Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Cetris - police nejen do dílny

Cetris - police nejen do dílny
Kdo by si nepřál mít pořádek ve své dílně nebo garáži? Asi každý. A přitom stačí tak málo - vzít si dvě tři desky odolného deskového materiálu a vyrobit si jednoduchou polici nebo sestavu na míru. Kvůli kvalitě a odolnosti jsme vybrali hobby desky Cetris. S materiálem se zachází stejně jako s jiným deskovým materiálem. Rozdíly zde ale jsou. Díky větší hustotě je materiál těžší a při formátování pilou se z něj díky příměsi cementu trochu práší. Upravit desky na přesný rozměr je možné obyčejnou ruční kotoučovou pilou zvanou mafl.
reklama

Materiál je velmi odolný a těžký, to kvůli vysoké hustotě při jeho lisování a také po přidání pojiv a cementu. Ve zmiňované dílničce se občas potí podlaha a dříve nebo později každý regál vzal za své. S policemi Cetris by měl být problém vyřešen. Je odolný proti vlhkosti i ohni. Díky tomu je vhodný i do vlhkých prostor jako jsou sklepy, kůlny nebo stodoly.

Starý dřevěný regál měl police tak široké, že se pod věcmi prohýbaly. Svou velikostí také překrýval okno tak, že nešlo otevřít. Pomocí ruční kotoučové pily nebo na stolové pile si materiál nařežeme na stejně široké pruhy o velikosti 120 x 35 cm. Horní police bude užší, tedy jen 20 cm. Materiál má sílu 20 mm. Proto použijeme vruty 6 x 70 mm se zapustnou křížovou hlavou. Pro jeden spoj budeme potřebovat tři vruty.

Otvory pro spojovací vruty si nejprve rozměříme úhelníkem. Po vyznačení si je předvrtáme větším vrtáčkem. Jeho průměr musí být takový, aby vruty těsně prošly skrz. Hlavy šroubu zapustíme záhlubníkem nebo větším vrtákem. A to tak, aby přesně lícovaly s materiálem.

Předvrtané desky si hranou položíme na stůl nebo na pracovní podpěry. Přes předvrtané otvory předvrtáme i hrany Cetris polic malým vrtáčkem. Spodní police je posunuta o 35 cm výše a tvoří vlastně nohy. Tím se nám pod ní vejdou boxy na nářadí, kanystr nebo těžší předměty. Ušetříme tak i materiál a jednu polici. Sestava se skládá ze dvou spodních polic, které jsou hlubší, a z jedné horní - méně hluboké.

Nakonec rozměříme podpěrky pod police. Malým vrtákem o průměru 5 mm je vyvrtáme asi 4 cm od hrany. Máme-li přesně rozměřeno, stačí jeden otvor. Chceme-li mít možnost police nastavit, můžeme vždy vyvrtat tři otvory cca 5 cm od sebe. Police umístíme ke stěně, kde stál dřívější regál. Srovnáme jejich přední hrany a spojíme k sobě přes boky. Nakonec připevníme horní poličku. Ta je méně hluboká a je určena na drobný spojovací materiál - na krabičky se šroubky a hřebíky bohatě stačí.

Pepův tip

Vhodnost velikosti průměru vrutu si odzkoušíme na odřezku. Vrut musí být rovný, nikoliv kónický, aby materiál netrhal. Průměr vrtáku bude zhruba o velikosti dříku vrutu. Pak stačí, když se zaříznou pouze břity vrutu. Hrany materiálu lze zakulatit frézkou či strhnout smirkem na špalíčku nebo pilníkem. V našem případě to nebylo zapotřebí, protože se do hran naklepou hřebíčky k zavěšení drobných očkoplochých klíčů, kola drátků, řetězu na pilu a drobností. Materiál má povrch hladký a rovný. Není třeba jej pro naše použití barevně dále upravovat. Není to však problém: válečkem, štětcem nebo stříkací pistolí je možné povrch libovolně barevně upravit.

Autor: Pavel Zeman (text + foto)

Klíčová slova:


Související články

Využijte police nad pracovním stolem na ukládání kancelářských potřeb 5  fotek

Využijte police nad pracovním stolem na ukládání kancelářských potřeb

Police umístěné nad pracovní stůl jsou pomocníkem, který zvětší odkládací a ukládací plochu a umožní i z malého prostoru vytěžit maximum místa. Na ...


Nová cementotřísková deska LASUR 5  fotek

Nová cementotřísková deska LASUR

Společnost CETRIS, která je nevětším výrobcem cementotřískových desek v Evropě, rozšiřuje svůj sortiment a představuje svou novinkou - desku CETRIS ...


Domácí dílna 23  fotek

Domácí dílna

Pověsit obrázek, dotáhnout kapající kohoutek, přitáhnout povolené šrouby nebo slepit rozvrzanou židli je občas zapotřebí v každé domácnosti. Abyste ...


Cetris - dost hustý a odolný desky 17  fotek

Cetris - dost hustý a odolný desky

Dřevo je vcelku skvělý materiál, ale má i problematické vlastnosti – bobtná a může se zkroutit nebo seschnout a popraskat. Proto se začaly vyrábět des ...


Domeček z cementotřísky Cetris 15  fotek

Domeček z cementotřísky Cetris

Většina kutilů, když objeví cementotřískové desky, si položí otázku: Dal by se z tohoto v mnoha ohledech zajímavého materiálu postavit celý dům? Proč ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zbělení cihel s vodním sklem Stavební materiály
Poslední příspěvek: 21.6.2016 10:27 Pavel Dufek
0
střecha podzemního domu Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Nová koupelna-vybavení Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 adéla malá
0
instalace odpadů pvc Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Betonové tvárnice Svahovka Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 roman suchánek
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zbělení cihel s vodním sklem Stavební materiály
Poslední příspěvek: 21.6.2016 10:27 Pavel Dufek
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×