Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Moderní velkoplošné sálavé vytápění

Moderní velkoplošné sálavé vytápění

Otázka tepelné pohody a vytápění obydlí je stará jako lidstvo samo. Cesta od otevřených ohnišť k moderním otopným systémům byla, jako u všeho, velmi dlouhá. Tak, jako se mění trendy v architektuře, tak se mění i popularita jednotlivých systémů vytápění. Nové technologie dávají nové možnosti. Mnoho lidí netuší, že jedním z nejstarších systémů vytápění je vytápění podlahové. Tyto systémy jsou dokonce starší než vytápění radiátory. Podlahové vytápění znali a využívali již staří Římané. Dnešní velkoplošné sálavé systémy vytápění tak jen dokazují, že podlahové a stropní topení není zdaleka překonané, jak se ještě nedávno mnozí domnívali.

reklama

V současné době se do popředí opět dostávají velkoplošné topné systémy, mezi které patří i podlahové a stropní vytápění. Protože v současné době je v rezidenčních stavbách velmi oblíbené zejména podlahové topení, pojďme se na tyto systémy podívat detailněji.

Myšlenka ohřívat podlahu a využít ji k prohřátí celé místnosti byla jedním z důsledků technologického vývoje, postupem času však byla konfrontována s rostoucími nároky uživatelů. V první řadě šlo o zvyšování vnitřní teploty, kterému ale neodpovídaly technické vlastnosti stavby. Se zvyšujícím se požadavkem na teplo se musela zvýšit i povrchová teplota podlahy na 30-35 °C, aby topný systém poskytoval potřebný výkon. Pozdější výzkumy však označily takovou teplotu jako příliš vysokou, vyznačující se při dlouhodobém působení nežádoucími zdravotními riziky. Maximální teplota podlahy s podlahovým vytápěním pak byla u místností s dlouhodobým pobytem osob omezena předpisy na 27 °C (tzv. hygienické teplotní maximum).

Teplovodní podlahové vytápění - řez konstrukcí podlahy

1. Podlahová krytina
2. Betonová mazanina
3. Potrubí teplovodního vytápění
4. Plastové příchytky
5. Separační fólie
6. Tepelná izolace
7. Podklad

Druhým problémem byla regulace – masivní betonové podlahy s potrubím podlahového vytápění se vyznačovaly velkou setrvačností a špatnou regulovatelností. Řešením prvního problému – tj. nežádoucí zvýšené teplotě podlahy – se jevilo přesunutí topného potrubí do stropní konstrukce. Vyšší teplota stropu nebyla na závadu a stropní vytápění tak mohlo dodat potřebný výkon. Šlo-li o strop/podlahu mezi dvěma podlažími, byla nad trubkami stropního vytápění v konstrukci tepelná izolace, která omezovala přenos tepla do podlahy o patro výš. Protože však šlo stále o masivní konstrukci, problém se špatnou regulovatelností a setrvačností přetrvával. Tyto neduhy vedly k ústupu od velkoplošných systémů a preferenci nástěnných topidel – radiátorů.

Od radiátorů zpět k sálavým systémům vytápění

S rozvojem stavebnictví se však situace změnila. Tlak na snižování energetické náročnosti budov, vyvolaný nejen trvale rostoucí cenou energií, ale také snahou omezit negativní dopady výroby a spotřeby energie na životní prostředí způsobil, že výkon potřebný k vytápění u novostaveb trvale klesal a klesá.

Ke slovu se dostaly nízkoteplotní systémy – k vyhřátí místnosti již stačila výrazně nižší teplota zdroje (radiátoru) a najednou bylo možné opět uvažovat o podlahovém vytápění. V současných novostavbách pro bydlení nejen že není překračováno hygienické teplotní maximum 27 °C, ale i při venkovních teplotách okolo -15 °C se u správně provedeného topného systému pohybuje teplota podlahy jen mezi 23-25 °C.

Druhý handicap, tj. velkou setrvačnost velkoplošných systémů, zásadním způsobem ovlivnily nové technologie. K podlahovému vytápění se začaly využívat elektrické topné kabely o průměru 3-4 mm, nebo elektrické topné folie tloušťky cca 0,4 mm, které lze instalovat přímo pod plovoucí podlahy. To umožnilo opustit masivní konstrukce a dělat podlahy jako tenkovrstvé, popřípadě systémem tzv. suché výstavby.

Podlahové vytápění s topnými kabely ECOFLOOR

1. Podlahová krytina
2. Flexibilní lepicí tmel
3. Topný kabel nebo rohož ECOFLOOR
4. Podlahová sonda
5. Nosná betonová plovoucí deska
6. Ocelová výztuž (tzv. kari síť)
7. Tepelná izolace
8. Podklad - betonová deska

Topné fólie ECOFILM pro podlahové vytápění v suché skladbě podlahy

1. Plovoucí podlaha
2. Podlahová sonda v drážce
3. Krycí PE fólie
4. Podlahová topná fólie ECOFILM
5. Izolační podložka
6. Podklad - beton, anhydrit, původní podlaha apod.

Proč upřednostnit podlahové vytápění?

Tím se dostáváme k otázce, proč vůbec upřednostnit podlahové vytápění před klasickými konvekčními systémy. Důvodů je několik. Pomineme-li praktickou stránku věci, totiž že topení není vidět a nikterak nepřekáží, nebo příznivý vliv na komfort (podlaha není studená), vykazují velkoplošné systémy výrazně rovnoměrnější rozložení teplot v místnosti, což má pozitivní vliv i na provozní náklady. Že nejde o žádné překvapivé zjištění, dokazuje trvale rostoucí počet uživatelů, kteří volí pro vytápění svého domu či bytu právě podlahové vytápění.

Graf pro podlahové vytápění ukazuje rovnoměrné rozložení teplot – rozdíl 0,1 m nad podlahou (kotníky stojící/sedící osoby) a ve výšce 1,7 m (hlava stojící osoby) je 0,8 °C. Celé teplotní pole je přitom velmi homogenní, rozdíly v celé měřené oblasti se pohybují pouze v řádu desetin stupňů. I při „venkovní“ teplotě - 10,4 °C (prostor kolem klimatické komory) byla požadovaná teplota 20 °C dosažena a udržována při teplotě podlahy jen 25 °C.

Konvekční vytápění na druhém grafu vykazuje při stejných okrajových podmínkách výrazně větší odchylky – mezi teplotami ve výšce 0,1 a 1,7 m je rozdíl 2,5 °C, což je v praxi pociťováno jako značný diskomfort.

Autor: Fenix Jeseník (text a foto)

Související články

Bungalov v Zelené Hoře vyhřívají topné fólie, kabely i sálavé panely 5  fotek

Bungalov v Zelené Hoře vyhřívají topné fólie, kabely i sálavé panely

Dřevostavbu rodinného domu o velikosti 5+kk, postavenou v obci Zelená Hora u Vyškova, užívá rodina se dvěma dětmi od konce roku 2014. Vytápění zaji ...


Domy s téměř nulovou spotřebou energie

Spotřeba a ceny energií, náklady na vytápění – neustále diskutované téma. Domy s nulovou spotřebou energie – to je sen snad každého z nás. Je to vš ...

Stropní vytápění a jak funguje 5  fotek

Stropní vytápění a jak funguje

Sestrou podlahového vytápění je vytápění stropní. Jedná se o velkoplošný systém vytápění, který má velkou budoucnost. Zejména nástup elektrických t ...


Instalujeme izolační desky pod podlahové rohože a kabely Ecofloor pod dlažbou 7  fotek

Instalujeme izolační desky pod podlahové rohože a kabely Ecofloor pod dlažbou

Prohřátí dlažby s topnou rohoží může při standardní skladbě (podkladní beton, tepelná izolace 6 cm, betonová deska 5 cm, topná rohož, lepící tmel, ...


Maximální tepelný komfort poskytuje v úsporném bytě či domě podlahové a stropní vytápění 6  fotek

Maximální tepelný komfort poskytuje v úsporném bytě či domě podlahové a stropní vytápění

V souvislosti s vytápěním se mezi odborníky a laiky vedou neustálé diskuse o optimálním topném systému z pohledu pořizovacích a provozních nákladů. ...


Co ještě možná nevíte o sálavém vytápění 7  fotek

Co ještě možná nevíte o sálavém vytápění

O sálavém vytápění se v poslední době poměrně často píše, takže jste už možní četli, že sálání je proces, při kterém se teplo z tepelného zdroje (n ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
1
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
0
Jaký materiál pro rozvody topení Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Nicholas
0
oběhové čerpadlo ALPHA 2 Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jiří
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
1
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×