Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Výroba dřevěného adventního svícnu

Výroba dřevěného adventního svícnu
Advent už je doslova za dveřmi a vy určitě chystáte adventní věnce, kalendáře a další vánoční dekorace. Máte-li chvíli čas, pojďte si s námi vyrobit svícen na stůl.
reklama

Jednoduchý svícen zvládne i kutil začátečník za pár chvil a po vánocích pro něj najdete ještě další použití, tak neváhejte a s chutí do toho.

Co budeme potřebovat

Materiál
Prkénko o rozměrech cca 28 x 28 cm a hranolek o velikosti 4 x 4 x 20 cm nebo kus OSB desky o rozměrech cca 28 x 38 cm
4 malé květináčky nebo 4 skleněné kalíšky na čajové svíčky
lepidlo na dřevo
barevná lazura nebo bezbarvý lak
dekorační skleněné kamínky
sušené květy
větvičky chvojí
drobné vánoční ozdoby

Nářadí
Vykružovací pilka
brusná houbička nebo smirkový papír
štětec nebo lazura ve spreji
svěrky

Postup

Uřízneme prkénko o rozměru 28 x 28 cm a k němu si nachystáme 4 kousky hranolku se čtvercovým profilem 4 x 4 cm, každý cca 5 cm dlouhý. Pak z OSB desky uřízneme čtverec 28 x 28 cm a dva obdélníky 5 x 28 cm.

Na oba čtverce si rozmístíme květináčky nebo sklenky na svíčky a označíme jejich střed (můžeme si pomoci i papírovou šablonou, na dřevo pak vyznačíme středy budoucích kruhových otvorů).

Zvolíme vhodný průměr prstýnku vykružovací pilky – podle velikosti květináčku nebo sklenky – a vyřízneme příslušné otvory.

Hrany čtverců i hrany otvorů zabrousíme brusnou houbičkou nebo smirkovým papírem dohladka.

Nožky z hranolků i boky z proužků přilepíme lepidlem na dřevo.

Spoje zajistíme svěrkami a přebytečné lepidlo vyteklé ze spojů ihned otřeme vlhkým hadříkem. Stojánky necháme zaschnout a pak povrchově upravíme. My jsme oba natřeli jen bezbarvou lazurou, ale můžeme je i barevně zatónovat.

Po důkladném zaschnutí barvy je hotovo. Do otvorů vložíme květináčky nebo sklenky a zbývá jen vytvořit pěkné zákoutí na stole nebo třeba na okenním parapetu. Pokud jsme zvolili správný průměr vykružovací pilky, květináčky drží za lemy a sklenky zapadnou přesně do otvorů ve stojánku.

Svíčky do květináčků (skleniček) upevníme kamínky, jimiž je obsypeme. Použít můžeme jak skleněné dekorační kamínky, tak obyčejné malé oblázky nebo i pěkný čistý písek.

Tip

Jako materiál na stojánek můžeme použít i MDF desku, stojánek pak natřeme krycí barvou, můžeme jej i ozdobit technikou dekupáže nebo krakeláže (tyto techniky jsme vám již dříve představili, podívat se můžete když kliknete na příslušné slovo).Svícen lze použít i místo adventního věnce, jeho plochu opatrně ozdobíme větvičkami, suchými plody nebo vánočními ozdobami a už v neděli si můžeme zapálit první adventní svíci. Jen je při zdobení třeba vždy dát pozor, aby plamen svíčky nemohl dekorace zapálit.Kolečka vypadlá po vyřezání otvorů do stojánku mohou posoužit jako malá podložka pod svíčku, jen je třeba dát pozor, aby podložka při dohořívání svíce nevzplála. Rozsvícené věnce ani různé svícny raději nenecháváme bez dozoru.

Autor: PePa (text a foto)

Související články

Tip na adventní sobotu 6. 12. 2008 1  fotek

Tip na adventní sobotu 6. 12. 2008

Rodiče a děti tříd s waldorfskou pedagogikou při ZŠ Dědina vás srdečně zvou na VÁNOČNÍ JARMARK v sobotu 6. 12. 2008 od 11 hodin.


Tip na adventní neděli 14. prosince 2008 1  fotek

Tip na adventní neděli 14. prosince 2008

V neděli 14. 12. 2008 se od 13 hodin na zámku v Dobřichovicích koná dětský vánoční jarmark.


Adventní dekorace od čtenářů 11  fotek

Adventní dekorace od čtenářů

Advent je za dveřmi a my se s vámi chceme podělit i o tipy od našich čtenářů.


Adventní věnec 21  fotek

Adventní věnec

Adventní věnec můžeme koupit v každém květinářství, ten vlastnoručně vyrobený nás ale určitě potěší více.


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×