Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Chcete se stát skvělým pěstitelem? Vyzkoušejte tipy na výrobu domácího hnojiva

Chcete se stát skvělým pěstitelem? Vyzkoušejte tipy na výrobu domácího hnojiva

Pokud chcete podpořit růst květin na své zahrádce i úrodu domácí zeleniny, je pro vás hnojivo nutností. Není ale nutné sahat hned po chemických přípravcích, existuje několik přírodních prostředků, které vám pomohou dostat do půdy důležité živiny. Vytvořte si vlastní domácí kompost, díky kterému nejen skvěle zužitkujete bioodpad z vaší zahrady i domácnosti, ale hlavně se díky jeho použití budete moci radovat z pěstitelských úspěchů. Kompostu se navíc nemusíte vzdávat ani v chladném počasí, takže můžete využívat šetrné likvidace bioodpadu v domácnosti i v zimě.

reklama

Využijte vše přírodního původu, co se nedá sníst

Do kompostu přidávejte vše, co vyroste na zahrádce, ale nehodí se ke konzumaci. To znamená veškerou nať od zeleniny, stonky, spadané listí ze stromů a také rostlinné zbytky jako slupky od brambor a jiné zeleniny, lusky, ale i bioodpad z kuchyně jako skořápky od vajec nebo kosti. Poděkuje vám nejen váš odpadkový koš, který se bude plnit mnohem pomaleji, ale hlavně vaše zahrádka.

Přebytky trávy využijte k mulčování

Pokud máte ze sekání příliš velké přebytky trávy, bude pro vás vhodnější využít ji místo kompostování k mulčování květinových a zeleninových záhonů. Mulčováním se vlhkost udrží v půdě déle a mulč dodává kořenům rostlin svým pomalým uvolňováním hnojivo. A navíc tyto odřezky udržují půdu kyprou, takže jí nemusíte tak často okopávat.

Chcete-li zabránit zahnívání trávy, neměla by být mulčovací vrstva začerstva vyšší než tři až pět centimetrů. Ještě lepší nechat trávu před jejím použitím trochu zavadnout. Mulčovací vrstvy udržujte husté, takže je průběžně doplňujte dalším mulčovacím materiálem.

Zázračný produkt: použitá kávová sedlina

Zázračným hnojivem pro rostliny je také dobře známá použitá kávová sedlina z důvodu vysokého obsahu dusíku, fosforu, minerálů a draslíku. Tento typ hnojení nevyžaduje ani příliš mnoho úsilí. Jednoduše sbírejte starou kávovou sedlinu, rozložte ji na staré noviny a nechte vyschnout, aby se snadněji rozptylovala. Lze ji použít stejně jako běžný kompost k hnojení záhonků, ale i hrnkových, truhlíkových a pokojových rostlin.

Pokojové rostliny snáší tento druh hnojení jen jednou za šest měsíců. Venkovní rostliny však můžete kávovou sedlinou hnojit až čtyřikrát ročně. Jednoduše posypejte půdu kolem dané rostliny a pak sedlinu jemně zapracujte do země. U hrnkových a truhlíkových rostlin můžete kávovou sedlinu přimíchat do půdy přímo při výsadbě. Tenkou vrstvu navíc vždy můžete vysypat na stávající kompost. Rostliny, které tento typ hnojiva obzvláště milují, jsou například růže, muškáty, oleandry, hortenzie, rododendrony nebo azalky.

Jako skvělé hnojivo funguje také voda z vařených brambor, díky vitamínům uvolněným do vody během procesu vaření. Jednoduše nechte vodu po vaření vychladit a použijte ji k zalévání pokojových nebo zahradních rostlin jednou týdně.

Nevoní, ale rozhodně pomáhá

Pokud se nebojíte nepříjemného zápachu, pusťte se směle do výroby hnojiva s použitím koňského trusu. Tento typ hnojiva je obzvlášť prospěšný pro růže a další rostliny, které vyžadují zvýšené množství živin v půdě. Při přípravě tohoto hnojiva dejte jednu lopatu hnoje do kbelíku a naplňte jej vodou. Poté směs nechte tři týdny dozrát na místě, kde vás nebude její zápach obtěžovat. Hotovou směs pak zřeďte vodou v poměru 1:20 a pohnojte jí požadované rostliny. Můžete také koňský hnůj zakopat přímo do záhonku.

Výborně funguje také výluh z kopřiv, který si ovšem stejně jako koňský hnůj vybírá svou daň za vynikající účinnost silným zápachem. Tento výluh má velmi vysoký obsah dusíku a vyrobíte jej snadno z listí čerstvé kopřivy dvoudomé, kterou nařežete na malé kousky a vložíte do kbelíku s 10 litry vody, ideálně dešťové. Směs zakryjte a nechte louhovat asi dva týdny. Až kapalina ztmavne a zastaví se pěnění, nařeďte asi půl litru tohoto domácího tekutého hnojiva 10 litry vody a zalévejte tímto výluhem vaše rostliny jednou nebo dvakrát týdně. Malé množství listí také můžete přidat přímo do půdy nebo je umístit kolem rostlin při zalévání.

Toto přírodní hnojivo je prospěšné nejen pro pokojové rostliny, ale veškeré záhonky v zahradě, s výjimkou fazolí, hrachu a cibule. Pokud jsou navíc na rostlinách mšice, můžete je tímto tekutým hnojivem postříkat, protože vytvoří vrstvu křemičitanů, která zabraňuje mšicím proniknout do rostlinných buněk a vysávat je. Tato ochrana ovšem trvá pouze do příštího deště, který ochrannou vrstvu smyje.

Na výrobu a samotné hnojení se vybavte nářadím, se kterým se vám bude pracovat jedna radost:

Gardena řezací hrábě - špičaté řezací prsty hrábí z trávníku dokážou šetrným způsobem odstranit zplstnatělou trávu i mech. Výsledkem je zlepšená výměna kyslíku, větší propustnost vody, menší množství plevele a snížené riziko chorob – a tedy krásně zelený a hustý trávník.

Gardena combisystem kultivátor - kultivátor z řady GARDENA combisystem má tři tuhé hroty a je optimální pro uvolňování a provzdušňování půdy bez poškození kořínků.

Gardena rycí vidle Terraline - rycí vidle jsou cenným pomocníkem při výsadbě i rytí, protože při kopání a kypření půdy šetří kořeny.

Gardena combisystem - zahradní motyčka -zahradní motyčka Gardena má tři hroty a rovný ozubený list k pletí, kypření, provzdušňování půdy, tažení žlábků nebo zarovnávání. Velký list motyčky má vylepšené okraje pro snazší vniknutí do půdy.

Autor: Husqvarna (text a foto), Pavla (foto)

Klíčová slova:


Související články

Motorová pila Husqvarna 560 XP 7  fotek

Motorová pila Husqvarna 560 XP

Motorová pila Husqvarna 560 XP na první pohled zaujme svým tvarem, dokonalým designem a pečlivě sladěnými detaily. Provedení pily v kombinaci s vysoký ...


Střídání plodin na záhonech vyžaduje plánování 7  fotek

Střídání plodin na záhonech vyžaduje plánování

Pěstujeme-li několik let po sobě na záhonu stále stejnou zeleninu, zjistíme, že úroda je rok od roku horší. Rostliny z půdy jednostranně čerpají st ...


Při práci s řeznými nástroji vždy myslete na bezpečnost 11  fotek

Při práci s řeznými nástroji vždy myslete na bezpečnost

Přestože většinu lidí by nenapadlo vyrazit na cestu autem bez použití bezpečnostních pásů, při práci s řeznými nástroji je otázka bezpečnosti často ...


Pěstujeme topinambury v českých podmínkách 6  fotek

Pěstujeme topinambury v českých podmínkách

Topinambury bychom automaticky zařadili mezi zeleninu, ale pozor, není tomu tak. Topinambury jsou v podstatě slunečnice a jejich jedlou částí jsou ...


Celoroční využití rideru a traktoru 9  fotek

Celoroční využití rideru a traktoru

Pokud jste vlastníky rozsáhlých pozemků, tak vás jejich údržba jistě často časově i fyzicky zaměstnává. Není proto na škodu využít vymožeností dneš ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Vyklízení trávníků Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavlína
0
usychající hrušeň Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Marek
0
Choroba rajčat Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
Plamenka latnatá Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Soňa
0
dovolena Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Zkvalitnění sena Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel Karas
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.



© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×