Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Musí být broušení oken namáhavé?

Musí být broušení oken namáhavé?

Broušení dřevěných oken je snadnou cestou k přípravě na nový nátěr. Činnosti ale nespočívají jen v samotném broušení, podklad musíme nejprve zbavit veškerých původních nátěrových hmot. Čím si broušení dřevěných oken usnadníme a je možné rámy i impregnovat, aby lépe odolávaly nástrahám venkovního prostředí?

reklama

Před broušením dřevěných oken

Před zahájením dočišťovacího broušení dřevěných oken je zapotřebí nejprve důkladně zbavit rámy oken veškerého původního nátěru. Nejlépe se tato činnost provádí za pomocí opalovací pistole a ostré kovové špachtle.

Opalovací pistole by neměla být v nejlevnějším provedením odněkud z výprodejové akce ze supermarketu. Takový přístroj naši peněženku sice nezatíží, avšak životnost je velmi omezená. Je to dáno velmi poddimenzovanými topnými tělesy, které se při déletrvající činnosti snadno přehřejí, což znamená jejich jisté zničení. Výkonnější a kvalitnější značkový typ je dražší, má ale kvalitní komponenty, a to jak topnou spirálu, tak ventilátor. Zvládne tak pravidelnou práci při přípravě oken na broušení.

Správné použití opalovacího zařízení znamená také před ukončením práce vypnout nahřívací elementy a ponechat v chodu ventilátor, díky čemuž dojde k ochlazení těles, což prodlužuje jejich životnost. Každé ponechání těles v horkém stavu nejen, že zkracuje jejich výdrž, ale pokud pistoli v horkém stavu odložíme například do kůlny, zvyšujeme tím neúměrně riziko vzniku požáru. Špachtli po každém použití důkladně očistíme technickým benzínem a uklidíme. Pro přípravu nátěrů oken se hodí více typů s různými šířemi pracovní plochy.

Jde to i bez opalovací pistole

Příprava oken na natírání spočívá v opravdu důkladném odstranění všech původních nátěrových hmot. Pokud se vám nechce zabývat se zdlouhavým opalovacím procesem, který má svoje zaryté příznivce i odpůrce, můžete se do práce pustit se speciálním tekutým odstraňovačem nátěrů.

Jeho aplikace je snadná v rovnoměrném nanesení na natřené plochy a následném působení. Poté, co necháte odstraňovač působit, původní nátěr by měl jít odstranit špachtlí bez opálení. Tento přípravek nanášejte na menší plochy okenních rámů, zabráníte tak situacím, kdy odstraňovací přípravek zaschne a vy jej budete muset aplikovat na plochu znova.

Snadné broušení oken

Po odstranění všech nátěrových hmot přichází na řadu vlastní procedura broušení, jejímž účelem je odstranit veškeré drobné zbytky barev a zdrsnit povrch dřevěných rámů tak, aby na něj perfektně přilnula nově nanášená barva.

Klasickým prostředkem je smirkový papír. Broušení ručně je ale velice zdlouhavé a nekomfortní. Pro delší plochy tak můžeme použít pásovou nebo vibrační brusku s příslušným plátnem, která nám perfektně zastoupí běžné ruční broušení. Na ruční práci musíme přistoupit v těch místech, kam se s přístrojem nedostaneme. Během podstatně kratšího času tak zvládneme dokonale očistit a připravit i více oken za sebou.

Když jsou rámy očištěny

Poslední operací, která souvisí s broušením a přípravou oken na nanesení nových nátěrových látek, je oprava tmelených ploch.

Původní, popraskaný tmel, odstraníme například ostřejším dlátem a nový nanášíme místo něj. Jeho aplikace je vskutku jednoduchá, stačí ho pouze natvarovat tak, jak potřebujeme. Před natřením bychom tmel měli nechat alespoň jeden den vytvrdnout.

Šikovné procedury, prodlužující životnost oken

Po dokončení všech očišťujících prací na okenních rámech, se pustíme do impregnace dřeva. Tento úkon znamená, že materiál bude odolnější vůči růstu hub a zvýší se jeho vodoodpudivost. Můžeme přistoupit i k penetrování. To spočívá v prvním nátěru, který je proveden stejnou vrchní barvou, jen naředěnou.

Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Jak správně postupovat při broušení dřeva? 5  fotek

Jak správně postupovat při broušení dřeva?

Broušení dřeva je rozhodující při povrchové úpravě dřeva, lak či vosk nebo olej či lazura jsou pouze završením celého procesu. Pokud tedy není proc ...


Okna a dveře s novým kabátem 21  fotek

Okna a dveře s novým kabátem

Působením povětrnostních vlivů – deště, mrazu, větru, slunečního žáru – časem poškodí i ten nejkvalitnější nátěr, čímž je celkově znehodnocen estetick ...


Připravte svá okna na zimu již nyní 4  fotek

Připravte svá okna na zimu již nyní

Máte nová či jen pár let stará plastová okna, případně dřevěná eurookna? Podzim je ideální dobou, kdy byste jim měli věnovat pozornost. Jen dobře u ...


Natírání starých oken a dveří 20  fotek

Natírání starých oken a dveří

Na jaře nastává čas na nátěr, opravy a povrchové úpravy dřevěných rámů oken a ploch dveří, které po zimě, nebo proto, že na nich zahlodal zub času ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
1
Jak opravit laminátové dveře Okna a dveře
Poslední příspěvek: 10.10.2018 09:33 Tonda
1
Koupě z internetu Okna a dveře
Poslední příspěvek: 20.5.2018 13:14 Jan
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Poškozené interiérové dveře - dýha Okna a dveře
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 hit
0
vrata z desek Okna a dveře
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Libor
0
Zazděné okno zevnitř Okna a dveře
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Koupě z internetu Okna a dveře
Poslední příspěvek: 20.5.2018 13:14 Jan
1
Jak opravit laminátové dveře Okna a dveře
Poslední příspěvek: 10.10.2018 09:33 Tonda
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×