vašeho pozemku a domu. Z finanční pohledu lze zastínění vyřešit za pár stovek korun pokud volíme variantu „udělej si sám“ pomocí textilie nebo rohoží. Pro šikovné české ručičky žádný problém. Chcete-li sofistikovanější systém, kvalitní materiály a zpracování a montáž počítejte s investicí pět až dvacet tisíc korun v závislosti na velikosti pergoly. Tak jako tak získáte příjemnější a útulnější místo pro posezení s rodinou a přáteli.

Autor: Josef Dušek (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Pergoly, altánky, loubí – konstrukce 25  fotek

Pergoly, altánky, loubí – konstrukce

Základem při stavbě pergoly nebo jiné zahradní stavby je vytvoření rovného podkladu. Někdy je také možné, sluší-li to stavbě, nebo když není jiná možn ...


Než začnete stavět pergolu svépomocí 27  fotek

Než začnete stavět pergolu svépomocí

Jaro je v plném proudu a někteří z vás se nadšeně vrhli na zahradu a začali vymýšlet, jak ji vylepšit. U mnohých padl návrh – postavíme si pergolu.


Zastřešení pergol – jak vybrat vhodnou krytinu 7  fotek

Zastřešení pergol – jak vybrat vhodnou krytinu

Po zimě je zpět slunečné počasí a teplota pomalu stoupá a láká k venkovnímu posezení. Kdo má to štěstí, že vlastní zahradu se zastřešenou pergolou, už ...


Popínavé rostliny pro pergoly 5  fotek

Popínavé rostliny pro pergoly

Konstrukce zahradní pergoly přímo vyzývá k osazení popínavými rostlinami, které svými listy tuto lehkou stavbu zastřeší a ochrání její uživatele př ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Renovace laminatove skluzavky Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×