Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Originální fasáda domu v Kostelci u Zlína

Originální fasáda domu v Kostelci u Zlína
Ve Středomoří si většina lidí zakládá na pohodlí a příjemném interiéru. Pod neokázalou fasádou se často skrývá skvostný interiér. Na východ od nás je naopak rozhodující první dojem. Okázalá architektura a výrazné barvy tak přitahují zraky kolemjdoucích. Češi se jako pravé srdce Evropy nacházejí někde uprostřed. Komplexní fasádní systémy včetně finální silikonové omítky nabízí na našem trhu například společnosti Baumit.
reklama

Pěkná fasáda je i u nás považována za dobrou vizitku: esteticky zdařilou stavbu můžete totiž zajímavou fasádou podtrhnout a i nevýrazné architektuře dát osobitý výraz. V zdejším proměnlivém počasí hraje roli i kvalita fasády. Tento „kabát“ zajišťuje funkčnost objektů a chrání další vrstvy před nepříznivými povětrnostními vlivy.

Proměna domu

Pojďme se podívat na proměnu „normalizačního“ domku v Kostelci u Zlína, který se dostal mezi dvacet nominovaných v prestižní soutěži Fasáda roku pořádané pod hlavičkou společnosti Baumit. Rodina investora prožila velkou část svého života právě tady v dispozičně přiměřeném domě pro jednu rodinu. Mdlá architektura 70. let opatřená typickou břízolitovou fasádou a konstrukční vady, které vedly k navlhnutí zdiva, však delší dobu volaly po radikálním řezu. Díky zkušenosti investora s několika developerskými projekty a jeho estetickému cítění, které uplatňuje denně při své profesi designéra kuchyňských interiérů, byla rekonstrukce domu provedena opravdu ukázkově.

Dříve a nyní

Zrod projektu

Ve firmě Navláčil stavební firma, s.r.o., která rekonstrukci provedla, na její začátek vzpomínají: „Při prvním pohledu na stav objektu a po vyslechnutí náročných požadavků investora jsme si ve firmě říkali, že by bylo lepší dům zbourat a postavit nový. Výsledku se ovšem nakonec nedá nic vytknout.“ Při kostelecké realizaci se sešlo několik faktorů, které vzájemně přispěly ke zdařilému výsledku. Základem úspěchu byl výrazný a přesto vkusný návrh místního architekta, který ctil funkcionalistický charakter kraje. Významným způsobem byl do příprav i realizace zasvěcen rovněž investor, který svérázný projekt doladil a především od počátku věděl, co přesně od rekonstrukce očekává – kvalitní provedení s prémiovým materiálem za rozumnou cenu. Volba dodavatelů tak padla na nejzkušenějšího výrobce komplexních fasádních systémů na našem trhu - produkty společnosti Baumit.

Součástí rekonstrukce i úspory energie

Cílem rekonstrukce bylo především odstranit konstrukční vady domu a přizpůsobit ho požadavkům moderního bydlení. Viníkem vlhkého zdiva se neukázala být spodní voda, nýbrž špatné svody a stoupačky, které se musely kompletně vyměnit. K zlepšení tepelněizolačních parametrů stavby se kromě dodatečného zateplení rodina investora rozhodla pro instalaci fotovoltaických článků, které pomůžou uspokojit energetické nároky obyvatel domu, na fasádu použili komplexní fasádní systém Baumit. Jako dodatečný izolant se uplatnila minerální vata, která vyhověla požadavku investora na dostatečnou paropropustnost materiálu. Finální silikonová omítka rovněž představuje difuzně otevřenější variantu než běžné akrylátové omítky.

Zdravý interiér

Zdravé klima uvnitř domu podpořily pórobetonové příčky a sádrové omítky Baumit, které dokážou absorbovat přebytečnou vlhkost v interiéru a v případě přesušení jsou schopné ji uvolňovat zpět do interiéru. Docílí se tak hypoalergenního prostředí prostého interiérových plísní. Nový vzhled domu připomíná proměnu ošklivého káčátka v překrásnou labuť. Při přestavbě došlo i k mírným změnám v dispozici oken, přístavbě vchodu a terasy, která nabízí ničím a nikým nerušený odpočinek a oč tím dům pozbyl symetrie, získal na atraktivitě. Zástěnu, která chrání terasu před provozem na přilehlé silnici, tvoří ocelové pletivo s výplní z kamenů, které bude ideálním stanovištěm rostlin, jež vzhled domu dále pozvednou.

Více se dozvíte na www.baumit.com.

Autor: Jiří Jan a Baumit, s.r.o. (text), Baumit, s.r.o. (foto)

Související články

Zateplení domu 3  fotek

Zateplení domu

Postavit dům, zasadit strom a.. zateplit fasádu. Tak zní novodobé poslání snad každého kutila. Pouhých 15 % nákladů na provoz domu jsou výdaje na elek ...


Rekonstrukce bytu na Žižkově 9  fotek

Rekonstrukce bytu na Žižkově

Celková rekonstrukce byla velmi náročná. Šlo o starší panelákový byt, kde pravé úhly většinou chyběly a byt byl plný nerovností. Návrh přestavby majit ...


Baumit Life: neuvěřitelných 888 odstínů 4  fotek

Baumit Life: neuvěřitelných 888 odstínů

Svoboda, to je možnost volby. A projevuje se i v tom, že v barvě fasády nejsme odkázaní na několik odstínů vycházející buď z okru, nebo šedi – kdo víc ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
1
Thermo omítka od fy Baumit Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 5.9.2018 07:17 Jan
2
Vinylová podlaha Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 21.6.2018 11:11 Martin
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Rekontrukce bytu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav
0
Izolace starého domu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Rekonstrukce podlahy Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Paulina
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
2
Vinylová podlaha Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 21.6.2018 11:11 Martin
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Thermo omítka od fy Baumit Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 5.9.2018 07:17 Jan
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×