Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Aby účet za topení nebyl černou můrou

Aby účet za topení nebyl černou můrou

Kdo šetří, má za tři. Přesto platí, že náklady na topení a ohřev vody tvoří k těm největším, které je potřeba pravidelně platit. Každá změna v topném systému a o základní volbě – čím topit – je naprosto zásadní. Ovlivní vás na dalších několik let. Proto není od věci vše si dobře promyslet, a pokud budete potřebovat i rady odborníka, pak se neváhejte obrátit na odborný portál NejŘemeslníci.cz.

reklama

Nová právní úprava energetické náročnosti budov, kterou nařizuje evropská směrnice, si již od příštího roku vyžádá řadu novinek. Počínaje rokem 2020 by měly být všechny nové budovy včetně rodinných domů postavené v zemích EU energeticky téměř nulové. Tuto povinnost pak splňují především tzv. pasivní a nízkoenergetické domy. Nové zákony se dotknou i majitelů stávajících nemovitostí, kteří při prodeji budou muset prokázat energetickou náročnost budovy.

Čím topit a jak přitom ušetřit

Jak jsme se již zmínili, za vytápění a ohřev užitkové vody spotřebujeme v domácnosti největší díl energie. Zajištění tepla se tak podstatným způsobem odráží v nákladech na bydlení. I větší investice do správně zvoleného způsobu vytápění se tedy může poměrně rychle navrátit.

Doposud jsou nejvíce využívána fosilní paliva, tedy pevné, kapalné nebo plynné látky, které vznikly v prehistorické době z biomasy a které při slučování s kyslíkem uvolňují tepelnou energii. Jde především o hnědé a černé uhlí, ropu a zemní plyn, které jsou v poměru k ostatním palivům relativně levné.

Výhody a nevýhody

Elektrické podlahové topení

 • Komfort, nízká spotřeba i pořizovací náklady
 • Vyšší provozní náklady

Elektrokotel

 • Komfort, jednoduché ovládání, nízká spotřeba i pořizovací náklady
 • Vyšší provozní náklady

Kondenzační plynový kotel

 • Vysoká účinnost
 • Potřeba přípojky na plyn

Kotel na pelety

 • Nízká cena paliva, ekologičnost
 • Nároky na spalinové cesty, pracnější obsluha

Krb

 • Dobrý doplňkový zdroj tepla, příjemné teplo
 • Nižší účinnost, pracná obsluha, prašnost

Tepelné čerpadlo

 • Ekologický, moderní a levný zdroj vytápění
 • Vysoké pořizovací náklady

Kondenzační kotle

Jde o poměrně moderní zdroje tepla, které zvyšují využití energie zemního plynu. Vykazují vysokou tepelnou účinnost až 110%, přičemž nízkoteplotní kotle mívají účinnost do 92%. Základem jejich zvýšené účinnosti je využití odpadního tepla, které jinak uniká komínem či kouřovodem z objektu. Při ochlazování spalin zemního plynu získaných pod teplotu 58 °C začne kondenzovat vodní pára.

Teplo, které lze získat z úplné kondenzace, to je při ochlazení spalin na referenční teplotu 25 °C, tvoří 11 % spalného tepla, přičemž spalné teplo zemního plynu dosahuje 11 kWh/m3. Při nižších tepelných výkonech kotle proti jmenovitému výkonu je množství spalin nízké a nízká je také teplota oběhové vody vstupující do kotle. Tím se dosáhne snížení teploty výstupních spalin, tedy také zvýšení účinnosti kotle. Toho lze úspěšně využít v nízkoteplotních topných soustavách s teplotami kolem 40 °C, vhodných pro podlahové a stěnové vytápění s vysokým komfortem.

Dřevo, štěpka, brikety a pelety

Nejblíže klasickému spalování tuhých fosilních paliv je využití dřevní hmoty. Jde vlastně o biomasu v různých formách. Pro využití v rodinném domě jsou nejvhodnější formou pelety. Vyrábějí se lisováním nejenom z dřevního odpadu, ale i z odpadu papírenského průmyslu či třeba ze slámy.

Dřevěné válečky plné energie představují lákavou alternativu k vytápění tepelným čerpadlem či elektřinou. Nabízí totiž podobný komfort a šetrnost k přírodě. Jde o obnovitelný přírodní materiál, který se vyrábí ze zbytkových produktů dřevařského průmyslu, lesy se tak kvůli nim nedrancují. Jednotlivé kousky pilin a hoblin drží pohromadě díky slisování. Oproti dříví je s nimi však podstatně méně práce.

Nad vytápěním peletami proto nejčastěji přemýšlejí právě ti, kteří dosud topili dřevem. Kdo by si totiž nechtěl užívat tepla domova, bez toho aniž by musel každou chvíli odbíhat přikládat, když s peletami stačí navštívit kotelnu jednou za několik dní? Peletový automatický kotel s centrálním zásobníkem a automatickým odpopelněním dosahuje stejného komfortu jako plynový kotel.

Sluneční energie

Sluneční záření lze pro potřeby vytápění využívat pasivním nebo aktivním způsobem. Aktivní soustavy nejčastěji využívají kapalinové kolektory pro přípravu teplé vody, ohřev bazénové vody a případně pro přitápění objektu nízkoteplotní topnou soustavou.

V poslední době se úspěšně využívají také systémy založené na předehřívání vzduchu v solárním kolektoru a jeho následném vhánění do objektu. Zde je zapotřebí zajistit rovnoměrný průchod předehřátého vzduchu jednotlivými místnostmi a následně jeho vyvedení ven tak, aby bylo dosaženo co nejúčinnější cirkulace. V neposlední řadě je výhodou takového řešení i kvalitní provětrávání budovy v průběhu celého roku bez velkých nároků na spotřebu elektrické energie. Jde tedy o systém vhodný i pro provětrávání a předehřívání vlhkých budov, které nejsou celoročně obývané, například rekreačních objektů.

Další možností je přeměna sluneční energie na elektrickou pomocí solárních panelů. Nevýhodou tohoto řešení je poměrně vysoká pořizovací cena panelů a primárně není takové řešení v našich podmínkách ani příliš účinné.

Tepelná čerpadla

Tepelné čerpadlo pracuje na obdobném principu jako lednice. Na jedné straně teplo odebírá a na druhé ho v koncentrovanější podobě zase vydává. Páry z výparníku jsou odsávány a stlačeny kompresorem na kondenzační tlak a putují do kondenzátoru, kde předávají kondenzační teplo ohřívané látce a mění své skupenství na kapalné. Po snížení tlaku ve škrticím ventilu je přiváděno zpět do výparníku, čímž uzavírá okruh svého oběhu a tepelné výměny. Teplo přenášené z výparníku do kondenzátoru se zvětšuje o teplo, které vzniklo v kompresoru přeměnou z hnací elektrické energie, takže topný výkon tepelného čerpadla je součtem obou vložených energií a je vždy větší než energie hnací. Podíl tepla odebraného z prvního prostředí, které je k dispozici zdarma, je asi 60 až 70 % z celkového tepla převáděného do druhého prostředí.

Na topném výkonu se podílí také elektrická energie, která se musí zaplatit, asi 30 až 40 %. Z jedné kWh elektrické energie může tepelné čerpadlo získat asi 2,5 až 3,5 kWh tepla.

Maximální teplota teplonosné látky vytápěcí soustavy bývá omezena na 55 °C. Teplota teplonosné látky musí být co nejnižší, což vyžaduje použití nízkoteplotních vytápěcích soustav, např. podlahových nebo stěnových, které pracují s teplotami vody i 40 °C. Naopak soustava s otopnými tělesy pracuje s teplotami vyššími než 60 °C.

Autor: NejŘemeslníci (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Je lepší topení podlahové nebo radiátory? 4  fotek

Je lepší topení podlahové nebo radiátory?

Při nové výstavbě i při rekonstrukci té stávající určitě narazíte na problém rozvodů tepla. Nejen, že musíte rozhodnout, jaký zdroj k vytápění použ ...


Topná soustava a servis 2  fotek

Topná soustava a servis

Zdroj tepla je jen jednou z nezbytných součástí topné soustavy. Důležitou úlohu má i proces efektivní distribuce tepla po vytápěném objektu a vhodn ...


Modernizace topení 4  fotek

Modernizace topení

Dosloužil vám kotel? Nebo doma mluvíte o výměně stávajícího za účinnější a úspornější kotel? Pak byste měli pouvažovat, o jaký systém budete mít zá ...


Kvalitní a úsporné řešení pro vaše topení na FOR THERM 2  fotek

Kvalitní a úsporné řešení pro vaše topení na FOR THERM

Pokud hledáte kvalitní a úsporné řešení pro vaše topení, pak byste rozhodně neměli minout stánek C14 v hale 4 společnosti Regulus. Ve dnech 20. - 2 ...


Infrapanely - konečně zdravé topení 4  fotek

Infrapanely - konečně zdravé topení

Způsob vytápění domova má zásadní vliv na naše zdraví. Střídání teplot, cirkulace vzduchu, studená podlaha... To všechno jsou negativa klasického způs ...


Sálavé topné panely slouží nenápadně a elegantně v každé místnosti 5  fotek

Sálavé topné panely slouží nenápadně a elegantně v každé místnosti

Sálavé panely jsou moderní a designová alternativa standardních zdrojů tepla. Díky své variabilitě je možné je využít v domácnostech i průmyslu. Mo ...


Sálavé topení kopíruje sluníčko 7  fotek

Sálavé topení kopíruje sluníčko

Ačkoliv je v principu známe dlouho, v praxi se začalo uplatňovat někdy před dvaceti lety. Procento takto vytápěných domů je proto přes všechny výhody ...


Topidla do dílny pro příjemnou práci bez zimy 5  fotek

Topidla do dílny pro příjemnou práci bez zimy

Topení v dílně se začíná řešit vždy, když začne být chladno a mrazivo. Vždy požadujeme mít pro nás vhodné řešení, které nás finančně nezruinuje. Ab ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
1
desinfekce Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:32 Milos novy
1
oprava wc Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:29 Iveta
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
5
parkety Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 6.2.2018 12:51 jana
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
2
Položení koberce Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.2.2018 07:24 jana
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
oprava wc Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:29 Iveta
1
desinfekce Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:32 Milos novy
1
nová skartovačka Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:26 Andrea Roubalová
1
Výroba pohovky pro 2 lidi Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:24 Martin Liškutín
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×