Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Tepelné čerpadlo 3v1: Comfortzone

Tepelné čerpadlo 3v1: Comfortzone
V domě má být teplo, ale protože náklady na něj stále stoupají, hledáme jeho nejefektivnější zdroj. A také utěsňujeme a zateplujeme, co se dá. Jenže zabalit dům do igelitu a převázat stuhou také nejde, protože jeho obyvatelé by se udusili – dům má sice teplo držet, ale zároveň musí i dýchat. Co s tím? Řešením jsou například tepelná čerpadla.
reklama

Rodinné domky, které se v současné době staví, charakterizuje až úzkostná snaha zabránit jakýmkoliv únikům tepla. Tomu slouží jak volba stavebního materiálu, tak dobře těsnící okna, dveře i fasáda. Vyřešit u energeticky úsporných domů efektivně topení i správné větrání je ale nezbytné, jinak kvalita prostředí v domě dostane na frak, protože se budeme muset potýkat například s nebezpečnými plísněmi. Možné to ale je: vytápění, ohřev teplé vody a větrání v jednom se jmenuje Comfortzone, a je to unikátní tepelné čerpadlo, které teplo vyrábí z toho, co by jinak bylo nutné z domu odvést – to znamená z vnitřního vzduchu.

Jak to funguje

Ventilátor odtahuje použitý vzduch z koupelny a kuchyně na patentovaný výparník tepelného čerpadla. Pomocí kompresoru s chladivem se ze vzduchu získá nejen teplo, ale i energie jeho vlhkosti: ty kondenzátor předá vodě v topném systému, nebo akumulačnímu zásobníku s teplou vodou.. Teplotu vody v zásobníku lze nastavit mezi 45 až 60 stupni. A čistý vzduch zajišťují přívodní prvky vybavené prachovým filtrem a protihlukovou izolací, které mohou být buď v obvodových stěnách, nebo speciálních okenních rámech.

Čerpadlo leccos dělá samo

Způsob topení jaký použijeme, závisí již jen zcela na nás a na tom, co preferujeme. Nejvhodnější je podlahové vytápění nebo velkoplošné radiátory, které pracují s nízkou teplotou vody v topném systému. Čím nižší teplota vody v topném systému, tím efektivnější bude využití tepelného čerpadla. Inteligentní regulace pak sama umožní řízení výkonu tepelného čerpadla podle teploty zpětné vody v topném systému, nebo na základě údajů o prostorové teplotě domu. Zapíná se podle okamžité potřeby energie, a tak se současně snižuje počet cyklů sepnuto/vypnuto, což podstatně prodlužuje životnost celého zařízení.

Důležité detaily

Výrobci mysleli i na problémy, které mají někteří uživatelé kotlů s kvalitou vody, protože tvrdá voda „zlobí“ a usazuje se z ní v akumulační nádrži vodní kámen. To tady možné není, protože protékající voda vůbec do styku s vodou v akumulačním zásobníku nepřichází. I pro větrání existují různé způsoby a přídavná zařízení, ve kterých je přiváděný vzduch ohřívám vodním radiátorem. Do vodního radiátoru proudí teplá voda, která je ohřátá velmi úsporně a levně tepelným čerpadlem.V případě extrémně nízkých venkovních teplot můžeme čerstvý vzduch třeba pro obývák nebo dětský pokoj přihřívat topnou spirálou.

Malé, ale šikovné

Tepelné čerpadlo Comfortzone existuje ve verzích s výkonem 11 a 12,5 kW a hodí se pro všechny typy nízkoenergetických nebo energeticky úsporných domů od 120 do 240 2. V létě ho můžeme použít třeba pro dohřev vody ve venkovním bazénu, nebo připojit ke slunečním kolektorům. A pokud si myslíte, že tak chytré zařízení zabírá bůhví kolik místa, je to omyl, protože tepelné čer­padlo Comfortzone se vejde do kompaktní skříně s půdorysem 600×600 mm a výškou dva a půl metru pro napojení vzduchotechnického potrubí. Jeho topný faktor je přitom 3,2.

A víte vůbec, co je topný faktor?

Jedná se o poměr vyprodukovaného tepla a spotřebované energie. Pokud vložíme jeden díl energie (v případě našeho tepelného čerpadla elektřiny pro pohon ventilátoru, kompresoru, frek­venčního měniče a na provoz řídicího systému), z odtahovaného vzduchu získáme tři díly zpátky. Znamená to, že čerpadlo Comfortzone z Nativy pracuje s průměrným celoročním topným faktorem nad hodnotou tři, což je mimořádné.

Připraveno ve spolupráci s firmou Nativa.

Autor: Jiří Jan a Nativa (text), Nativa (foto)

Související články

Rovnotlaký větrací systém 10  fotek

Rovnotlaký větrací systém

V dnešní době stavíme domy s čím dál vyššími tepelně izolačními vlastnostmi, těsnějšími stavebními otvory (okna , vstupní dveře), abychom snížili nákl ...


Jak správně větrat 5  fotek

Jak správně větrat

Pokud jste utěsnili mezery v oknech a dveřích a těšíte se v bytě na příjemné klima, ještě nemusíte mít vyhráno. Interiér totiž větrat musí. Avšak i př ...


Teplo a větrání 5  fotek

Teplo a větrání

Pokud větráme, uteče nám zákonitě z místnosti teplo. Když ale větrat nebudeme, začne nás z těžkého vzduchu brzy bolet hlava. I jinak bude v domě nezdr ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
1
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
0
Jaký materiál pro rozvody topení Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Nicholas
0
oběhové čerpadlo ALPHA 2 Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jiří
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
1
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×