Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/botnik-nesmi-chybet-v-zadne-predsini): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Botník nesmí chybět v žádné předsíni - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Botník pro všechny vaše boty

Botník pro všechny vaše boty

V každé chodbě či předsíni najdeme pomocníka, který pomáhá udržet boty pohromadě a schované před očima návštěvníků, a udržuje zde pořádek – samozřejmě mluvíme o botníku. Důraz je třeba dbát nejen na vzhled, ale také praktičnost, protože v předsíni nebývá místa nazbyt a je třeba volit úsporná řešení. Materiál je navíc každodenním používáním značně zatěžovaný, a tak je třeba při výběru přihlédnout i k druhu a kvalitě materiálu.

reklama

Materiály na botník

Botník může být vyroben z mnoha materiálů. Tradiční je samozřejmě dřevo, překližka, laminát, ale k mání jsou i botníky plastové či kovové nebo s detaily ze skla. Dobrou volbou je omyvatelný materiál, do jisté míry odolný vodě, případně se dovnitř dají pořídit různé podložky, které vodu nasají či zadrží.

 • Dřevo – tradiční materiál, který působí teple a luxusně. Má také typickou vůni a zbarvení, pokud mu necháte jeho přírodní vzhled – to se může ale časem působením světla a dalších vlivů změnit, což někomu nemusí vyhovovat. Dřevo je třeba chránit před nadměrným vlhkem a vodou – mokré boty dřevu dlouhodobě dobře neudělají, je třeba ho chránit lakováním, olejováním či voskováním a tuto údržbu pravidelně opakovat. Výhodou ovšem na druhou stranu je, že případná poškození se dají obrousit a botník bude vypadat jako nový.
 • Laminát a dřevotříska – materiál, ze kterého se už také běžně vyrábí různé druhy nábytku, botníky nevyjímaje. Pro tyto účely volte tloušťku desek alespoň 1,8 cm, aby byl botník dostatečně pevný a stabilní. Stejně jako u masivního dřeva je jeho nevýhodou citlivost na vodu či vlhkost na hranách, při delším a dlouhodobém kontaktu může začít deska bobtnat. Částečně se tomu dá předejít vhodnou úpravou hran plastovou krycí páskou a také volbou opravdu kvalitních desek, které jsou odolnější vlhkosti a také oděru.

 • Kov – většinou se objevuje chromované provedení, případně ocelové, volte však kvalitní materiál, který zátěž vydrží, bude stabilní a bude mít potřebnou nosnost.
 • Plast – nespornou výhodou plastových botníků je jejich cena a odolnost a životnost. Ovšem za předpokladu, že sáhnete po kvalitním, pevném materiálu, který bude mít dostatečnou stabilitu a nosnost. Velkou výhodou je také údržba, kdy stačí povrch otřít vlhkým hadrem a voda mu neublíží.

Vhodné vlastnosti

Každý botník by měl po konstrukční stránce splňovat určité náležitosti, aby byl co nejvíce funkční, hygienický a snadno se udržoval v čistotě.

 • Větrání – je nutné, aby měl botník dostatečné odvětrání, aby mohla vlhkost a pachy odcházet, v opačném případě může dojít k zapařování uložených věcí a vzniku plísní a zápachu. Toto je většinou řešeno zadním dílem s perforací, většími mezerami mezi jednotlivými díly či mezerami mezi dvířky a stěnami. Ověřte si ovšem, že to není na úkor stability.
 • Přídavné šuplíky – pro uložení potřeb k péči o obuv je vhodné, pokud je součástí botníku zásuvka či polička, ve které budou kartáče, houbičky a krémy na boty.
 • Sezení – pokud to výška a pevnost materiálu umožňuje, může botník sloužit také jako lavice. Ušetříte si tak místo a zajistíte pohodlí při přezouvání.
 • Podsvícení – moderní kousky nabízejí už i integrované světlo a nebudete tak muset lovit boty poslepu.

Typy botníků

Botník není už jen obyčejná policová skříňka. Vybrat si můžete botník vyklápěcí nebo moderní závěsný systém.

 • Policový botník – klasický botník bez dvířek či s jejich různými variantami, který vám umožní nastavit výšku polic a lze tak do něj dát různě vysoké druhy bot. Ještě modernější a sofistikovanější uložení nabízí výsuvný pojezdový mechanismus s držáky, na které lze boty zavěsit, tento systém zaručuje dobré větrání. Nevýhodou celého policového botníku může být hloubka, takže nemusí být úplně vhodné do každé předsíně, zejména těch menších. Zároveň je třeba dbát na kvalitu materiálu, protože ty levné mohou být nestabilní.
 • Vyklápěcí botník – moderní varianta, která vám ušetří prostor v chodbě díky malé hloubce. Ovšem kvůli systému ukládání bot pod určitým úhlem nejsou tyto botníky vhodné pro vysokou obuv jako jsou kozačky a holínky. Zároveň jej vhodné je upevnit ke zdi pro zajištění stability.

 • Moderní botníky – tímto jsou myšleny teleskopické tyče, které mohou vést od země až ke stropu, a jsou na nich umístěny háčky, na které se obuv zavěsí. Výhodou i nevýhodou může být větrání, to probíhá téměř dokonale, ovšem pachy odchází do okolního prostoru. Toto řešení také nepřispívá k upravenému vzhledu místnosti.
 • DIY – sami si potom můžete vyrobit mnoho dalších zajímavých kousků, do kterých boty uschováte. Využít se k tomu dají palety, dřevěné i plastové krabice, trubky, štafle, dokonce i hlavy smetáků a mnoho dalších materiálů, fantazii se meze nekladou.

Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Botník za dveře 14  fotek

Botník za dveře

Vítá vás při vstupu do bytu hlavně v zimním období rohožka plná bot, kterou musíte překračovat? Vyrobte si jednoduchý botník. A že nevíte, kam s ním? ...


Botníky aneb kam chodí boty spát 12  fotek

Botníky aneb kam chodí boty spát

Tak jako jsme my a naše nohy po celodenní chůzi unaveni a potřebujeme si odpočinout, podobně jsou na tom i naše boty. Jejich ložnice, tedy botník, mus ...


Úložné prostory v předsíni 5  fotek

Úložné prostory v předsíni

Čím víc věcí si pořizujete, tím více úložných prostor potřebujete. A v menším bytě se hodí každý kousek místa. A nejde jen o místo k ukládání věcí, al ...


Uložení věcí v předsíni má svá pravidla 5  fotek

Uložení věcí v předsíni má svá pravidla

Předsíň je vstupním prostorem do našeho bydlení. Nemá sloužit jen jako místo pro odhození nejrůznějších věcí, které doma nepotřebujeme. Účelně a do ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×