Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Bojler a karma v koupelně

Bojler a karma v koupelně

Bojler a karma v koupelně vám ohřejí vodu. Každý z nich však funguje trochu jinak. Jeden z nich je na elektřinu a druhý je pak plynový. Váháte, pro který z nich se rozhodnout? Poradíme vám, jak vybrat ten správný pro vás.

reklama

Bojler a karma v koupelně

Bojler a karma v koupelně se hodí všude tam, kde jsou problémy s přívodem vody. Bojler i karma jsou u nás velmi oblíbené a vyhledávané ohřívače vody.

Co je karma

Karma je samo o sobě obecné pojmenování pro plynový průtokový ohřívač vody. Voda je v tomto případě ohřívaná plynem. Ohřívač se hodí všude tam, kde není velká spotřeba teplé vody. Jeho instalace je na rozdíl od bojleru jednodušší, ale spotřeba energií je zase vyšší. Bohužel jsou však poměrně nebezpečné, pokud se nějak pokazí, mohou způsobit otravu oxidem uhelnatým. Jeho pořízení je rovněž poměrně nákladné, protože k němu potřebujete vyvložkovaný komín.

Co je bojler

Bojler je pro změnu spíše elektrický zásobníkový ohřívač vody, který ohřívá předem načerpanou a uloženou vodu. Samozřejmě, že i ony mohou být i plynové nebo kombinované, ale obvykle jsou elektrické. Na trhu jich existuje mnoho typů. Vybrat z nich ten nejlepší, nemusí být proto snadné.

Jak si vybírat bojler a karmu do koupelny?

1. Při výběru ohřívače vody se v prvé řadě ptejte, jak by měl být velký, kde bude umístěn a jaké druhy ohřívačů vůbec existují. Svůj výběr zvažte i v ohledu s tím pro kolik lidí by měl sloužit a jak moc bude využíván.

2. Na trhu jsou nejvíce dostupné elektrické a plynové ohřívače. Ale měli byste vědět, že existují i kombinované verze, které využijí takový zdroj energie, jež je pro vás výhodnější.

  • Elektrické ohřívače jsou levnější a s jeho pořízením máte nárok na sníženou sazbu elektřiny, díky níž budete mít osm hodin denně levnější elektřinu. Má rovněž i poměrně jednoduché zapojení a nepotřebuje ani nějakou větší údržbu.
  • Plynový ohřívač má zase větší výkon a levnější provoz. Jen samotný takový ohřívač je mnohem dražší než ten elektrický. Vysoké jsou i vstupní náklady, kdy se musí upravit plynové rozvody a vyvložkovat komín. Nákladnější je i jeho údržba. Nevýhodou je i to, že neexistují ve větších objemech.

3. Podle velikosti domácnosti volte objem ohřívače. Dále si všímejte i spotřeby energií. Na trhu jsou dokonce takové ohřívače, které vám umožní nastavit teplotu v určitém rozmezí. Dost s tím ušetříte. Úsporné ohřívače jsou automatické. Sami se vypnou a v případě, když teplota klesne pod 5 stupňů Celsia, tak se zase automaticky spustí. Ty lepší spadají do energetické třídy “B”.

4. Ty nejlepší mají speciální funkci, jež zabraňuje šíření Legionelly. Pokud se náhodou stane, že voda během 30 dní nedosáhne teplotu 70 stupňů Celsia, automaticky se sám ohřeje a voda se sama vydezinfikuje.

5. Zamyslete se nad tím, zda je pro vás lepší, jednoduché ovládání přímo na ohřívači a nebo dálkové ovládání s LED displejem.

6. Dalším důležitým prvkem podle něhož byste si ohřívače měli vybírat, je materiál, z něhož je vyroben. Ten má totiž dost významný vliv na jeho funkčnost. Tak třeba nerezové ohřívače se vyznačují delší životností a také i rychlejší kumulací tepla. Déle udrží vodu teplou, ale také je mnohem dražší než ostatní ohřívače. Smaltovaný bojler je sice levnější, ale jeho životnost je nižší a nedokáže to, co ten nerezový.

7. Při výběru bojleru nebo karmy, je bezesporu rozhodující i objem. Pro výběr toho správného, vám postačí vědět, že pro jednoho člověka bude stačit ohřívač o 50 - 120 litrech. Pro tři až čtyři lidi je dostačující ohřívač o 120 - 200 litrech. Větší domácnosti by pak měly zvolit ohřívač o objemu větším než 200 litrů. Pořízení příliš velkého objemu představuje zbytečně velkou spotřebu energie. Ideální však není ani příliš malý ohřívač.

8. V neposlední řadě je zapotřebí věnovat pozornost i tomu, kde bude ohřívač umístěn. Zaberou totiž dost velkou plochu. Umístění vás pak nasměruje k vodorovným a svislým ohřívačům. Vězte však, že ve vodorovných ohřívačích voda rychleji vychladne, což není zrovna praktické.

Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Ohřívač, který se hodí i do dílny 4  fotek

Ohřívač, který se hodí i do dílny

Žijeme v době, kdy se s používáním slova „ekologický“ a hlavně s takovým označováním výrobků doslova roztrhl pytel. Některé příklady jsou doslova šíle ...


Nové inteligentní úsporné ohřívače vody 3  fotek

Nové inteligentní úsporné ohřívače vody

Společnost Tatramat přichází na trh s novou řadou inteligentních úsporných ohřívačů vody s elektronickou regulací a třemi ECO funkcemi. Tato řada oh ...


Chytré a úsporné ohřívače vody VELIS EVO 5  fotek

Chytré a úsporné ohřívače vody VELIS EVO

Nové elektrické zásobníkové ohřívače vody VELIS EVO PLUS a VELIS EVO nastavují nový standard pohodlí. Dotykový displej s chytrými funkcemi, rychlý ...


Ulehčete si zavěšení bojleru pomocí konzole 5  fotek

Ulehčete si zavěšení bojleru pomocí konzole

Bojlery jsou konstruovány k zavěšení na stěnu či postavení na zem. Ty závěsné samozřejmě poskytují tu výhodu, že šetří prostor. Komplikací na druho ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
1
desinfekce Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:32 Milos novy
1
oprava wc Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:29 Iveta
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
5
parkety Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 6.2.2018 12:51 jana
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
2
Položení koberce Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.2.2018 07:24 jana
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
oprava wc Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:29 Iveta
1
desinfekce Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:32 Milos novy
1
nová skartovačka Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:26 Andrea Roubalová
1
Výroba pohovky pro 2 lidi Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:24 Martin Liškutín
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×