Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Výroba adventního věnce z chvojí

Výroba adventního věnce z chvojí

I když jsou předvánoční dny již v plném proudu, obchody praskají ve švech a v tyto dny se prodává i to, co by jinak zůstalo netknuto, ještě stále je čas vyrobit si vánoční dekoraci na stůl. Adventní věnec je symbolem vánoc, každou neděli se zapaluje jedna svíčka, i když některé zvyklosti či tradice udávají svíček víc - čtyři velké a 24 malých. V týdnu hoří každý den jedna malá svíčka, v neděli pak velká svíčka. Existuje také podoba věnce bez svíček. Takový adventní věnec se zavěšuje na vchodové dveře. Spatřit je můžeme často v amerických filmech s vánoční tématikou. Na obrázcích jsou vyobrazené zasypané sněhem. Na ten si ovšem my musíme ještě nějaký ten pátek počkat. Nebo použijte sníh umělý.

reklama

Kruhový adventní věnec symbolizuje Boží věčnost a jednotu, stálezelené rostliny na něm pak život, nezničitelnost, stálost ve víře a věčnost. Dřív se věřilo, že v tyto dny, kdy se zapalují svíčky na adventním věnci, přichází do obydlí bludičky, skřítci a bílé paní, jejich návštěva zaručila úrodu na příští rok. Proto se také věnce zavěšovaly o Vánocích do oken nebo nechávaly na dvoře. Měly ukázat cestu těmto bytostem.
Zelené větve byly kdysi v předkřesťanské době přinášeny do domů i chatrčí, aby jejich vůně sloužila přátelským lesním duchům jako útočiště, věnce ze slámy měly přinášet požehnání a odrážet zlé duchy. Na znamení slunce se obvazovaly zlatými stuhami. [zdroj: Wikipedie]

Na náš adventní věnec si pořídíme polystyrenový kruh (lze jej koupit v různých velikostech), větvičky ze smrku, jedle či túje, vázací drát, štípací kleště a na ozdobení pak kalíšky na svíčky, samozřejmě svíčky, stuhy, ozdoby, vše podle toho, jak chcete mít věnec ozdobený.

Větvičky si rozdělíme na menší díly, lépe se budou navazovat na kruh. Od té doby, co jsem si při stříhání větviček zničila své oblíbené nůžky (s vědomím, že to je přece slabá větvička, to ty nůžky dají.... nedaly), používám zásadně štípačky nebo když mám po ruce, tak zahradnické nůžky.
Vázací drát zapíchnu do polystyrenového korpusu, odložím na pracovní podložku a postupně si naskládám zkrácené větvičky po obvodu, rukou si je přidržuji. Poté levou rukou vázacím drátem uděláme smyčku kolem konců větviček a pevně utáhneme. Posuneme se dál, kde prosvítá bílá spodní barva a pokračujeme v navazování zeleně. Není potřeba drátek pokaždé ukončit, můžeme jím obtáčet postupně celý korpus, větvičky se dobře zpevní a nehrozí, že některý uvolněný úvaz nám rozbije celou práci.

Dno adventního věnce není potřeba zaplňovat větvičkami, celá dekorace by se mohla stát nestabilní a hrozilo by např. při drknutí do stolu převrhnutí věnce a červený kohout by měl o potravu postaráno. Jak je vidět na fotce, drátem nešetříme, lze jím přichytit i odstávající větvičky, které nechtějí držet u těla věnce. Konec drátu ze spodní strany opět zapíchneme hluboko do korpusu. Věnec otočíme a ještě před samotným zdobením překontrolujeme, zda nikde neprosvítá bílá barva. Popř. ještě poupravíme polohu větviček a prázdné místo zaplníme.

Na zdobení jsou důležité především kalíšky na svíčky. Dají se koupit v každém větším supermarketu nebo v hobbymarketu, balení 4 ks stojí necelých 30 Kč. Svíčky můžete koupit také v různém provedení. Od klasických malých a širokých můžete pořídit i postupně vzrůstající svíčky, kdy první adventní neděli zapálíte tu nejvyšší a pokračujete až k té nejnižší. K dostání jsou svíčky kulaté, hranaté, hvězdicové, ale také vysoké štíhlé. Barevná škála je pak opravdu nepřeberná. I když tradice velí umístit na věnec svíčky fialové a jednu růžovou. Fialová je barva důstojnosti, pokání a půstu, růžová je pak znamením blížících se radovánek. Přestože se během století výklad barev mění, stejně tak různé církve používají jako symboly jiné barvy, stále je kladen důraz na pokání v tomto období. Někdy se do středu ještě umisťuje bílá vysoká svíce, jež je symbolem Marie Panny nebo někde Ježíše Krista.

Ale protože dnešní moderní svět si žádá módní trendy, ani vánoční ozdoby, dekorace nebo právě věnce tomu nebyly ušetřeny. A tak se vedle sebe v obchodech tulí věnce laděné do zelena, bíla, zlaté, modré, i v tradičních barvách tmavě zelené, červené a zlaté. A jak jste se letos rozšoupli ve své fantazii vy? Pochlubte se, jaké barvy převládají u vás. Napište nám na náš redakční email redakce@ceskykutil.cz a pošlete fotky svých výtvorů. Ty nejzdrařilejší hned po vánocích zveřejníme ve článku.

P.S. Víte, že podle tradice se svíčky na adventním věnci mají zapalovat proti směru chodu hodinových ručiček?

Autor: Pavla (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Adventní věnec 21  fotek

Adventní věnec

Adventní věnec můžeme koupit v každém květinářství, ten vlastnoručně vyrobený nás ale určitě potěší více.


Adventní věnec s plovoucími svíčkami 11  fotek

Adventní věnec s plovoucími svíčkami

Plovoucí svíčky jsou pro děti hodně zajímavé. Hoří, plavou na hladině, dají se pouštět jako lodičky... Tento svícen se může stát dekorací na vánočn ...


Adventní věnec s mandarinkami 8  fotek

Adventní věnec s mandarinkami

K Vánocům neodmyslitelně patří vůně jehličí, ale také kdysi nedostatkových mandarinek. Pokud si vyrobíte věnec zdobený mandarinkami, bude váš byt prov ...


Patchworkový věnec 14  fotek

Patchworkový věnec

K vánočnímu času neodmyslitelně patří adventní věnce. Ty klasické zná každý. Co si ale vyzkoušet trochu netradiční techniku tvoření? Jedná se o nešitý ...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×