Ochrana lesů je důležitou součástí péče o lesy a řadí se mezi jednu z nejstarších vědeckých disciplín lesnictví. Navíc je zakotvena i v lesním zákoně a příslušných vyhláškách. Hlavním úkolem je všemi možnými metodami zajistit zdraví lesů, zachovat ho a zlepšovat. Zároveň je jeho součástí i mnoho praktických činností.
reklama
Pokračování obsahu
reklama
Celý systém ochrany lesa je aplikován od jeho založení až po jeho pokácení, protože lesem se většinou rozumí kulturní les, který se sází a pěstuje kvůli potřebě dřeva pro různé využití. Ten je bohužel ze své podstaty náchylnější na klimatické i škůdci způsobené pohromy, stejně tak více trpí vlivy způsobenými lidskou činností jako je těžba nerostů, nevhodné hospodaření, požáry a vandalismus, a také emisemi z průmyslu a dopravy. Bylo třeba se po tomto zjištění o ochranu lesa více zajímat.
Důležitá je prevence
Stejně jako v mnoha jiných oborech, i při ochraně lesů se uplatňují především preventivní opatření.
Prevence i ochrana lesa se promítá do pěstování, těžby, lesnické ekonomiky i hospodářské úpravy lesů.
Posiluje se obranyschopnost zvyšováním jeho odolnosti. Do tohoto procesu spadá především snaha o co největší přiblížení skladby druhů přírodě a také zvýšení počtu predátorů či zamezení rozšíření škůdců, kteří způsobují kalamity.
Ochrana lesů znamená především prevenci – i v případě škůdců
Postup v případě potřeby
V České republice je zastáván způsob integrované ochrany lesů po stránce ekologické, ekonomické i toxikologické, který zajišťuje v co největší míře i ochranu životního prostředí. Pokud prostředky prevence v ochraně lesů selžou a zásah je nezbytný, postupuje se co nejšetrněji dle daných zásad:
plošný zásah se provádí na co nejmenší možné ploše;
volí se vhodné načasování;
snižuje se dávkování přípravků na co nejmenší možné množství;
vybírají se přípravky, které zasahují ideálně jen cílovou skupinu, případně takové, které působí na co nejméně ostatních organismů a v celém společenství;
na škůdce se nahlíží jako na součást celého ekosystému a není cílem ho vyhubit úplně, ale pouze snížit jeho stavy pod hranici škodlivosti v systému.
Mechanizace a těžba dřeva také k ochraně lesů patří
Do činností, které ochrana lesa zahrnuje, patří následující práce každého lesníka:
výchova porostu,
péče o porost,
eliminace škodlivých vlivů.
Dotace lze získat i na zpřístupňování lesa turistům a jeho ochranu
Dotace a ochrana lesů
V mnoha oblastech lze získat finanční podporu od státu a ochrana lesa není výjimkou. Na mnoho oblastí mohou čerpat dotace soukromí i veřejní vlastníci lesa, ale i nájemci a pachtýři a další soukromoprávní a veřejnoprávní subjekty a spolky či sdružení. V jakých oblastech lze dotace čerpat?
Technické vybavení dřevozpracujících provozoven – umožňuje získat peníze na podporu strojů a technologií, za pomoci, kterých se suroviny efektivně zpracovávají, je tak podpořena ekonomická životaschopnost a konkurenceschopnost zvláště na venkově, je podpořen i vznik nových pracovních míst.
Technika a technologie pro lesní hospodářství – podpora je vkládána do lesní techniky a pracovních postupů, které jsou šetrné k půdě i porostům, strojům pro výchovu, obnovu a těžbu dřevin s cílem zlepšit hospodářské využití a produkovat kvalitní materiál.
Přeměna porostů náhradních dřevin - jak název říká, podpora je směřována na rekonstrukci porostů náhradních dřevin zejména v určitých imisních oblastech, podpořena je nová sadba, hnojení, ochrana již založeného porostu, příprava ploch před zalesňováním včetně odstranění původního porostu.
Neproduktivní investice v lesích – v této oblasti jsou podporovány investice, které posilují funkci lesa jako rekreační oblasti – tedy investice do značení, obnov turistických stezek, doplnění herních a naučných či fitness prvků, dále také odpočinkových míst, závor, info tabulí a také zajištění bezpečnosti.
Investice do ochrany melioračních a zpevňujících dřevin – zaměřuje se na dané dřeviny od výsadby až do zajištění.
Nenechme si vzít naše lesy a chraňme je
Odstraňování škod způsobených povodněmi – jsou podporovány aktivity, které vedou k odstranění povodňových škod u malých vodních toků – například sanace trhlin a výmolů u břehů, odstranění nánosů vzniklých při povodních v korytech, nádržích a na pozemcích, oprava hrází a podobně.
Obnova lesních porostů po kalamitách – ke snížení škod způsobených přírodními i jinými katastrofami slouží dotace, kterou lze využít na odstranění poškozených lesních porostů mladších 40 let, přípravu ploch před novou sadbou i ochranu již založených porostů.
Zavádění preventivních opatření v lesích – oblast podporuje výstavbu i opravu retenčních nádrží, preventivní opatření proti povodním na malých tocích, stejně tak protierozní opatření.
Zalesňování a zakládání lesů – slouží k zalesňování zemědělské půdy, která je definovaná jako vhodná k zalesnění, i zajištění prostředků pro již založený porost – výchovná opatření po dobu 5 let, poskytuje také prostředky za ukončení zemědělské činnosti po dobu 10 let.
Lesnická infrastruktura – dotace na rekonstrukce nebo výstavby lesních cest i nákup pozemků pro tento účel.
Skládání nejrůznějších postaviček a zvířátek z papíru patří k oblíbeným způsobům, jak si užít volný čas s dětmi. Děti si pak výrobky, při jejichž tvor ...
Prořezávání větví na zahradě a v lese vyžaduje sílu a přesnost. Fiskars již před dvaceti lety vyvinul patentovaný střihací mechanismus PowerGear, a ...
Když máš nápad a materiál, je možné téměř cokoliv. K tomu ještě prostor, kde se dá tvořit, zkoušet a vyrábět. Můžeš vytvořit třeba simulátor běhu v ...
Velikonoce se blíží a vy už jistě začínáte přemýšlet o různých originálních způsobech zdobení vajíček. Zkuste to letos trochu netradičně. Můžete se ne ...