Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/antikutil/antikutil-terasy): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Nepovedené terasy - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Antikutil – nepovedené terasy

Antikutil –  nepovedené terasy

Dnešní antikutil by mohl mít jednotný název – kdo „zrasoval“ tu terasu? Jako obvykle v této rubrice, práce kvapná málo platná, a když se nedělá tak, jak má, je to spíš ke škodě než k užitku. A protože jaro je tu a všichni si už na terase dávají kafíčko nebo schody u domu zdobí rozkvetlými květináči, pojďme se podívat, co nás po zimě může čekat a jak zabrínit následným problémům.

reklama

Takže co je špatně?

Příčin popraskání dlažby na terase nebo na schodech či chodníku může být více:
Buď byla dlažba položena na nevyzrálý beton, který vlivem vysychání popraskal i s dlažbou, nebo bylo použito nesprávné lepidlo a spárovací hmota – liší se lepidla pro použití do interiéru a exteriéru. Dejte na to pozor při nákupu a nechte si poradit od prodavače.
Nesprávně sespádovaná dlažba způsobí, že se na schodech nebo ploše terasy bude zadržovat voda a když několikrát za zimu zmrzne a rozmrzne….
Nechat dlažbu přes zimu nevyspárovanou se také nemusí vyplatit – do spár zateče voda, najde si i malou skulinu a pak už mráz vykoná své dílo...
Tekoucí okap nebo tyč od hromosvodu, po které stéká voda stále do jednoho místa také učiní své – kromě dlažby trpí i zeď domu.

A jak na to lépe, případně jak to spravit?

Možnosti oprav jsou omezené a přiznejme, prodraží se.

Spárovací hmota se dá vydrolit a nahradit správnou (ovšem ta představa, že dva dny vyďobáváte spárovačku, kterou jste tam dali za půl dne..), popraskané dlaždice se musí vyměnit a pokud bylo použito nesprávné lepidlo, je lepší celou dlažbu sloupat a položit znovu správně, takže určitě platí pořekadlo: „Dvakrát měř a jednou řež!“ a tedy - kutile, připrav se správně a nešiď materiál ani práci!

V posledních letech se používá penetrace povrchu před lepením dlažby – penetrační činidlo uzavře mikroskulinky v podkladu a nenechá pronikat vlhkost k dlažbě a lepidlu.
Betonové potěry a směsi se prodávají už připravené tak, že stačí do nich přimíchat vodu a je nachystáno k použití – jen je třeba zvolit ten správný druh podle druhu a místa použití i potřebné výsledné vrstvy.
Sebekrásnější dlaždice vás nepotěší, když na venek zvolíte ty, které patří dovnitř. Na venkovní použití se musí koupit nenasákavé, mrazuvzdorné – na to je třeba zeptat se hned při nákupu. Se spárovací hmotou je to totéž, na použití v exteriéru je jiná než dovnitř a na lepení dlaždic je třeba mít flexibilní lepidlo.

A na závěr antikutil trochu estetický

Samy o sobě jsou materiály použité u vchodu domu určitě zvoleny dobře a dlažba i obkladové pásy položeny a nalepeny správně, ovšem dohromady je to trošku, jako když pejsek s kočičkou pekli dort – moc dobrého najednou v jednom hrnci, co vy na to?

Autor: PePa (text a foto)

Související články

Terasa za víkend 7  fotek

Terasa za víkend

Když se babí léto podaří, je radost ugrilovat si na nové terase něco dobrého. A nebo sem pozvat přátele a poklábosit před zimou, vždyť už brzy bude za ...


Jedinečná ochrana betonové dlažby 4  fotek

Jedinečná ochrana betonové dlažby

Novinkou společnosti CS-BETON v kategorii betonových dlažeb je speciální ochrana dlažby proti znečistění CSB-CLEAN PROTECT. Dlažba s touto úpravou i s ...


Jako z kamene 8  fotek

Jako z kamene

Na plochách teras se nejlépe uplatní dřevo nebo dlažba. Každý z těch povrchů má něco do sebe, pohledově i vizuálně. Dřevo je teplé, ale jeho ochrana p ...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×