Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Chemie pro kvalitní vodu

Chemie pro kvalitní vodu

Křišťálová voda v našem bazénu už není jen snem, pokud nebudeme poslouchat zaryté odpůrce chemie. Naopak se jeví jako nutnost, když nechceme svými experimenty přivodit sobě a rodině zdravotní komplikace v podobě alergie ze sinic. A proto vzhůru do světa bazénové chemie.

reklama

Pořízením bazénu a ladným smočením našeho těla v průzračné vodě naše starost nekončí. Ba právě naopak, teprve začíná. Voda, kterou si do bazénu napustíme, je vlastně chemická sloučenina a zároveň přírodní živel a jako taková se také chová. Působí na ní všechny vlivy v okolí - počasí, vzduch, lidský organismus. A je jasné, že při takovém zacházení nám dlouho křišťálově čistá rozhodně nezůstane. Je úplně jedno, jestli si do bazénu napustíme vodu z vlastní studně nebo použijeme tu z vodovodního řadu. Abychom si vodu čistou a pokud možno kvalitní udrželi po celou dobu koupací sezóny, budeme se o ní muset postarat.

Základem čisté vody je čistý bazén. Pokud napouštíme vodu do něčeho, co vypadá jako krápníková jeskyně a div, že ze dna nerostou stalagmity, tak nemůžeme očekávat, že voda v takovém bazénu v brzké době nepřevezme vlastnosti okolí. Nový bazén nám takové vrásky dělat jistě nebude, pokud tedy při jeho instalaci nezapomněli bazénoví specialisté bazén důkladně vyčistit. Když zahajujete několikátou sezónu symbiózy bazén a vy, musíte se o vyčištění postarat sami.

Velkou pomoc by vám mělo nabídnout Savo pro bazény, které je svým složením právě pro tyto účely vyrobené. Přípravky řady PWS vám pak vyjdou vstříc též. Jsou vyrobeny jako kapalné koncentrované čističe s univerzálním využitím na kyselé bázi, které spolehlivě odstraní vápenaté nebo hořečnaté usazeniny. Tyto čističe není možné používat na kovové předměty, pouze na plasty, keramiku nebo nerez. V této řadě je možné koupit i speciální čistič na filtraci - PWS čistič na filtraci. Podmínkou je, aby byl jak bazén, tak veškeré jeho součásti na závěr pečlivě opláchnuty čistou vodou.

Vyčištěný bazén pak napustíme vodou. A co dál? Pro udržení kvality vody můžeme použít chlorové nebo bromové přípravky. Je to chemie s aktivním chlorem nebo bromem, působící jako aktivní oxidační činidlo v péči o čistou vodu. Poradí si s organickým znečištěním a lze je používat ve formě granulí, tablet nebo v kapalné podobě. Při řešení akutního problému sáhneme po přípravku Chlor šok. Může se stát, že to s chlorovými přípravky přeženete. Co dělat? Nabízí se přípravek Chlor stop, který rychle sníží vysokou koncentraci aktivního chloru ve vodě. Příliš a dlouhodobá vysoká koncentrace chloru by totiž mohla narušit bazénové příslušenství nebo dokonce poškodit bazén samotný. V případě styku chloru s kovem může dojít až ke korozi. Abychom se vyhnuli případné nerovnováze malého nebo naopak velkého množství přidávaného aktivního chloru, můžeme zvolit přípravek Chlor stabil, který výrazně stabilizuje volný aktivní chlor ve vodě a napomáhá snižování spotřeby přípravků bazénové chemie. Tento přípravek aplikujeme na začátku koupací sezóny podle dávkování, uvedeném na etiketě.

Protože při napuštění bazénu bychom měli každopádně zkontrolovat hladinu pH, doporučujeme si zakoupit sadu na zjišťování pH vody, se kterou je snadné pracovat. Stačí nám, abychom si pamatovali, že pH vody je v rozmezí od 6,8 do 7,2, přičemž ideální je pH 7. Jak ale potom docílit, aby bylo v normě pH, koncentrace chloru i samotná voda? Lze použít víceúčelové tablety Multi tablety 5v1. Tyto tablety za nás budou hlídat všechno. Pomohou hlídat čistotu vody, postarají se o dokonalou desinfekci, stabilizují hladinu chloru ve vodě i optimální pH, veškeré nečistoty "vyvločkují" - tzn. obalí povlakem, který bude dobře rozpoznatelný pouhým okem a lze ho mechanicky odstranit a navíc eliminují výskyt řas, čímž dosáhneme opravdu kvalitní čistoty vody.

Jsme -li natolik zdatní, že si hladinu pH chceme měřit sami a vápenaté či hořečnaté usazeniny řešíme pomocí dalších přípravků, bude nám stačit přípravek Trio tablety nebo Triplex tablety. Ty zajistí průzračnost vody, potlačí růst řas a zelenání vody a zajistí optimální koncentraci aktivního chloru.

Bezchlorovou variantou bazénové chemie pak jsou přípravky na bázi bromu. Jsou to bezpečné tabletové přípravky, které lze využít nejen v klasických bazénech, ale i ve vířivkách nebo relaxačních whirpoolech, kde je podmínkou výrazně ohřátá voda. Další výhodou je absence nepříjemného chlorového zápachu, přičemž aktivní síla bromu je stejně účinná jako chlor. Další speciální přípravky pro udržování vody v bezvadném stavu jsou odpěňovače, které slouží k narušování a odstraňování nežádoucí pěny v bazénech, častěji pak ve vířivkách a zařízeních, kde voda přesahuje teplotu 28°C. Voda se také může bez zjevné příčiny zakalit a pokud tento zákal neodstraní filtrace, musíme si pomoci tzv. vločkovačem, který spojí povlakem povrch mikroskopicky viditelných nečistot a vytvoří větší shluky. Jsou to buď kapalné koncentráty nebo kartuše. Algicidy jsou přípravky, které likvidují řasy a zelené zabarvení vody a také působí jako prevence proti jejich vzniku. Bývají součástí běžné bazénové chemie a pokud ne, je lepší je zakoupit a používat společně s ostatními přípravky.

Zajímavou variantou většiny přípravků do bazénů jsou dávkovače, pro které specializované firmy vyrábějí své produkty. Podmínkou je mít u bazénu automatický dávkovací systém. Základní přípravky na úpravu vody jsou tak nabízeny ve velkém, ekonomicky vhodném balení. Jedná se především o chlornan sodný, který působí jako stabilizátor, dále koncentrované kapalné přípravky pro úpravu pH a vločkovače.

Nikdy nesmíme zapomínat, že součástí našeho bazénu je i bazénové příslušenství. A to nejen filtrační zařízení, ale také schůdky, zastínění, střecha a další. Tyto všechny součásti by měly být taktéž pečlivě ošetřovány vhodnou chemií a mělo by být dbáno na jejich udržování v čistotě. Co nám bude platné, pokud za všemožné přípravky na udržení kvalitní a čisté vody utratíme desetitisíce, když pak zapomeneme očistit schůdky a naneseme si do vody trávu, bahno a kdesi cosi. A v tu chvíli celé naše martyrium může začít nanovo.

Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Chemie pro bazény 3  fotek

Chemie pro bazény

Je překvapivé, kolik života je v jediné kapce vody: jsou tu zárodky řas, rozsivky, bičíkovci… A představa, že bychom se v této živé polévce měli koupa ...


Jak se správně starat o vodu v bazénu 5  fotek

Jak se správně starat o vodu v bazénu

Sezona zahradních bazénů a příjemných horkých dnů u vody je v plném proudu, i když skutečně slunné chvíle se v současnosti dají počítat spíše na ho ...


Jak udržet vodu v bazénu čistou 5  fotek

Jak udržet vodu v bazénu čistou

Každý chce mít ve svém bazénu čirou čistou vodu bez bakterií, virů, plísní, kvasinek, řas a hub. Proti tomu všemu, co vodu přirozeně znečišťuje, pomáh ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
0
Kapková závlaha Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Smartiri
0
koupací jezírko bez řas Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
folie do bázenu z palet Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 luis
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×