Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Benzín vs. elektrika

Benzín vs. elektrika

Téměř odvěký boj – benzín vs. elektrika. Zarytí zastánci elektrických strojů budou bojovat za jejich lehkost a ekologičnost, naproti tomu milovníci motorů benzínových se budou zastávat jejich vysokého výkonů, volnosti pohybu a vůně benzínu. No a někteří zůstanou u starých dobrých „ručních“ pohonů.

reklama

Sekačky na trávu

Nezbytnostmi na zahradách jsou určitě sekačky na trávu, a kdo se ještě nikdy nepohádal na téma benzín vs. elektrika, ten jako by vůbec nebyl.

Výhodou benzínové sekačky je bezpochyby její mobilita. Nejste omezováni přívodním kabelem, ani nemusíte řešit, kde ji připojíte do sítě. Nové motory jsou navíc velmi kvalitní s dlouhou životností. A také splňují normy dané Evropskou unií, které se týkají hluku.

Elektrická sekačka na trávu je naproti tomu vhodná pro menší plochy, je mnohem lehčí, což v některých místech velmi usnadní její ovládání. Sekačky jsou velmi tiché a plusem pro některé majitele zahrad může být také nižší pořizovací cena. Nevýhodou je nutná obezřetnost při sekání, kdy je třeba hlídat, kde se zrovna nachází přívodní kabel, ale i tomu se lze nyní vyhnout za použití sekaček vybavených AKU bateriemi. A s nástupem robotických pomocníků jsou k dispozici i zahradní roboti, které stačí pouze nastavit a o zahradu se již dále postarají bez vašeho přičinění.

Vertikutátory

Stále oblíbenější jsou v péči o trávník vertikutátory, které ho provzdušňují, odstraní starou trávu, mech a odumřelé části. Který zvolit, benzín nebo elektriku?

Vzhledem ke své podobnosti se sekačkami na trávu jsou i výhody a nevýhody benzínových vs. elektrických vertikutátorů stejné. Elektrické jsou vhodné na menší plochy, kde je dostupná přípojka elektřiny. Jsou tiché, také lehké, což je plusem při manipulaci.

Benzínové vertikutátory jsou naproti tomu jako stvořené pro velké plochy trávy a do členitého terénu. Výkonný motor jim dává větší záběr a urychluje tak celou práci.

Nůžky na plot

K údržbě živých plotů i úpravě okrasných stromů a keřů se hodí plotové nůžky. Práce s nimi je rychlá a jednoduchá. Rovněž u nich lze sáhnout po elektrických nebo benzínových.

Elektrické nůžky na plot jsou lehké, přívodní kabel ovšem může omezovat prostor využití. Nahradit se dají akumulátorovými nůžkami, které jsou vybaveny bateriemi s vysokým výkonem.

U těch benzínových opět využijete volnost pohybu bez nutnosti řešit, kde se připojit do sítě. Mají vyšší výkon a jsou tedy vhodnější pro větší objem práce.

Motorové pily

Zde se zdá být volba mezi benzínovou vs. elektrickou motorovou pilou jasná. Ale i tak mnozí sáhnou po pile elektrické, jaké jsou její výhody?

Elektrická motorová pila je velmi tichá, její údržba není náročná až nulová a je také spolehlivá. Pily jsou k dostání s různými výkony. Nutností je samozřejmě přívod elektrické energie, je tedy vhodná spíše k práci na jednom místě či malém prostoru. Alternativou pak může být pila akumulátorová, která nabízí volnost pily benzínové skloubenou s téměř nulovou nutností údržby.

Benzínová motorová pila umožní volný pohyb po zahradě i po lese, i zde je na výběr mezi pilami s různými výkony pro různě těžkou práci.

Zahradní fukary

Skvělý pomocník pro úklid zahrady je fukar či vysavač. Naváté nečistoty odstraníte, aniž byste se museli namáhat dlouhé minuty se smetákem. Dá se použít na opadané listí, prach, piliny při řezání dřeva. Díky zpětnému chodu, kterým jsou některé fukary vybaveny, slouží nejen k vysávání, ale také k rozfoukání lehkého čerstvého sněhu či profouknutí okapů. A je tedy lepší elektrický nebo benzínový?

Elektrické fukary jsou určeny k vysávání či foukání lehkého a suchého materiálu, jakým je třeba listí, tráva, papír, malé větvičky. Počítat samozřejmě musíte s dostupností elektřiny, takže jeho dosah může být omezený.

Benzínové fukary jsou oproti tomu výkonnější a bez kabelu a poslouží tak i při úklidu velkých ploch a těžšího materiálu.

Je jasné, že v souboji benzín vs. elektrika bude mít každý vždy svého favorita, přeci jen benzínové motory jsou výkonnější a nemusíme řešit přívod elektřiny a věčně překážející kabel. Naproti tomu se tento rozdíl začíná stírat nástupem výkonných AKU baterií, které umožňují používat lehké zahradní přístroje po delší dobu a s volností pohybu. Výhod i nevýhod je u obou variant mnoho a v široké nabídce přístrojů si každý určitě vždy najde to, co mu bude nejvíce vyhovovat.

Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto)

Související články

AKU technika, nástroj moderního zahrádkáře 5  fotek

AKU technika, nástroj moderního zahrádkáře

AKU technika prošla bouřlivým vývojem. Z nepříliš výkonných přístrojů se přetvořila na vysoce moderní pojetí zahradní techniky. Nabízí jednoduchou ...


Zahradní technika Riwall se hodí na podzim i na jaře 12  fotek

Zahradní technika Riwall se hodí na podzim i na jaře

Podzimní i jarní dny jsou ve znamení práce na zahradě. Ještě před příchodem zimy je třeba odklidit napadané suché listí ze stromů a také připravit ...


Opravy a údržba zahradní techniky 6  fotek

Opravy a údržba zahradní techniky

Jaro se blíží mílovými kroky. V zahradě a kolem domu využíváme zahradní techniku v rozličném provedení, avšak jedno přání mají všechny stroje stejn ...


Podzimní údržba zahrady – bez pily, štěpkovače a fukaru se neobejdete 15  fotek

Podzimní údržba zahrady – bez pily, štěpkovače a fukaru se neobejdete

S koncem prázdnin přichází sezóna úklidu na zahradě a tedy i nutných zásahů typu prořezání polomů po bouřkách, štípání topného dřeva a zbavování se ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Kultivátor do 10.000,- Kč Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Monika T
0
Jak rozemlít drny? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
1
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×